به گزارش افکارنیوز،

از نکات قابل توجه در لرزه خیزی شهریور ماه، رخداد خوشه‌ای زمین لرزه‌ها در نزدیکی گسل مشاء در مجاورت شهر دماوند است و در ۲۹ شهریور نیز زمین لرزه‌ای با بزرگای ۲ در غرب این خوشه در نزدیکی لواسانات ثبت شده است. در این ماه زمین لرزه‌هایی با بزرگای ۲، ۵ و ۲/۲ در نزدیکی گسل گرمسار رخ داده اند.

بر اساس این گزارش، شبکه لرزه‌نگاری شهر تهران شامل ۱۳ ایستگاه لرزه‌نگاری است و در حال حاضر این شبکه دارای بیشترین دقت در تعیین محل زمین‌لرزه‌ها در داخل شهر تهران به علت فاصله کم بین ایستگاه‌ها و پوشش مناسب می‌باشد. علاوه بر آن نزدیکی تعدادی از ایستگاه‌های این شبکه به معادن نزدیک تهران امکان تشخیص و تفکیک انفجارات معادن نزدیک شهر تهران از زمین لرزه‌ها را میسر‌ساخته است.

گزارش آماری زمین‌لرزه‌ها در شهریورماه

براساس مقایسه و تحلیل آماری رویداد‌های بزرگتر از ۲، ۵ (در مقیاس امواج درونی زمین) در تهران بزرگ، استان تهران و کشور، کل رویداد‌های ثبت شده در شهریورماه در سطح کشور ۶۷۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۲، ۵ تا ۵، ۹ ریشتر (مقیاس امواج درونی زمین) و در تهران در محدوده مناطق ۲۲ گانه تهران بزرگ، وقایع لرزه‌ای با بزرگی ۲، ۵ ریشتر به بالا روی نداده است.

زمین‌لرزه‌های رخ‌داده در استان تهران

همچین در استان تهران از تعداد ۶۷۰ رویداد زمین‌لرزه با بزرگی بیشتر از ۲، ۵ ریشتر در محدوده جغرافیایی کشور، تعداد ۷ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۲، ۵ (در مقیاس امواج درونی زمین) در محدوده استان تهران و مناطق همجوار؛ از فیروزکوه در شرق تا اشتهارد در غرب و از طالقان در شمال تا جوادآباد در جنوب استان تهران روی داده که ۳ عدد از آنان در محدوده جغرافیایی استان تهران بوده است.

بر اساس این گزارش، در استان تهران ۲۲ مورد زمین لرزه خفیف (بزرگای زیر ۲، ۵) اتفاق افتاده که ۵ مورد از آن‌ها در محدوده ارجمند از توابع شهرستان فیروزکوه روی داده است.