به گزارش افکارنیوز،

محسن هاشمی در پایان جلسه علنی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: از اعضای شورای شهر تهران علیرغم میل باطنی شان که آقای افشانی همچنان شهردار باقی بماند، اما به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان به اجبار از ۱۰ روز پیش روند انتخاب شهردار را آغاز کردند و ۳۰ نفر را در گام نخست انتخاب کردند.

وی ادامه داد: از این میان ۱۳ نفر باقی مانده و وارد رای گیری شدند و از میان آن‌ها ۵ نفر انتخاب شد که یک نفر صبح امروز انصراف داد. چهار کاندیدا برنامه‌های خود را امروز ارائه دادند و هر کدام نزدیک به یک ساعت و ربع برنامه‌های خود را ارائه کردند که در نهایت آقای آخوندی با ۱۶ رای و آقای حناچی با ۱۱ رای دو نامزد انتخابی شورای شهر شدند و در سه شنبه پیش رو گزینه آخر معرفی می‌شود.

رئیس شورای شهر تهران گفت: این دو گزینه حدود دو تا سه ساعت در کمیسیون‌ها در خصوص برنامه‌ها و فعالیت هایشان صحبت می‌کنند و در نهایت روز سه شنبه رای گیری نهایی انجام می‌شود و شهردار بعدی تهران را انتخاب می‌کنند. در این جلسه هیچ کدام از دو گزینه حضور نخواهند داشت.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که در این انتخاب بیشتر منافع حزبی دخیل بود یا تخصص و برنامه‌ها گفت: هیچ کدام از این دو گزینه جزو احزابی که در شورا وجود دارد، نیستند شاید علاقه حزبی باشد و با توجه به جمیع جهات اعضا به این نتیجه رسیدند. در این انتخاب لابی‌های مثبت می‌تواند باشد. جلسات و صحبت‌های که پیش از جلسه امروز برگزار و در مجموع منتج به این انتخاب شده است.

هاشمی در خصوص اینکه شورای پنجم را می‌توان شورای شگفتی ساز گفت: هیجان که مورد علاقه رسانه‌ها است، اما واقعا اینگونه نیست، ما یک روند منطقی را طی کردیم از میان ۳۰ نفر ۱۳ نفر باقی مانند ۵ نفر انتخاب شدند و در نهایت دو نفر امروز به عنوان گزینه نهایی به دور پایانی رسیدند.

وی ادامه داد: روابط سیاسی سالم و تلاش برای قانع کردن اعضا می‌تواند موثر باشد این لابی گری‌ها لابی گری‌های سالمی است. من خودم یکی از نامزد‌های شهرداری بودم شاید مقصر من بودم که نتوانستم باوجود آنکه یک سال است در کنار اعضای شورا هستم، نتوانستم ۲۱ عضو شورا را برای رای دادن به خودم قانع کنم و نظر آن‌ها را جلب کنم.

وی در خصوص انتقاد رسانه‌ها از برخی از کاندیدا‌ها که دست خالی به شورا آمده بودند و حتی پاسخ برخی انتقادات اعضای شورا را ندادند گفت: این گونه فضای تخریبی درست نیست تمام کاندیدا‌ها کارنامه قابل قبول و سابقه مدیریتی قابل توجهی دارند.

او در پاسخ به پرسش خبری یکی از گزینه‌ها در خصوص توسعه مترو حومه تهران گفت: این موضوع درست نیست، پیشرفت‌های خوبی در حوزه قطار حومه‌ای اتفاق افتاده و اگر اعتبار و فاینانس‌های لازم تزریق شود این موضوع با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا حاکمیت این دو گزینه را تایید می‌کند؟ گفت: منظورتان از حاکمیت چیست گمان نمی‌کنم این دو فرد در خصوص تایید حکم شان در وزارت کشور دچار مشکل باشند با توجه به تجربه آقای آخوندی و حناچی در حوزه شهرسازی امیدواریم شهرداری به خوبی اداره شود.