رییس سازمان فضایی كشور با تاكید به توانمندی فنی و عمرانی جمهوری اسلامی ایران برای ساخت پایگاه های فضایی گفت كه پایگاه ملی پرتاب ماهواره در كشور تاسیس می شود.

به گزارش افکار نیوز، ' حمید فاضلی ' روز پنجشنبه و در آستانه چهاردهم بهمن - سومین روز دهه مبارک فجر - روز ملی فناوری فضایی در گفت و گو با ایرنا به درخواست سازمان فضایی کشور از رییس جمهوری برای ساخت این پایگاه افزود: رییس جمهوری دستور بررسی و تصویب این درخواست را در هیات دولت ابلاغ کرده و به معاونت برنامه ریزی و توسعه راهبردی هم دستور داده است که در بودجه سال آینده کشور اعتبارات لازم را پیش بینی کند.

وی خاطرنشان کرد: برای احداثپایگاه پرتاب ملی کشور؛ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با توجه به تجارب خوبی که در این عرصه دارد، می تواند کمک های خوبی کند و بر این اساس درنظر داریم با کمک آنها و هر یک از دستگاه ها و مجموعه های داخلی نظیر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و یا حتی نیروی هوا و فضای سپاه و سایر دست اندرکاران، این طرح را به نتیجه نهایی برسانیم.

رییس سازمان فضایی کشور با بیان این که فعالیت ها و مذاکرات برای احداثپایگاه ملی پرتاب ماهواره آغاز شده است؛ به نیازهای کشور برای احداثاین پایگاه اشاره کرد و افزود: برای پرتاب ماهواره ها و محموله های سنگین تر، نیاز است که پرتاب ها در زوایه میل فضایی مناسب صورت گیرد و بر این اساس ممکن است که ما دیگر نتوانیم از پایگاه پرتاب فعلی استفاده کنیم.

فاضلی تصریح کرد: بدین ترتیب برای پرتاب محموله در یک زاویه میل خاص با محدودیت مواجه هستیم زیرا بخش های مختلف ماهواره بر که در طول مسیر از آن جدا می شود باید بر روی زمین و در نقاط غیر مسکونی فرود بیاید.

وی با بیان اینکه باید در کریدور خاصی ماهواره ها را پرتاب کنیم؛ اظهار داشت: الان مشاهده می شود که ماهواره رصد و امید در زوایه میل فضایی ۵۵ درجه پرتاب شده اند و این به دلیل محدودیت ما در پرتاب ماهواره بوده و امروز این موضوع باید توسعه یابد.

رییس سازمان فضایی کشور گفت: برای پرتاب ماهواره های سنجشی بطور مثال نیازداریم پرتاب ها در زاویه ۹۸ و از پایگاه های جدیدی انجام شود.

فاضلی افزود: اگر بخواهیم از مرکز کنونی پرتاب ماهواره ها استفاده کنیم بخش های مختلف ماهواره بر در طول مسیر که جدا می شوند بر روی مناطق مسکونی می افتند و بر این اساس باید از ماهواره برهای با قابلیت مانوری بیشتر و بالاتر استفاده کنیم که در این حالت باز هم نیاز می شود پایگاه های جدیدی را تاسیس کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پایگاه ملی پرتاب ماهواره باید در منطقه عمومی جنوب شرق کشور و در نزدیکی دریای عمان و اقیانوس هند ایجاد شود تا بخش های جدا شده از ماهواره بر در اقیانوس بیفتد تا موجب بروز مشکل برای مردم نشود.

رییس سازمان فضایی کشور بار دیگر با بیان این که کارهای مطالعاتی ایجاد پایگاه ملی پرتاب ماهواره آغاز شده و کارهای اجرایی آن هم با حمایت های دولت در حال انجام است؛ گفت: بودجه های لازم نیز برای اجرای این طرح از سوی دولت پیش بینی شده است.

فاضلی این نكته را نیز یادآور شد كه دولت پیش بینی بودجه ای خوبی برای حمایت های مالی از اجرای برنامه های آینده سازمان فضایی در برنامه پنجساله پنجم و بویژه سال آینده كرده است.