به گزارش افکارنیوز،

 افشین استوار اظهار داشت: هرساله ١٤ نوامبر همزمان با ٢٢ آبان ماه به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده که به دلیل اهمیت این موضوع، این هفته نیز در ایران، هفته ملی دیابت در نظر گرفته شده است.

وی هدف از نامگذاری این هفته و برگزاری برنامه‌هایی در این خصوص را افزایش آگاهی عمومی و حساسیت نسبت به این بیماری عنوان کرد و گفت: بیماری دیابت یکی از مهمترین بیماری‌های غیر واگیر و یکی از چهار بیماری غیر واگیر در کنار بیماری‌های قلبی و ‌عروقی و سرطان‌ها و بیماری‌های تنفسی است که بیشترین مرگ و میر و ناتوانی را در جهان ایجاد می‌کند.

استوار خاطرنشان کرد: براساس آخرین مطالعات، ١١ درصد جمعیت بالاتر از ٢٥ سال به بیماری دیابت مبتلا بوده و ١٨ درصد جمعیت بالای ٢٥ سال نیز، پره دیابت هستند، بنابراین جمعیتی حدود ۲۹ تا ۳۰ درصد بزرگسالان یا دیابت ‌دارند و یا در معرض خطر جدی ابتلا هستند. 

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت درخصوص هزینه‌های درمان و مراقبت بیماران دیابتی در کشور اظهار داشت: هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم درمان و مراقبت دیابت در کشور بالغ بر ٤ میلیارد دلار برآورد شده است، یعنی علاوه بر هزینه‌های مستقیم که درمان را شامل می‌شود، عوارض و آسیب‌های جسمی و اجتماعی ناشی از بیماری دیابت، هزینه‌های غیر مستقیم این بیماری را تشکیل می‌دهد که ‌به خانواده‌ها و نظام سلامت کشور تحمیل می‌شود. 

وی با بیان اینکه دیابت یکی از مهمترین بیماری‌های غیر واگیر است، ادامه داد: وزارت بهداشت در ‌تمام سطوح ارائه خدمات از جمله در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی به دیابت توجه جدی و ویژه‌ای دارد و تلاش می‌کند در وهله ‌اول از روند افزایشی بروز دیابت در کشور پیشگیری کند.

استوار با بیان اینکه مهمترین عوامل خطر ابتلا به دیابت شامل چاقی و کمبود فعالیت بدنی و تغذیه ناسالم است، خاطرنشان کرد: تمام تلاش وزارت بهداشت، ‌افزایش آگاهی عمومی برای کاهش عوامل خطر است تا بتوان از وقوع این بیماری جلوگیری کرد. در سطح بعدی و بروز دیابت، مهمترین مساله این است که بیماری تحت کنترل باشد و مراقبت کافی در این رابطه صورت گیرد تا از وقوع عوارض ناشی از بیماری دیابت جلوگیری شود. 

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، بیماری‌های قلبی و عروقی، نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی (نوروپاتی) و عوارض چشمی را از مهمترین عوارض ‌بیماری دیابت برشمرد و افزود: با کنترل و مراقبت از دیابت می‌توان تا حدود زیادی از عوارض ‌این بیماری جلوگیری کرد و به این ترتیب هزینه‌های آن را کاهش داد. 

وی ادامه داد: تمام تلاش وزارت بهداشت این است که امکانات کافی در سطح درمان ‌فراهم شود. در این راستا نیز، دارو‌های اساسی بیماران دیابتی در کشور موجود بوده و همچنین امکانات و شرایط درمان بیماران دیابتی شامل نیرو‌های تخصصی و واحد‌های درمانی در زمینه درمان دیابت در سطح کشور، توزیع مناسبی دارند تا ‌بتوان از این طریق، خدمات مورد نیاز بیماران دیابتی به آن‌ها ارائه شود. ‌

استوار اظهار داشت: هفته ملی دیابت در سال جاری بر نقش خانواده در زمینه پیشگیری از دیابت تاکید دارد. این در حالی است که تاکید بر نقش خانواده در ‌این هفته در دو سال متوالی مورد توجه بوده است و این مهم بدان علت است که خانواده در زمینه پیشگیری و کنترل و مراقبت دیابت، نقش اساسی دارد. 

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، تصریح کرد: کنترل بیماری‌های غیر واگیر با مشارکت تمام افراد جامعه میسر و مقدور است. وزارت بهداشت، سازمان‌های مردم ‌نهاد و رسانه‌ها در این زمینه سه ضلع مثلث مراقبت و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر را تشکیل می‌دهند. این سه ضلع باید با هم همکاری کنند تا بیماری‌های غیر واگیر و به خصوص دیابت کنترل شود. 

استوار تاکید کرد: همان طور که سازمان‌های ‌مردم نهاد مطالبات خود را از دولت و وزارت بهداشت اعلام می‌کنند، وزارت بهداشت نیز، دست یاری به سمت سازمان‌های مردم نهاد ‌و رسانه‌ها دراز می‌کند تا این بیماری مهم کنترل شود، چراکه وزارت بهداشت به تنهایی قادر به کنترل بیماری دیابت نخواهد بود. در نشست خبری هفته ملی دیابت:

خانواده در زمینه پیشگیری و کنترل و مراقبت دیابت، نقش اساسی دارد

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت نقش خانواده در کنترل و پیشگری از ابتلا به دیابت، افزود: هفته ملی دیابت در سال جاری بر نقش خانواده در زمینه پیشگیری از دیابت تاکید دارد. این در حالی است که تاکید بر نقش خانواده در ‌این هفته در دو سال متوالی مورد توجه بوده است و این مهم بدان علت است که خانواده در زمینه پیشگیری و کنترل و مراقبت دیابت، نقش اساسی دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، تصریح کرد: کنترل بیماری‌های غیر واگیر با مشارکت تمام افراد جامعه میسر و مقدور است. وزارت بهداشت، سازمان‌های مردم ‌نهاد و رسانه‌ها در این زمینه سه ضلع مثلث مراقبت و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر را تشکیل می‌دهند. این سه ضلع باید با هم همکاری کنند تا بیماری‌های غیر واگیر و به خصوص دیابت کنترل شود.

استوار تاکید کرد: همان طور که سازمان‌های ‌مردم نهاد مطالبات خود را از دولت و وزارت بهداشت اعلام می‌کنند، وزارت بهداشت نیز، دست یاری به سمت سازمان‌های مردم نهاد ‌و رسانه‌ها دراز می‌کند تا این بیماری مهم کنترل شود، چراکه وزارت بهداشت به تنهایی قادر به کنترل بیماری دیابت نخواهد بود.