به گزارش افکارنیوز،

سرهنگ علیرضا حمیدی‌فر مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا که به مناسبت هفته نیروی انتظامی و به دعوت مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش در استودیو الفبا حضور یافته بود، با تبریک آغاز سال تحصیلی و روز جهانی کودک، اظهار کرد: نیروی انتظامی و معاونت اجتماعی آن همکاری نزدیکی با وزارت آموزش‌ و پرورش دارند.

وی هدف اصلی نیروی انتظامی را پیشگیری اجتماعی از آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: هرچه ارتباط نیروی انتظامی با آموزش‌ و پرورش نزدیک‌تر باشد باعث کاهش بیشتر آسیب‌های اجتماعی خواهد شد و در پروژه نماد که چندین وزارتخانه و نیروی انتظامی در آن همکاری خواهند کرد، این همکاری‌ها بیشتر می‌شود و در این پروژه به موضوع  پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی توجه جدی شده است.

سرهنگ حمیدی‌فر با اشاره به استفاده از دانش‌آموزان در طرح همیار پلیس اظهار کرد: علاوه بر کنترل تخلفات رانندگی توسط دانش‌آموزان، باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی از پتانسیل دانش‌آموزان استفاده کنیم و با استفاده از راهکارهای مختلف طوری عمل کنیم که رشد متناسب و متعارفی در خانواده‌های دانش‌آموزان از لحاظ پیشگیری از  آسیب‌های اجتماعی اتفاق بیفتد.

مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا با اشاره به سه ضلع اصلی دانش‌آموز، معلم و اولیا در سیستم تعلیم و تربیت اظهار کرد: مثلث جرم، مجرم و محیط جرم در بحث‌های پلیس وجود دارد و اگر  محیط جرم کوچک ‌‌شود، این مثلث کوچک شده و با هماهنگی بیشتر، استمرار جرایم کمتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای کاهش‌ آسیب‌های اجتماعی و نزدیکی بیشتر با آموزش‌ و پرورش، نیروی انتظامی هزینه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی را تقبل می‌کند و از سوی دیگر  سود کم شدن این آسیب‌ها باعث کاهش هزینه‌های نیروی انتظامی خواهد شد و به نوعی هزینه صرف شده جبران خواهد شد.

سرهنگ حمیدی‌فر با اشاره به اینکه تکیه‌ بر آموزش در مدارس زیاد است و به پرورش خیلی توجه نمی‌شود، اظهار کرد: استرس زیادی که به دلیل وجود رقابت آموزشی  در مدارس وجود دارد باعث شده  آسیب‌های زیادی به جامعه وارد شود و همه‌ ساله با رتبه‌های برتری مواجه هستیم که دچار افسردگی شده‌اند.

وی تصریح کرد: آموزش می‌تواند ابعاد مثبت و منفی داشته باشد اما در پرورش فقط نتایج مثبت نهفته است و دانشی که همواره مفید است را ارائه می‌دهد و لازم است که پرورش در اولویت کارهای آموزش‌ و پرورش قرار گیرد.

مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا با اشاره به نگاه مثبت دانش‌آموزان به پلیس گفت: دانش‌آموزان امروزی بسیار باهوش و بااستعداد هستند و لازم است تا دانش‌آموزان در برابر هر چیزی که در فضای مجازی با آن مواجه می‌شوند یک علامت سؤال بگذارند و در نظر داشته باشند که در فضای مجازی هیچ‌ چیز پاک نمی‌شود و از این بابت باید در ارائه اطلاعات مراقبت کنند و در غیر این صورت در این فضا آسیب می‌بینند و سعی کنند از بازی‌های مناسب کامپیوتری استفاده کنند.

وی به پدر و مادرها تاکید کرد که زمانی فرزندان آ‌نها به حرف‌هایشان گوش می‌کنند که خودشان به آن عمل کرده باشند و در غیر این صورت فرزندانشان به حرف‌های آنان توجه نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: تأمین امنیت دانش‌آموزان تا درب مدرسه بر عهده پلیس است و نیروی انتظامی سعی می‌کند تا این محیط امن را در اختیار همگان بگذارد و اگر جایی مشکلی دیده شد حتماً از پلیس بخواهید تا ورود پیدا کند.

سرهنگ حمیدی فر در توصیف مقام معلم اظهار کرد: معلم به عنوان تعلیم‌دهنده و رشد دهنده و کسی که زندگی خود را فدای دیگران می‌کند شناخته می‌شود و از خودش پلی برای رشد دیگران می‌سازد.