به گزارش ایسنا, سردار احمد وحیدی در مراسم گرامیداشت روز فناوری فضایی، که صبح امروز در هتل المپیک برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: پایگاه پرتاب جدید ماهواره قادر است ماهوارههایی را به وزن یک تن در مدار یک هزارکیلومتری قرار دهد.

وی گفت: تقریبا سه چهارم کارساخت این پایگاه انجام شده که امیدواریم در سال آینده کامل شود چرا که پاسخگوی بسیاری از نیازهای فضایی کشور خواهد بود.

وی همچنین از راه‌اندازی پایگاه تست موتورهای فضایی که به همت دانشمندان فضایی کشور ساخته شده است در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه ماهواره‌بر سیمرغ، ماهواره طلوع را به فضا پرتاب خواهد کرد، خاطرنشان کرد: امیدواریم سال آینده با تکمیل ماهواره‌بر سیمرغ بتوان ماهواره طلوع را به فضا پرتاب کرد.

وی درباره مشخصات ماهواره طلوع گفت: این ماهواره بین ۹۰تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد که به مدار ۵۰۰ کیلومتری پرتاب خواهد شد.

به گفته سردار وحیدی، مدار ۶۰۰ کیلومتری یکی از بهترین مدار‌ها برای استقرار ماهواره‌ها است چرا که اختلالات تششعی در این موقعیت مداری بسیار کم است.

وی با اشاره به کسب فناوری‌های مختلف در حوزه فضایی توسط دانشمندان کشور گفت: کسب دانش فنی استفاده از سلولهای خورشیدی در ماهواره‌ها بومی‌سازی برخی مواد اولیه پرکاربرد در ماهواره‌ها است و طراحی و ساخت تراستر ماهواره از جمله موفقیت‌های دانشمندان کشور در حوزه فناوری‌های فضایی است.

وی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره فجر گفت: این ماهواره توسط سازمان صنایع الکترونیک ساخته شده که امیدواریم در چند ماه آینده به فضا پرتاب شود.

وحیدی ادامه داد: ماهواره فجر مجهز به تراستر ماهواره‌ای است که این امکان را می‌دهد تا ماهواره در فضای خلاء بتواند تغییر موقعیت مداری بدهد. کسب این فناوری این امکان را به ایران می‌دهد که با استقرار ماهواره‌های خود در مدار پارک از طریق آن ماهواره‌هایی به مدار ۳۶ هزار کیلومتر برساند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به راه‌اندازی فاز اول سامانه رصد ماهواره‌ای در آینده‌ای نزدیک گفت: این سامانه قابلیت کشف و شناسایی ماهواره‌ها، تایید مداری ماهواره‌ها، تایید صحت عملکرد مکانیزم‌ها، تثبیت مداری ماهواره‌ها، تغییر در سناریو عملیاتی ماهواره‌ها، کشف ماهواره‌های مستقر در مدار و پیش‌بینی زمان عبور ماهواره فراز کشور را دارد.

به گفته وی سازمان صنایع الکترونیک وزارت دفاع موفق به ساخت سامانه رصد ماهواره‌ای شده است.

وی با اشاره به ماهواره‌بر سفیر ۱B که ماهواره نوید علم و صنعت را در هفته گذشته به فضا پرتاب کرد، گفت: ماهواره‌بر سفیر۱B ماهواره‌بر جدید دانشمندان کشور است که در اولین پرتاب خود توانست ماهواره نوید علم و صنعت را که به دست متخصصان دانشگاه علم و صنعت ساخته شده بود، در مدار قرار دهد.

وی در خصوص ویژگی‌های ماهواره‌بر سفیر۱B گفت: این ماهواره‌بر می‌تواند ماهواره‌ مصباح را که سالهاست کشور ایتالیا برای پرتاب آن مشکل درست کرده است به فضا پرتاب کند.

وی افزود: ماهواره مصباح ۶۵ کیلو وزن داشت که ماهواره‌بر سفیر۱B به راحتی می‌تواند آن را در مدار قرار دهد البته این موضوع به این معنی است که ایران در فاصله کمتر از دو تا سه سال توانسته ماهواره‌بری بسازد که ماهواره‌ مصباح را که سالهاست بین کشورهای زورگو پاس داده می‌شود به فضا پرتاب کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه ایران در پرتاب ماهواره‌ها به مدار لئو مشکلی ندارد، گفت: با اقداماتی که در سال آینده در حوزه فضایی انجام خواهد گرفت ایران به تمامی فناوری‌های لازم برای پرتاب ماهواره به مدار لئو دست خواهد یافت.

وی با بیان اینکه حدود ۷۵ درصد ماهواره‌های جهان در مدار لئو قرار دارند، خاطرنشان کرد: تنها ۲۵ درصد ماهواره‌ها در مدار نئو و جئو قرار دارند بنابراین دستیابی به تمام فناوری‌های مورد نیاز جهت استقرار ماهواره در مدار لئو یعنی طی کردن ۷۵ درصد راه جهت رسیدن به مدار ۳۶هزارکیلومتر است.