به گزارش افکارنیوز،

عبدالرضا عزیزی، در برنامه شامگاه گذشته پرسشگر که با موضوع «آسیب های اجتماعی و مدارس» روی آنتن رفت، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا باید واقعیات آسیب های اجتماعی را به جامعه اعلام کرد یا خیر گفت: همواره اعلام کرده ام سکوت فرهنگی از ایرادات جامعه ماست. اگر واقعیات را بازگو نکنیم به دنبال رفع ایرادات نمی رویم.

وی افزود: البته برخی مواقع می گویند سکوت خوب است مثلا روزنامه های دوبی صفحه حوادث ندارند، البته کشور کوچکی است که به اندازه یک شهر جمعیت دارد. اما در ایران نمی‌توان اینگونه سیاستی پیش گرفت. حتی بسیاری مواقع خود مردم می خواهند که واقعیات گفته شود.

عزیزی با بیان اینکه اگر مطلع باشیم و مبارزه با آسیب ها را مردمی و اجتماعی کنیم و علاج پیشگیری قبل از وقوع را داشته باشیم بهترین کار را انجام داده ایم،بیان کرد: اعتیاد، خشونت و... جزو مواردی هستند که در کتب درسی به آنها اشاره نشده است. از سوی دیگر خود معلمان آسیب دیده هستند و نمی توانند هزینه زندگی و معیشت شان را تامین کنند، چطور می توانند سبک زندگی خوب را آموزش دهند؟ البته ایراد از خود ماست، باید از آن دسته از مردم که در معرض آسیب هستند در شرایط اقتصادی موجود حمایت شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اگر خانواده ها آگاه شوند که مسائل اجتماعی اگر بیشتر از دروس تخصصی اهمیت نداشته باشد کمتر ندارد، اظهار کرد: اگر کودکی مهارت نه گفتن را نداند در نوجوانی ممکن است به یک آسیب اجتماعی مبتلا شود، در اینجا دیگر هرچقدر هم فیزیک و ریاضی بداند به دردش نمی‌خورد. با سوادترین معلم ها را باید در این بخش بکار بگیرند. باید بهترین معلمان مدارس، مددکاران اجتماعی مدارس باشند. ما زیاد حرف می زنیم اما آموزش و پرورش را جدی نمی گیریم.

عزیزی با تاکید بر اینکه باید به آموزش و پرورش توجه شود و به بهترین مکان تبدیل شود، گفت: معلم ابتدایی باید فوق لیسانس و دکترا داشته باشد و بهترین مزایا را داشته باشد در حالی که برعکس است.

وی افزود: علت اینکه به این مسائل توجه نمی‌شود این است که اکثر مسئولان در مکتب غلطی تربیت دیده اند و افراد در جامعه آموزش صحیحی ندیده اند. کیفیت آموزش در کشور ما بالا نیست. نقطه شروع اصلاح این روند و توجه به آموزش و پرورش باید از جلسات قوای سه گانه و نگاه مثبت و عملیاتی به آموزش و پرورش شروع شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه وزیر بهداشت ابتدای دولت مردم و مسئولان را نسبت به امر سلامت حساس کرد و توانست طرح تحول را اجرا کند، گفت: او از بودجه هدفمندی یارانه ها به خوبی استفاده و درمان مردم پیشرفت کرد. باید قوای سه گانه را نسبت به امر آموزش از پایه نیز حساس کنیم. نباید طوری باشد که معلم ماه ها از دولت طلب داشته باشد.

عزیزی در پاسخ به اینکه چند درصد در دولت نسبت به آموزش و پرورش حساس هستند، بیان کرد: رئیس جمهور آنقدر که مشغول تورم و ارز و مسائل بین المللی است به یکی از چیزهایی که شاید فکر نکند آموزش و پرورش است که باید حق هم داد، باید وزیر آموزش و پرورش و مسئولان مربوط قوای سه گانه را حساس کنند.

وی با اشاره به جلسات مقام معظم رهبری با مسئولان درباره آسیب های اجتماعی گفت: ایشان تاکید داشتند که روی موضوع پیشگیری از آسیب ها کار شود در این دو سال اخیر اقدامات خوبی در حال انجام است.