به گزارش افکارنیوز،

معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش، دستورالعمل بیمه حوادث دانش‌آموزی را به ادارات‌کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

بر اساس قرارداد جدید بیمه حوادث دانش‌آموزی، تمام دانش‌آموزان در مقاطع و در طول سال تحصیلی (از اول مهر ماه هر سال تا پایان شهریور ماه سال بعد) به صورت شبانه‌روزی، در داخل یا خارج از مدرسه تحت پوشش بیمه حوادث و درمان مازاد قرار می‌گیرند.

همچنین تمامی اردوهای درون و یا برون مدرسه‌ای و اردوهای راهیان نور تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار داشته و بیمه‌شدگان می‌توانند در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای از مزایای آن بهره‌مند شوند.

در سال تحصیلی ۹۸- ۱۳۹۷ نیز این قرارداد با شرکت بیمه معلم و بر اساس تعهدات ذیل منعقد شده است.

تعهدات قرارداد بیمه حوادث سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ 

تعهدات قرار داد در بخش حوادث و درمان:

- جبران غرامت فوت ناشی از حادثه در شبانه‌روز و در طول مدت قرارداد تا مبلغ ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال 

- جبران غرامت نقص عضو (دائم، کلی، جزئی) ناشی از حادثه در شبانه‌روز و در طول مدت قرارداد تا مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

- جبران هزینه درمان سرپایی و بیمارستانی ناشی از هر حادثه تا مبلغ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال

- جبران هزینه‌های اعمال جراحی ناشی از بیماری به شرط بستری در بیمارستان تا مبلغ ۷.۵۰۰.۰۰۰ریال

- کمک هزینه خرید و پیوند کلیه تا مبلغ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

- جبران هزینه‌های کاشت حلزون تا سقف ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

- جبران غرامت فوت ناشی از بیماری در مدرسه تا سقف ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال.

- جبران ۲۰۰ عدد کمک هزینه خرید سمعک به طور متمرکز در کل کشور تا سقف ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۲) تعهدات قرارداد در بخش طرح جامع مسئولیت مدنی بیمه‌شدگان در قبال یکدیگر و اشخاص ثالث:

در این بخش پوشش بیمه‌ای جامع مسؤولیت مدنی در مقابل خسارت جانی وارده به دانش‌آموزان در داخل مدرسه و خارج از آن شامل اردوهای درون شهری، برون شهری، کاروان‌های راهیان نور، کارگاه‌های آموزشی و طرح کارورزی دانش‌آموزان هنرستان‌های حرفه‌ای و کاردانش، پژوهش‌سراها، آزمایشگاه‌های نانو، سالن‌ها و اماکن ورزشی متعلق به آموزش و پرورش، مسابقات ورزشی ادارات آموزش و پرورش و مکان‌هایی که مسؤولیت بیمه‌شدگان در آن مکان به عهده آموزش و پرورش باشد به موجب رأی مراجع قضایی و در صورتی که بیمه‌‌گذار مسئول جبران آن شناخته شود، تا حدود تعهدات مندرج در بند ب جدول ماده ۵ این توافقنامه بر عهده بیمه‌گر خواهد بود و ملاک پرداخت خسارت تاریخ صدور رأی مراجع قضایی است.

بیمه اردوی راهیان نور:

در این بیمه‌نامه تمام دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ به همراه مربیان و سایر عوامل اجرایی که در قالب اردوی راهیان نور، راهی مناطق جنگی می‌شوند از زمان اعزام از محل سکونت و یا تحصیل، با رعایت موارد مطروحه و بر اساس جدول تعهدات مربوطه مندرج در قرارداد فوق‌الذکر تحت پوشش هستند.

- پرداخت غرامت فوق و نقص عضو در اثر حادثه در ماه‌های عادی تا حد دیه کامل. 

- پرداخت غرامت فوت و نقص عضو در اثر حادثه در ماه‌های حرام تا حد دیه کامل.

- پرداخت هزینه‌های پزشکی در اثر حادثه مشمول بیمه تا سقف ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال. 

بیمه مسؤولیت مدنی متقابل بیمه‌شدگان (دانش‌آموزان) در مقابل یکدیگر، صرفاً فقط در محیط آزمایشگاه و ناشی از عمل غیرعمد تحت پوشش خواهد بود. 

پرداخت هزینه درمانی بیماران صعب‌العلاج و پرهزینه

ضمناً مازاد بر مبالغ مذکور، هزینه‌های درمانی دانش‌آموزان مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج و پرهزینه تا سقف ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال قابل پرداخت است.

در سال جاری علاوه بر صدور کارت برای تمامی بیمه‌شدگان؛ پوستری از مفاد قرارداد تهیه و در اختیار تمامی واحدهای آموزشی قرار داده شده تا در معرض دید دانش‌آموزان و اولیای آنان قرار گیرد.