به گزارش افکارنیوز،
 وقتی الکل مصرف می‌شود چربی‌ها نمی‌سوزند بلکه در کبد ذخیره و یا وارد خون می‌شود، در نتیجه چربی‌های بالقوه زیان آور در دستگاه گردش خون افزایش می‌یابد یا احتمال آسیب کبدی وجود دارد.
 
مصرف الکل می‌تواند موجب بالا رفتن فشار خون، وارد شدن آسیب به عضلات قلب و سیروز و هپاتیت کبدی شود.
 
الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و مری را افزایش دهد و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده شود. آسیب وارده به معده و روده می‌تواند در نهایت موجب تضعیف جذب قدرت مواد مغذی توسط بدن شود.
 
با توجه به گزارش‌های اعلام شده وزارت بهداشت مبنی بر آمار مسمومیت با الکل متانول در برخی استان‌های کشور مانند البرز، خراسان شمالی، هرمزگان متاسفانه تعدادی از هموطنان مسموم و فوت شده اند.
 
09:10_ 9 مهر 97 : افزایش آمار مسمومان؛ شمار فوتی‌ها با مصرف الکل به  ۳۱ نفر رسید

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور  مطرح کرد: طبق آخرین استعلام سازمان اورژانس کشور از مراکز درمانی تعداد کل مسمومین به ۳۷۱نفر رسید که از این تعداد ۳۱ نفر فوت و ۱۶۷ نفر ترخیص و ۱۷۳ نفر همچنان بستری هستند.

گفتنی‌ است؛ تعداد فوتی‌ها به تفکیک ۱۷ نفر در هرمزگان ۶ نفر خراسان شمالی ۵ نفر در البرز ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر و یک نفر هم در فارس است.

13:33_ 8 مهر 97:  مرگ مغزی 3نفر بر اثر مصرف الکل در کهگیلویه و بویراحمد

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور مطرح کرد؛ تا ساعت ۱۴ امروز (۸مهرماه) براساس گزارش‌های رسیده ۳۱۵ نفر بر اثر مصرف الکل اتانول مسموم، ۲۷ نفر فوت و ۲ نفر دچار مرگ مغزی شده اند.

وی گفت:  ۱۳۹ نفر از مسمومان پس از درمان ترخیص شده‌اند و ۱۷۶ نفر در مراکز درمانی بستری و تحت درمان هستند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور ادامه داد: در استان‌های هرمزگان ۱۷ نفر، خراسان شمالی ۴ نفر، البرز ۵ و فارس یک نفر جان خود را از دست دادند، در کهگیلویه و بویراحمد ۳ نفر دچار مرگ مغزی شدند.

مسمومیت و فوت ۳۰۲ نفر براثر مصرف الکل اتانول

پیر حسین کولیوند رئیس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت 

 درباره عوارض این مسمومیت بیان کرد: علائم مسمومیت در برخی مواقع با تاخیر بروز می‌کند که این علائمی مانند کوری، نارسایی حاد کلیه، کما و در نهایت مرگ را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: گزارش تجمیعی مسمومیت با الکل در استان‌های البرز، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان از ۱ لغایت ۷ مهر نشان می‌دهد تا کنون ۳۰۲ نفر آمار کل مسمومان و فوتی این حادثه بوده‌اند.

وی ادامه داد: ۲۷ نفر که به تفکیک استان‌ها در هرمزگان ۱۶ نفر، خراسان شمالی ۴ نفر، البرز ۴ نفر و کهگیلویه و بویراحمد ۳ برآورد شده است، دچار مرگ مغزی شده اند.

خالدی بیان کرد: هم اکنون ۱۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و ۴۶ نفر درمان و ترخیص شده‌اند.