به گزارش افکارنیوز،

 افتتاحیه چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی با شعار "تمرین زندگی" با حضور سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و نظری مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان صبح امروز در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این مراسم بطحایی با اشاره به اینکه اسباب بازی امروز به عنوان یکی از تجهیزات و تکنولوژی آموزشی به کار گرفته می شود، بیان کرد: اسباب بازی صرفا وسیله‌ای برای سرگرمی نیست و بچه‌ها از طریق این تجهیزات یادگیری را تسهیل و تسریع می‌کنند.

وی با بیان اینکه بچه‌ها به کمک بازی دامنه شناخت را افزایش می‌دهند، گفت: دامنه مهارت آموزی در حوزه ذهنی و اجتماعی که موضوعی مهم در تعلیم و تربیت امروز است، گسترش می‌یابد و در کنار هم صبوری و مهارت های زندگی و انواع و اقسام دیگر مهارت‌ها را تمرین می‌کنند.

اسباب بازی حامل فرهنگ است

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه اسباب بازی حامل فرهنگ است، تصریح کرد: اگر اسباب بازی از فرهنگ غربی وارد شود، آثار سو بر بچه ها خواهد داشت.

بطحایی بیان کرد: نگاه ما آموزش و پرورشی‌ها به اسباب بازی باید به عنوان بخشی از تجهیزات آموزشی باشد و اسباب بازی‌ها در فرآیند یاددهی  و یادگیری نشاط آفرین است یکی از کمترین ابزارهایی که یادگیری را به مسیر اصلی خود می‌رساند همسویی با نشاط و اشتیاق است.

وی ادامه داد: باید در برنامه‌ریزی‌های آموزش و پرورش اسباب بازی‌ها را با رویکرد آموزشی وارد کنیم و بر همین اساس در گام اول برای ۱۰ استان کلاس اسباب بازی بازی آموزشی ایجاد می‌کنیم و دانش آموز ۲ الی ۳ ساعت اهداف آموزشی را در این کلاس‌ها داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش ما نیازمند چنین نوآوری‌هایی است و می‌تواند ما را به چشم انداز سند تحول بنیادین نزدیک کند.

بطحایی تصریح کرد: اقلام خارجی در صنعت اسباب بازی حجم بالایی دارد به همین جهت مراجعی مانند کانون پرورشی و فکری و ما باید در دولت بازار رقابتی را در حوزه اسباب بازی تولید داخلی فراهم کنیم.

نظام ملی نوآوری در حوزه صنعت اسباب بازی به نگاشت نهایی نیاز دارد

در این مراسم نظری با اشاره به اینکه جشنواره امسال در ۲ بخش عرضه و فروش بازار به طور مجزاست، گفت: بیش از ۸۶ غرفه با بیش از ۱۳۰۰ محصول در این جشنواره وجود دارد و تمام این محصولات ساخت ایران هستند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد نظام ملی نوآوری در حوزه صنعت اسباب بازی احتیاج به نگاشت نهایی دارد تا ارکان و اجزای نظام در کنار هم باشند و جایگاه آنها مشخص شود.

مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: جشنواره فرصتی مغتنم برای مواجه ارکان مختلف نظام ملی نوآوری است تا خروجی این تعامل تاسیس رشته در حوزه اسباب بازی و گشایش در حوزه مالیاتی داشته باشد.