به گزارش افکارنیوز،

دومین جشنواره دانایی و توانایی از روز گذشته 27 آبان با محوریت شعار بیست‌و‌ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران «حال خوش خواندن» در اردوگاه شهیدباهنر تهران آغاز به کار کرد.

این جشنواره با حضور 500 هزار دانش‌آموز در مدارس کشور آغاز شده است، در این فرآیند دانش‌آموزان یک کتاب که از سوی وزارت آموزش و پرورش معرفی شده بود را مطالعه کردند، آزمون دادند و نفرات برتر مدرسه انتخاب و به منطقه معرفی شدند.

در مناطق آموزش و پرورش به نفرات شرکت‌کننده دو کتاب معرفی شد؛ نفرات برتر با آزمون شناخته شدند و به مرحله استانی راه یافتند. در مرحله استانی تعداد کتاب‌ها به سه جلد افزایش پیدا کرد و پس از آزمون استانی در نهایت نفرات برتر هر استان معرفی شدند.

از هر استان هشت نفر به عنوان برگزیده انتخاب شده است که چهار دانش‌آموز پسر و چهار دانش‌آموز دختر از پایه‌های هشتم، نهم، دهم و یازدهم متوسطه هستند؛ این افراد به مرحله نهایی و کشوری راه یافتند.

در مرحله کشوری، چهار کتاب به انتخاب خود دانش‌آموزان مطالعه می‌شود و تفاوت این مرحله آن است که در این مرحله آزمونی برگزار نمی‌شود و به جای آن کارگاه‌های کتاب‌پژوهی برگزار می‌شود.

در این دوره 32 مروج و رابط فعال کتاب و کتابخوانی از استان‌ها دعوت شده‌اند و به همراه دانش‌آموزان 300 نفر شرکت کننده در این دوره حضور خواهند داشت.