به گزارش افکارنیوز،

در متن این پیام آمده است: هفته پیوند، نماد همدلی و همراهی، مشارکت و همکاری دو نهاد اصلی تربیت یعنی خانه و مدرسه است، زیرساخت مشارکت خانه و مدرسه برای توسعه کمی و کیفی آموزش‌ و پرورش دانش‌آموزان، انجمن اولیا و مربیان است؛ به کمک این بستر قانونمند و مبتنی بر مشارکت مشورتی، فکری و مهارتی اولیا و مربیان و تبیین نقش و جایگاه خانواده در آموزش‌ و پرورش می‌توان در مسیر پیشرفت و توسعه علمی گام برداشت.

ایجاد عدالت آموزشی، تحول در نظام تعلیم و تربیت، افزایش کیفیت در برون‌دادهای آموزشی‌ و پرورشی دانش‌آموزان و تقویت امر مدرسه محوری بدون مشارکت و همراهی خانواده راه به جایی نخواهد برد.

این پیام می‌افزاید: مدرسه محوری یکی از مهم‌ترین راهکارهای آموزش‌ و پرورش برای رهایی از مشکلات موجود و پیش زمینه ورود آموزش‌ و پرورش به نظام آموزشی پیشرفته است که با همکاری و مشارکت خانواده و پیش‌بینی نقش‌های محوری، فاخر و در خور شأن والدین سرعت بیشتری می‌یابد.

والدین با مشارکت در اموری هم‌چون برنامه‌ریزی، همکاری و مشارکت در اجرای برنامه‌ها و نظارت بر حسن اجرای فرایندها می‌توانند یاران مطمئنی برای مدیران مدارس در امر مدرسه محوری باشند؛ بنابراین از مدیران مدارس می‌خواهم که با تشکیل مستمر نشست‌های انجمن اولیاومربیان و کارگروه‌های تخصصی و مهارتی نسبت به سازماندهی والدین داوطلب ، ماهر، متخصص و خلاق برای مشارکت در اداره مدرسه بکوشند ، زیرا در سایه همکاری و بهره‌مندی از جمعیت میلیونی والدین می‌توان به اهداف عالی نظام تعلیم‌ و تربیت رسید.

در این پیام آمده است: وزارت آموزش‌ و پرورش در راستای تأکید ریاست محترم جمهوری در آیین بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جاری مبنی بر کوتاه کردن فاصله خانه و مدرسه، مصمم است زمینه‌های همسویی و همراهی اولیا و مربیان را در پیشبرد اهداف تربیتی بیش از پیش فراهم کند.

یکی از خواسته‌های اساسی خانواده، آموزش مهارت‌های اجتماعی و شغلی به دانش‌آموزان برای ورود به اجتماع و پذیرش مسؤولیت‌های خطیر شهروندی، حرفه‌ای، تشکیل خانواده و مشارکت در اداره کشور است.

برای رسیدن به این هدف، همراهی و مشارکت نهاد خانواده امری اجتناب ناپذیر است؛ والدین آگاه ، دانا و آشنا به حقوق، تکالیف و وظایف شهروندی همراهان تواناتری برای آموزش‌ و پرورش هستند، از این جهت ضروری است ارائه آموزش‌های مورد نیاز خانواده متناسب با اقتضائات روز مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

از همکاران خود در همه حوزه‌های آموزش‌ و پرورش به ویژه انجمن اولیا و مربیان و مدیران مدارس می‌خواهم زمینه‌ای ایجاد کنند که والدین گرامی بتوانند نقش تربیتی خود را به نحوی مؤثر ایفا کنند و از ظرفیت کم نظیر آنان در قالب تشکیل کارگروه‌های تخصصی استفاده شود.

در این فرصت مغتنم فرا رسیدن هفته بزرگداشت پیوند اولیا و مربیان را به حضور شما اولیای، محترم و مربیان عزیز تبریک می‌گویم و امیدوارم در پرتو همکاری و هم‌فکری اولیا و مربیان در مدارس، شاهد شکوفایی و سر بلندی فرزندان این مرز و بوم باشیم.