به گزارش افکارنیوز،

محمد محمودی شاه نشین ، با اشاره به رویکرد دولت در حوزه توسعه شهر‌های اقماری، گفت: دولت و مجلس به دنبال توسعه شهر‌های اقماری و حومه‌ای تهران نیستند، زیرا حفظ و ساماندهی وضعیت موجود استان تهران ضروری است و در این راستا است که طرح انتقال پایتخت سیاسی در مجلس دنبال می‌شود.

استان تهران از نظر جمعیتی در حال انفجار است

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان تهران در شرایط کنونی از نظر جمعیتی در حال انفجار است، ادامه داد: در شرایط کنونی شهر‌های اقماری مجبور هستند که نیاز‌ها و سرانه‌های خود را از شهر تهران تأمین کنند و این رفت و آمد‌ها مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.

توانمندسازی روستا و شهر‌های کوچک استراتژی اصلی دولت

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: به نظر من دولت باید استراتژی اصلی خود را بر توسعه و توانمندسازی روستا و شهر‌های کوچک قرار دهد تا عملا مردم پایتخت را رها کرده و برای زندگی و کار به مناطق خود برگردند، از این رو مهاجرت معکوس می‌تواند راه حل مشکلات تهران باشد.

استان تهران در شرایط کنونی حدود ۴۲ شهر را در خود جای داده است

وی با اعلام اینکه استان تهران در شرایط کنونی حدود ۴۲ شهر را در خود جای داده است، افزود: همچنین این استان حدود ۳۰ روستا با جمعیت بالای ۵ هزار نفر دارد، از این رو این مسائل نشان دهنده اهمیت مدیریت جمعیت در پایتخت است.

محمودی شاه نشین ادامه داد: از ۴۲ شهر موجود در استان تهران، اکثریت شهر‌های اقماری محسوب می‌شوند و این مناطق به محل خوابگاه خانواده‌ها تبدیل شده تا شب را در آن مکان گذرانده و صبح‌ها برای کار به تهران بیایند.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور مجلس افزود: امروز اولویت اصلی پایتخت، ساماندهی جمعیت و به نوعی، انتقال پایتخت است، تا مردم بتوانند در نقاط دیگر به راهی زندگی کنند.