به گزارش افکارنیوز،
مصطفی آذرکیش مدیر کل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره چالش‌های کارآفرینی در کشور اظهار کرد: تا زمانی که در حوزه کارآفرینی آگاهی نداشته باشیم مشکل اشتغال وجود دارد و معضل بیکاری در جامعه رواج پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: اسناد تحولی و تجهیزی بسیاری در حوزه کارآفرینی داریم و این موضوع صرفا به یک نهاد وابسته نیست بلکه به همراهی‌های بین سازمانی نیاز دارد.

با بیان اینکه بیش از قوانین تکلیفی به قوانین حمایتی برای توسعه کارآفرینی در کشور نیاز داریم، گفت: باید نهادی در کشور وجود داشته باشد که به کارآفرینی و ساماندهی این موضوع کمک کند؛ همچنین سال گذشته در مجلس نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای تصویب شد که اکنون در مرحله تدوین به سر می‌برند و در حوزه کارآفرینی رویکرد قابل توجهی به شمار می‌رود.

مدیر کل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دانش آموزان ما خلاقیت بالایی دارند، اما دچار محدودیت هستند، گفت: یکی از این محدودیت‌ها که دانش آموزان اکنون با آن سر و کار دارند، روز کنکور است که باعث محدود بودن خلاقیت آنها می‌شود.

آذرکیش افزود: سعی کردیم در هنرستان‌ها فضای کارآفرینی و با نشاط را حکم‌فرما کنیم تا دانش آموزان در این فضا به کارآفرینی بپردازند اما آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌توانند در کارآفرینی تأثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه در کشورهای موفق دانش آموز در طول تحصیل با کارآفرینی و فرآیندهای آن آشنا می‌شود، تصریح کرد: طبق آمارها در سراسر دنیا حدود 15 درصد افراد در زمینه اشتغال وارد کسب و کاری می‌شوند که خودشان آن را طراحی و راه اندازی کرده‌اند.

مدرک گرایی عامل محدود کننده برای توسعه کارآفرینی

در ادامه مجید طهرانیان مدیرکل سابق فنی و حرفه‌ای استان تهران و مدیر کل سابق مدارس غیردولتی درباره چالش‌های کارآفرینی بیان کرد: طی سال‌های اخیر نگاه خلاقانه‌ای به موضوع کارآفرینی وجود نداشته است، هرچند قرار نیست همه دانش آموزان کارآفرین باشند اما باید هر فرد مهارت‌های لازم را در طول دوران تحصیل بیاموزند.

وی افزود: آموزش‌هایی که در مدارس به دانش آموزان می‌دهیم باید در حوزه نوآفرینی تجدیدنظر شوند و مدرک گرایی در جامعه که یکی از موانع اصلی کارآفرینی محسوب می‌شود به حداقل برسد همچنین بخش خصوصی تقویت شود.

مدیرکل سابق فنی و حرفه‌ای استان تهران تصریح کرد: طی سال‌های اخیر کتاب‌های درسی به سمت آموزش‌های کارآفرینی حرکت کرده‌اند اما به دلیل حجم بالای مطالب امکان آموزش‌های صحیح و خلاق به دانش آموزان وجود ندارد.

مدیر کل سابق مدارس غیردولتی همچنین به جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات قابل توجه طرح ایران مهارت است که به طور مشترک بین وزارت کار و آموزش و پرورش برای توسعه کارآفرینی بین دانش آموزان پیش می‌رود.

کنکور کارآمدی‌های نظام تعلیم و تربیت را کاسته است

در ادامه رحیم فرهنگی مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار اظهار کرد:‌ توسعه کارآفرینی و نوآفرینی به حل مشکلات کشورهایی همچون کره کمک کرده است و ما هم باید این موضوع را مورد توجه قرار دهیم.

وی ادامه داد: اغلب کسب و کارهای موجود در کشور نوآورانه نیست بنابراین به بازارهای جهانی راه پیدا نمی‌کند در حالی که در کسب و کارهای نوآفرین فرد متفاوت می‌اندیشد.

مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار تصریح کرد: آموزش و پرورش به توسعه کارآفرینی کمک می‌کند اما باید دید دانش آموزان در شرایط فعلی چقدر آموزش‌های مناسب را آموخته‌اند.

فرهنگی با اشاره به توسعه فرهنگ کارآفرینی در کتاب‌های درسی گفت: دانش آموز باید بتواند یک مدل کسب و کار بنویسد و ایده سازی کند اما هیچ کدام از این اتفاقات را در نظام کنونی نمی‌بینیم.

وی بیان کرد: علاوه بر آن کنکور در شرایط فعلی مانند یک آهن ربا همه را به خود جذب کرده و باعث ناکارآمدی نظام تعلیم و تربیت شده است.