به گزارش افکارنیوز،

سیدنواب حسینی‌منش در نشست خبری مشترک آغاز فاز دوم طرح کاهش آلودگی هوا از اول آبان سال 97 اظهار کرد: طرح کاهش در 3 فاز انجام گرفته است.

وی افزود: فاز اول این طرح از اول آبان سال 95 آغاز شد و تمام خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد می‌شدند ملزم به دریافت معاینه فنی شدند و دوربین‌ها خودروهایی که فاقد معاینه فنی بودند ثبت و ضبط می‌کردند.

وی گفت: فاز دوم طرح کاهش در شهر تهران به صورت 24 ساعته و در هفت روز در پهنه تهران انجام می‌شود و خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند توسط دوربین‌ها ثبت و ضبط و متخلفان به پلیس معرفی می‌شوند.

حسینی‌منش گفت: انشاءالله در آینده نیز درخصوص فاز سوم طرح کاهش آلودگی هوا تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده درباره طرح کاهش گفت: تمهیدات لازم برای افزایش ساعات کاری و ظرفیت مراکز (افزایش ساعت کاری مراکز تا ساعت 24 - فعالیت مراکز معاینه فنی در ایام تعطیل و روزهای جمعه) راه‌اندازی سامانه پیامکی اطلاع‌رسانی در خصوص طول صف و مدت انتظار در مراکز - نوسازی خطوط تست معاینه فنی تمامی مراکز، شروع طرح کنترلی مکانیزه معاینه فنی ناوگان با خودروهای سیار ثبت پلاک، تجهیز مبادی ورودی شهر تهران به دوربین‌های ثبت تخلف و عملیاتی شدن دوربین‌ها برای معاینه فنی از مواردی است که در طرح مورد نظر مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت اخذ مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا و کارگروه استانی، الزام انجام معاینه فنی تمامی اتوبوس‌های شرکت واحد قبل از مهر، الزام تمامی خودروهای باری تحت نظارت شهرداری تهران از دیگر کارهایی است که در این مدت انجام گرفته است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران بیان کرد: از اسفند 96 موضوع معاینه فنی را در شهر تهران اجرا کردیم و بر اساس تشویق شهروندان تا به امروز 368 هزار خودرو توانسته‌اند معاینه فنی خودرو برتر را اخذ کنند. هم اکنون تمامی مراکز مجهز به سنسور دور بالای موتور شده‌اند و آنها می‌توانند نسبت به صدور معاینه فنی برتر برای خودروها اقدام کنند.

حسینی‌منش گفت: به زودی دو مرکز معاینه فنی در چیتگر و شهرری راه‌اندازی خواهد شد و تعداد مراکز معاینه فنی به 15 عدد خواهد رسید ضمن اینکه 2 مرکز نیز در دست احداث است که پیش‌بینی می‌شود طی 2،3 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وی گفت: همچنین 5 خط معاینه فنی سیار نیز راه‌اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیکان، نیسان بیشترین رتبه را درخصوص مردودی‌های معاینه فنی داشته‌اند، گفت: وضعیت پلاک‌های ثبت شده توسط دوربین‌ها در اجرای طرح کاهش 4 میلیون و 600 هزار خودرو بوده که به رغم شروع این طرح از آبان 95 اعمال جریمه از دی شروع شده است و در مقایسه با اسفند 95 و خرداد 97 نشان می‌دهد درصد خودروهای فاقد معاینه فنی 33 درصد کاهش یافته است.