به گزارش افکارنیوز،

فرحناز مینایی پور مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش در استودیو الفبا اظهار کرد: یکی از مأمویت‌های ما در این دفتر، توجه دادن و حساس کردن برنامه‌ریزان و اجرا کنندگان به جنسیت است یعنی در گذشته در بحث آموزش زنان مشکل داشتیم ولی تلاش‌هایی که انجام شده، باعث شده است، این فاصله کم شود و اکنون برابر شده است.

وی ادامه داد: دسترسی به نظام آموزش و پرورش مبتنی بر تفاوت جنسیتی، محرومیت زدایی از آموزش و پرورش دختران و برقراری عدالت و بسترسازی مناسب جهت دانش‌افزایی زنان و دختران از دیگر فعالیت‌های ما محسوب می‌شود.

مینایی‌پور با بیان اینکه یک میلیون زن کارمند دولتی در کل کشور داریم، افزود: از این تعداد ۵۰۰ هزار نفر در آموزش پرورش مشغول به کار هستند؛ از سوی دیگر حدود ۱۴ میلیون دانش‌‌آموز در کشور داریم که ۶۰۵ تا ۷ میلیون دانش‌آموز دختر هستند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های متعددی در آموزش و پرورش در حال انجام است، گفت: در ۴ سال گذشته، برنامه‌های متعددی در راستای بهبود وضعیت بهداشتی دانش‌آموزان شبانه‌روزی با تأکید بر محرومیت زدایی دانش‌آموزان، آموزش حقوق، تقویت شیوه‌های مهارت ارتباطی زنان و دختران و آموزش دوام و بقای زندگی، اجرا شد که این طرح‌ها همچنان ادامه دارد.

* اجرای طرح پروژه سواد زندگی با رویکرد ازدواج برای دانش‌آموزان دختر

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: امسال نیز ۵ طرح را پیگیری می‌کنیم که آموزش حقوق شهروندی به دانش‌‌آموزان دختر، یکی از طرح‌هاست و در این راستا در حال تهیه کتابی هستیم.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۱۹۲ قانون برنامه پنجم توسعه که درباره تحکیم بنیان خانواده است، فعالیت‌هایی توسط دستگاه‌ها باید انجام شود که فعالیت‌های قبل از ازدواج مرتبط با آموزش و پرورش است و در این راستا پروژه سواد زندگی با رویکرد ازدواج در سال‌جاری اجرا می‌شود.

مینایی‌پور ادامه داد: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی نیز در راستای آموزش مدیریت خانواده به دانش‌آموزان، یک کتاب را پیش‌بینی کرده است که امسال این کتاب به صورت پایلوت در ۱۴ منطقه آموزشی اجرا می‌شود.

* افزایش مشارکت اجتماعی دختران

وی به طرح افزایش مشارکت اجتماعی دختران با همکاری معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری اشاره کرد و افزود: منظور از مشارکت این است که دانش‌آموزان در نهادهای مدنی حضور یابند و فعالیت کنند؛ به عنوان مثال دانش‌آموزان در مدرسه در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، بسیج دانش‌آموزی، سازمان دانش‌آموزی و هلال‌احمر فعالیت کند یا در بیرون مدرسه از خیریه‌ها حضور یابند که این مشارکت از انحرافات اخلاقی جلوگیری می‌کند و خیلی از آسیب‌ها کم می‌شود.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش به سلسله نشست‌های گفت‌وگو با دختران دهه ۸۰ اشاره کرد و گفت: در این رستا سفارش پژوهش به پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش دادیم تا  چالش‌ها و مشکلات، پژوهش شود.

وی به ترویج گفت‌وگو در جامعه و بین دانش‌آموزان و خانواده‌ها اشاره کرد و ادامه داد: معاونت امور زنان ریاست جمهوری با انجمن اولیا و مربیان همکاری دارد و آموزش مدرسان در این خصوص را برنامه‌ریزی کرده است تا ترویج گفت‌وگو بین دانش‌آموزان با هم، دانش‌آموزان با مسؤولان مدرسه، دانش‌آموزان و خانواده و دانش‌آموزان با مسؤولان شهر ایجاد و تقویت شود.

* اجرای طرح پرورش مدیران زن آینده

مینایی پور به فعالیت‌های انجام شده برای فرهنگیان زن اشاره و تصریح کرد: در ۹ ماه گذشته برای زنان فرهنگی، یک سری برگزاری دوره آموزشی مهارت گفت‌وگو برگزار شد؛ ضمن اینکه دوره توان افزایی و افزایش جایگاه، دانش و بینش بانوان فرهنگی برگزار شد؛ همچنین گردهمایی مدیران زن در همدان با حضور ۱۱۰ مدیر زن برگزار شد و برای مشاوران امور زنان در حوزه ستادی نیز چند نشست آموزشی داشتیم.

وی از برگزاری طرح افزایش مهارت‌های پرورشی مربیان است از ۳ هفته دیگر خبر داد و گفت: طرح پرورش مدیران زن آینده نیز مورد تأیید وزیر آموزش و پرورش است که منتظر تأمین اعتبار هستیم و این طرح برای ۴۲۰ فرهنگی زن پیش‌بینی شده اتس.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش از پیش‌بینی برنامه‌های ورزشی برای زنان فرهنگی خبر داد و اظهار کرد: طرحی را پیش‌بینی کردیم که بانوان فرهنگی ۳ روز در هفته، یک ساعت از ساعات اداری را ورزش کنند که دستورالعمل آن در معاونت تربیت‌بدنی و سلامت در حال نگارش است.

وی از اجرای طرح افزایش نشاط و شادی برای زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: این طرح در استان‌ها در حال انجام است ضمن اینکه در نظر داریم طرح غربالگری زنان فرهنگی را در دو بخش ستادی و معلمان است برای تشخیص سرطان‌های ویژه زنان و پیشگیری از آن اجرا کنیم که منتظر تأمین اعتبار آن هستیم؛ البته این طرح با همکاری وزارت بهداشت انجام می‌شود.

* بررسی طرح دلیل عدم ورود برخی دانش‌آموزان به مقطع متوسطه

مینایی‌پور از اجرای طرح آموزش بلوغ برای دانش‌آموزان دختر در ۱۰۰۰ شبانه‌روزی و مناطق محروم خبر داد و افزود: درباره میزان حضور و سیمای زن در کتاب‌های مقطع ابتدایی، پژوهشی را به پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش سفارش دادیم.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ مدیر زن در آموزش و پرورش داریم، اظهار کرد: در آموزش و پرورش ۲۱ رئیس منطقه، ۱۶ معاون مدیرکل استان، ۱۰ مدیر آموزش و پرورش استثنایی، ۱۰ مدیرکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، یک مدیرکل آموزش و پرورش استان، یک مدیرکل حوزه ستادی، ۲ مدیرکل نوسازی مدارس، ۴ معاون مدیرکل و رئیس مرکز، یک رئیس‌مرکز و یک معاون وزیر از بانوان فرهنگی هستند.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در حال تقریبا ۵ الی ۶ درصد از مدیریت در آموزش و پرورش توسط زنان انجام می‌شود که نسبت به سال گذشته رشد یک رصدی داشته است.

وی همچنین از بررسی طرح دلیل عدم ورود دانش آموزان به مقطع متوسطه در قالب پژوهش خبر داد و گفت: در حال حاضر پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی ۹۸ درصد ، در مقطع متوسطه اول ۹۲ درصد و در مقطع متوسطه دوم ۸۰ درصد است که این طرح برای برای دختران سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خوزستان اجرا می‌شود.

مینایی‌پور تصریح کرد: ادارات کل آموزش و پرورش سمنان، یزد و تهران در انتصاب خانم‌ها در پست‌های مدیریتی رشد داشته‌اند.