به گزارش افکارنیوز،

 ایرج حریرچی‌ سخنگوی‌ وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری هفتگی‌ که در ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: حوادثی مانند تصادف رئیس سازمان تأمین اجتماعی هیچ تأثیری در خدمت‌گذاری به مردم‌ و حضور در بین مردم جامعه ندارد و همه مسئولان وزارت بهداشت با رعایت احتیاط و اصول اولیه در میان مردم حاضر می‌شوند.

وی ادامه داد: متأسفانه سرانه مصرف شیر و لبنیات در سال‌های گذشته پایین بود، با حذف یارانه شیر در سال 89 به دنبال اجرای طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها و تورم شدید در سال‌های 90 و 91 مصرف شیر و لبنیات به دلیل کاهش قدرت خرید مردم در بین خانواده‌ها کاهش چشم‌گیری داشته است و از سال 92 به بعد نیز ما شاهد کاهش تدریجی مصرف شیر و لبنیات بوده‌ایم.

سخنگوی‌ وزارت بهداشت اضافه کرد: در سال‌های گذشته ما شاهد بروز عوارض ناشی از مصرف کم شیر و لبنیات و شیوع بیماری‌های ناشی از آن در کشور بوده‌ایم و من صراحتاً هشدار می‌‌دهم با افزایش قیمت شیر و لبنیات قدرت خرید مردم و مصرف مواد لبنی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید قیمت شیر و مواد لبنی کنترل و منابع هدفمندی‌ برای تأمین شیر در نظر گرفته شود، افزود: برای افزایش مصرف مواد لبنی باید اقدامات حمایتی مانند توزیع شیر در مدارس و بسته‌های غذایی غنی از مواد لبنی بین فقرا و قشر آسیب‌پذیر انجام شود.

کاهش چشمگیر‌ تورم سلامت نسبت به تورم عمومی جامعه

حریرچی‌ در خصوص تورم هزینه‌های سلامت ادامه داد: امروزه کنترل خوبی در هزینه‌های سلامت شده، در سال‌های گذشته تورم سلامت از تورم عمومی جامعه به میزان 40 درصد بالاتر بوده است به طوری که در سال 96 تورم سلامت 10.1 درصد و تورم عمومی جامعه 9.6 بوده‌ که خوشبختانه این روند از آبان ماه رو به کاهش بوده است و در  بهمن 96 تا سال 97 تورم سلامت کمتر از تورم عمومی جامعه رسیده است.

سخنگوی‌ وزارت بهداشت اضافه کرد: بنابر اعلام گزارش بانک مرکزی در مهر 97 تورم سلامت 2.2 درصد و تورم عمومی جامعه 4.6 بوده است و همچنین تورم سلامت در مهر امسال نسبت به سال گذشته 19.1 درصد بوده و این در حالی است که تورم عمومی جامعه در این مدت مشابه 36 درصد است.

افزایش قیمت ارز تاثیری در قیمت‌های حوزه سلامت نداشته است

وی اضافه کرد: افزایش نرخ ارز و گرانی تأثیر خاصی در قیمت‌های حوزه بهداشت و درمان نداشته است و این در حالی است که در سال‌های 91 و 92 و نیمه دوم دهه 70 تورم حوزه سلامت بیشتر از تورم عمومی جامعه بوده است که این مسئله نشان دهنده اقدامات خوب وزارت بهداشت و همکاری جامعه پزشکی،تولیدکنندگان‌ تجهیزات پزشکی و دارویی بوده است.

سخنگوی‌ وزارت بهداشت اظهار کرد: با همکاری جامعه پزشکی و تولیدکنندگان‌ از فشار وارد به مردم جلوگیری کاسته شده و یکی از سیاست‌های قطعی دولت و وزارت بهداشت در تورم کنونی که قدرت خرید مردم کاهش یافته و  مربوط به کالاهای اساسی و خوراکی شده است؛ برداشتن از دوش  مردم و بیماران و کنترل قیمت‌ها است.

حریرچی‌ ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت‌ها، شورای عالی بیمه مصوبه‌ای در خصوص اصلاح تعرفه هتلینگ‌ داشته است.