به گزارش افکارنیوز،
سعود میرکاظمی در آستانه برگزاری سمینار تازه‌های تشخیص و درمان تومور‌های عضلانی- استخوانی اظهار داشت: این سمینار اول آذر ماه سال جاری به همت گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی یزد و با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار و جدیدترین دستاورد‌ها در حوزه تشخیص و درمان تومور‌های عضلانی و استخوانی در آن مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

وی افزود: تومور‌های عضلانی- استخوانی دسته‌ای از آن‌ها در دهه اول و دوم زندگی بین ۱۰ تا ۲۵سالگی فرد را گرفتار می‌کنند که جزء تومور‌های اولیه استخوان بوده و استئوسارکوما نام دارند.

فوق تخصص جراحی تومور‌های عضلانی و اسکلتی ادامه داد: اصولا این نوع از تومور‌ها در مراجعه اول و دوم بیمار به پزشک تشخیص داده نمی‌شوند و با مصرف دارو مشکل بیمار حل نشده و با بزرگ و متورم شدن توده بروز می‌یابند که در این هنگام باید رادیوگرافی کنترل برای تومور انجام گیرد.

میرکاظمی با اشاره به اینکه از زمان شروع درد تا تشخیص بیماری ۹ تا ۱۵ ماه به طول می‌انجامد گفت: در صورتی که این بیماری هرچه زودتر تشخیص داده شود با شیمی درمانی و جراحی امکان حفظ اندام وبهبودی کامل وجود دارد، اما در صورتی که دیر تشخیص داده شود امکان خروج تومور وجود نداشته و مجبور خواهیم شد اندام بیمار را قطع کنیم.

وی تاکید کرد: درد مقاوم به دارو و درمان اولیه از نشانه‌های هشداری این بیماری است که باید حتما جدی گرفته شود.

این متخصص ارتوپدی گفت: از دیگر تومور‌های شایع استخوانی تورمو‌هایی بوده که بالای ۵۰ سال بروز می‌یابد و به دلیل متاستاز بودن سرطان‌هایی همچون تیروئید، کلیه، پروستات، پستان و ... ایجاد می‌شود و درواقع این نوع تومور به دلیل ابتلا به سرطان در قسمت دیگری از بدن است که یا فرد قبلا درمان شده و یا اکنون گرفتار آن شده و اطلاعی ندارد.

میرکاظمی خاطرنشان کرد: نوع دیگری از تومور‌ها که در افراد بالای ۵۰ سال بروز می‌کند تومور مغز استخوان از نوع میلوم و لنفوم است که در همه این موارداگر هرچه سریع‌تر بیماری تشخیص داده شود درمان آن با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.