به گزارش مهر، موسسه "استات کانتر" با بررسی جستجو در اینترنت از طریق تلفنهای همراه نشان داد که در دوره سال ۲۰۱۱ تنها ۸.۵ درصد از وبگردیها با پایانه های موبایل انجام شده است. هرچند این تحقیقات بدون محاسبه وبگردی روی تبلتها انجام شده است.

در بررسیهای سال ۲۰۱۰ ترافیک اینترنت موبایل با در نظر گرفتن آمارهای مربوط به جستجو از طریق تبلت به رشد ۴.۶ درصد رسید درحالی که در سال ۲۰۰۹ تنها یک رشد ۱.۶ درصدی را به ثبت رساند.

آمارهای مربوط به استفاده از اینترنت موبایل از طریق تلفنهای همراه هوشمند در سال ۲۰۱۱ علیرغم رشد دو برابری در مدت ۱۲ ماه بسیار پایین تر از پیش بینی ها بود.

تحقیقات " استات کانتر " نشان می دهد که ترافیک اینترنت مصرف شده از طریق پایانه های موبایل صرف جستجو در سایتهای از پیش انتخاب شده و یا استفاده از برنامه های جانبی بوده است درحالی که وزن ترافیک مصرف شده برای جستجوهای پیچیده از طریق اینترنت موبایل بسیار کم است.

" استات کانتر " با بررسی ۱۵ میلیون پیج که ماهانه بازدید می شوند و بیش از ۳ میلیون وب سایت به این نتایج دست یافت و توانست جستجوهای انجام شده توسط سیستم عاملهای موبایل، برند دستگاهها و مرورگرهای موبایل را شناسایی کند.
جستجو در اینترنت در طبقه بندی سیستم عاملهای موبایل

برپایه این آمارها، ۳۲ درصد از جستجوها از طریق سیستم عاملهای " سمیبیان " و ۲۴ درصد با سیستم عاملهای iOS اپل انجام شده است.

در آمریکا ۴۵ درصد از صفحات وب از طریق دستگاههای iOS(بدون محاسبه " آی - پد " ها) بازدید شده اند که این رقم برای آندروئید ۳۹ درصد بوده است.

جستجو با سیستم عامل بلک بری در مدت ۱۲ ماه در آمریکا از ۲۶ درصد به ۸ درصد کاهش یافت و سیستم عامل سیمبیان که هرگز در این بازار قوی نبوده است با کسب ۴ درصد از جستجوهای اینترنت موبایل به کار خود پایان داد.جستجو در اینترنت در طبقه بندی مرورگرهای موبایل

در سال ۲۰۱۱ تنها کمتر از ۲۴ درصد از صفحات وب در سطح جهانی با مرورگر اپرا موبایل و اپرا مینی باز شده اند.

مرورگر آندروئید با در اختیار داشتن ۲۰ درصد از مرورها در رتبه دوم و مرورگر سافاری اپل در سکوی سوم ایستاد.

با مرورگر نوکیا در حدود ۱۲ درصد از صفحات وب بازدید شد و مرورگر بلک بری در حدود ۷ درصد از بازدید صفحات وب از طریق اینترنت موبایل را به خود اختصاص داد.

در آمریکای شمالی، مرورگر آندروئید با در اختیار گرفتن ۳۷ درصد از سهم بازدیدها در راس ایستاد. مرورگر " آی - فن "(سافاری) با کسب ۳۴ درصد در رتبه دوم و سافاری در " آی - پاد لمسی " ۱۰ درصد از بازدیدهای وب را انجام داد.

مرورگر بلک بری ۷.۵ درصد و نوکیا در حدود ۲ درصد از بازدیدهای صفحات در آمریکای شمالی را به نام خود ثبت کرد.

جستجو در اینترنت در طبقه بندی برندهای تلفنهای همراه

در سطح جهانی، دستگاههای برند نوکیا در حدود ۴۰ درصد از مجموع جستجوها را به خود اختصاص دادند و به این ترتیب، نوکیا در راس این طبقه بندی ایستاد.

اپل، سال ۲۰۱۱ را با کسب ۲۹ درصد از بازدیدهای وب به پایان رساند و به مدال نقره رضایت داد. برند RIM(تولید کننده دستگاههای بلک بری) با ثبت یک کاهش قابل توجه از ۱۸ درصد سال ۲۰۱۰ به حدود ۹ درصد تنزل کرد.

درحالی که سامسونگ در مدت ۱۲ ماه از حدود ۷ درصد به ۱۵ درصد رسید و در سکوی سوم قرار گرفت. مارکهای دیگری چون HTC، " ال. جی "، سونی و … با فاصله زیادی در ته جدول ایستادند.

در آمریکای شمالی، اپل با کسب دو سوم اتصالات به اینترنت از ۴۷.۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافت و سهم RIM از ۳۴ درصد به ۱۱ درصد تنزل کرد.

سامسونگ با ثبت یک رشد دوبرابری از حدود ۶ درصد به ۱۲ رسید و نوکیا سال گذشته را با کسب حدود ۶ درصد از اتصالات به اینترنت موبایل در آمریکای شمالی پایان داد.