به گزارش افکارنیوز،

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت: هیچ گونه مشکلی در استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس شهر تهران نداریم و فقط حدود ۷۰۰ کلاس درس در شهرستان‌های استان تهران با بخاری گازی گرم می‌شوند.

فعالیت‌های عمرانی برای نوسازی مدارس قدیمی با توجه به آغاز سال تحصیلی ۹۷ تا چه میزان عملیاتی شده است؟

با توجه به اینکه به آغاز سال تحصیلی جدید نزدیک می‌شویم، فعالیت عمرانی در پروژه‌های آموزشی استان تهران با سرعت بیشتری در حال انجام است. به همین منظور در تلاش هستیم تا مدارس نوساز که آماده حضور دانش‌آموزان در مهر ۹۷ هستند را تا پایان شهریورماه تحویل آموزش و پرورش دهیم.در این راستا تعداد ۲۰۳ پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی با ۲۲۱۶ کلاس درس و ۳۲۷ هزار و ۷۱۴ متر مربع زیربنا در استان تهران هم‌اکنون در دست اجرا است.از تعداد مذکور، ۴۱ پروژه آموزشی با ۳۹۷ کلاس درس و زیربنای ۸۱ هزار و ۱۵ مترمربع در «شهر تهران» و ۱۶۲ پروژه آموزشی با ۱۸۱۹ کلاس درس و ۲۴۶ هزار و ۶۹۹ مترمربع در «شهرستان‌های استان تهران» واقع شده است.

وضعیت سرویس‌های بهداشتی مدارس به چه صورتی است ؟

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران: در تمام مدارسی که به صورت نوساز تحویل آموزش و پرورش می‌شود، سرویس‌های بهداشتی و آبخوری مدارس با توجه به استاندارد‌های قانونی تهیه و پیش بینی شده و جهت بهره‌برداری به آموزش و پرورش تحویل می‌شود.

آسفالت و فضای سبز مدارس برای شروع سال تحصیلی جدید نوسازی و بهسازی شده یا خیر؟

مدارس نوسازی که در مجموعه اداره کل نوسازی مدارس استان تهران ساخته می‌شوند، قبل از تحویل به ادارات آموزش و پرورش تابعه، آسفالت و به بهره‌بردار تحویل می‌شود. 
در خصوص فضای سبز داخل مدارس، با توجه به ارتباط خوبی که با مجموعه شهرداری تهران و همچنین نواحی مختلف شهرداری وجود دارد، در خصوص فضای سبز داخل مدارس مساعدت کامل و کافی وجود دارد.

مشکلات سرمایی گرمایشی در سال جدید در مدارس وجود دارد؟

موضوع استانداردسازی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در فضا‌های آموزشی استان تهران با سرعت در حال انجام است و اکنون هیچ گونه مشکلی در استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس شهر تهران نداریم و فقط حدود ۷۰۰ کلاس درس در شهرستان‌های استان تهران با بخاری گازی گرم می‌شوند که در تلاش هستیم تا پایان سال تحصیلی آینده تمام این ۷۰۰ کلاس درس را به سیستم‌های گرمایشی استاندارد مجهز کنیم. در بخش سرمایش هم تمام مدارس جدید به سیستم سرمایشی کولر مجهز شده است، اما با توجه به اینکه عمده فعالیت مدارس در ماه‌های پاییز، زمستان و بهار است، بیشترین نیازمندی مدارس به سیستم‌های گرمایشی است.

تا چه میزان این مشکلات در سال جدید مرتفع شده است؟

با تلاشی که در بخش استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس انجام شد، در شهر تهران سیستم گرمایش شعله مستقیم در تمام کلاس‌های درس حذف شدند و هیچ مشکلی در این بخش وجود ندارد. در شهرستان‌های استان تهران نیز، تا چند ماه گذشته سیستم گرمایش ۱۰۰۰ کلاس درس همچنان با بخاری گازی بود که با تلاش‌های فراوان این تعداد را به ۷۰۰ کلاس کاهش دادیم و کار به سرعت در حال انجام است.

شهرداری برای نوسازی مدارس قدیمی چه کمک هایی کرده است ؟

شهرداری تهران همواره در امور مختلف برای کمک به فضا‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی همراه و همگام با نوسازی مدارس بوده است و در بخش‌هایی که امکان و توان کمک داشته باشند، همراهی لازم را انجام می‌دهند. اما به طور کلی ساخت، تخریب و بازسازی و مقاوم سازی مدارس به عهده نوسازی مدارس است و شهرداری‌ها در بخش‌های دیگر کمک‌هایی که نیاز باشد را انجام می‌دهند.

امسال چند کلاس نو به چرخه آموزشی تهران اضافه می شود ؟

 تعداد ۶۷ پروژه آموزشی با ۷۷۵ کلاس درس در مهر ۱۳۹۷ آماده و تحویل آموزش و پرورش خواهد شد. 
عمده این پروژه‌های آموزشی در مناطقی احداث شده است که به شدت نیازمند فضا‌های آموزشی جدید است. در مهر ۱۳۹۷ مدارسی که در استان تهران تحویل آموزش و پرورش خواهد شد در شهرستان‌های اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، پرند، پیشوا، جوادآباد، چهاردانگه، دماوند، رودهن، شهرری، شهرقدس، شهریار، فیروزکوه، قرچک، کهریزک، ملارد، ورامین، مناطق ۱، ۴، ۵، ۱۱، ۱۲، و ۱۹ تهران واقع شده است.

در چه مناطقی کمترین و بیشترین مدارس فرسوده را داریم؟ به عنوان مثال در پردیس و پرند و شهر ری اوضاع مناسب است اصولا شهرک های حاشیه تهران با مشکل کمبود کلاس درس رو به رو بودند . 

هم‌اکنون ۱۴۶۱ مدرسه با ۱۷ هزار و ۵۳۲ کلاس درس در استان تهران فرسوده هستند و نیازمند مقاوم سازی و یا تخریب و بازسازی هستند. بیشترین مدارس فرسوده نیز ابتدا در شهر تهران و پس از آن در شهرری، اسلامشهر و شهریار هستند.

کلاس درس های  کانکسی و کپری  هم در استان تهران وجود دارند؟

اکنون در استان تهران کلاس درس که به صورت کانکسی یا کپری تشکیل شود نداریم، و تقریبا تمام کلاس‌های درس در محیط‌های آموزشی استاندارد تشکیل می‌شود.