به گزارش افکارنیوز،

مهشید موقر در نشست خبری به مناسبت هفته ملی کودک، گفت: انجام تست ایدز مانند سایر تست‌های اولیه تشخیصی در مراکز شبه‌خانواده بهزیستی برای پذیرش کودکان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: انجام این آزمایشات بر روی کودکان کار و خیابان انجام می‌گیرد که در نتایج تست‌های به دست آمده موردی از ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز یا هپاتیت گزارش نشده است.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: اما در مراکز شبه‌خانواده بهزیستی مواردی از ابتلای کودکان بدسرپرست یا بی‌سرپرست به ایدز و هپاتیت گزارش شده چرا که اغلب از مادران معتاد یا بیماری متولد شده‌اند.

موقر افزود:‌طبق آخرین آمار در میان کودکان پذیرش شده تا سن 18 سالگی 18 مورد ابتلا به ایدز گزارش شده که 7 مورد کودکان زیر 2 سال 2 کودک 4 تا 6 سال 7 کودک 7 تا 12 سال و 2 کودک 13 تا 18 ساله بوده است.

وی گفت:‌در مورد ابتلای کودکانی که مبتلا به هپاتیت بوده و به بهزیستی سپرده شده‌آند، 8 مورد ابتلا به هپاتیت گزارش شده  که 5 نفر زیر 2 سال و 3 نفر بین 4 تا 6 سال بوده‌اند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران  گفت:‌کودکانی که مبتلا به تالاسمی، هموفیلی، سرطان و نقص ایمنی بدن هستند نیز در مراکز ما وجود دارد که بهتر است خانواده‌ها برای پذیرش این کودکان نیز ترغیب شوند. چرا که بهزیستی در بحث هزینه‌های درمانی آنها کمک خواهد کرد.

موقر افزود: آمار برگشتی در 6 ماه ابتدایی امسال به دلیل بیماری و سایر عوامل در این کودکان فرزندخوانده نداشتیم و درصد قابل توجهی از برگشت‌ها به دلیل عدم ارتباط بین کودک و خانواده است که به دنبال تعریف پروتکلی هستیم تا با مراکز مشاوره فرایند یکسانی در قبل، حین و بعد از فرزندخواندگی داشته باشیم.

وی ادامه داد: 21 مرکز کودک و خانوده و 3 مرکز شبانه‌روزی وجود دارد که کودکان کار و خیابان را شناسایی می‌کند و بسته حمایتی از اخذ شناسنامه تا حرفه‌آموزی و پزشکی را برایشان خواهیم داشت.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران همچنین از برگزاری مراسم سه ساله‌های حسینی در شرق تهران و شیرخوارگاه آمنه با کمک بسیج و مراکز شبانه‌روزی بهزیستی خبر داد و گفت:‌این مراسم 23 مهر ماه برگزار می‌شود.