به گزارش افکارنیوز،

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش روز ایدز که صبح امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم امروز در راه مبارزه با ایدز حرکتی قوی باشد، اگر ایدز را در جوامع  به عنوان یک بیماری عفونی ندانیم می‌تواند خطرناک باشد، آموزش و اطلاع‌رسانی مهم‌ترین عامل  پیشگیری از هر بیماری عفونی است.

وی افزود: تا کنون ٣٥میلیون نفر به دلیل HIV جان خود را از دست داده‌اند و این نکته بسیار قابل تعمل است؛ ٣٦/٩ نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند، و ٤٠درصد آنها زنده‌اند.

رئیسی تشریح کرد: در سال ٢٠١٧، ١/٨ میلیون نفر به HIV مبتلا شدند، ٤٧درصد آنها از آسیب پذیرترین گرو‌ها یعنی زنان تن فروش، معتادان تزریقی، مردانی که با همجنس تماس داشته‌اند و زندانیان بوده‌اند.

٧٥درصد مبتلایان به HIV از بیماری خود آگاه هستند

وی عنوان کرد: اگر در جامعه آسیب کمتر باشد میزان ابتلا نیز کمتر می‌شود؛ در حال حاضر ٧٥درصد مبتلایان به HIV از ابتلای خود آگاه هستند و ٢٢میلیون نفر تحت درمان قرار دارند.

کاهش ٣٦ درصدی ابتلا به ایدز طی ۱۷ سال اخیر

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: میزان ابتلا به این عفونت از سال ٢٠٠٠ تا ٢٠١٧، ٣٦ درصد کمتر شده و مرگ ناشی از HIV هم به همین میزان کاهش پیدا کرده است.

رئیسی افزود: این کاهش در همه جای جهان یکسان نبوده است و متاسفانه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و کشور‌های اروپای شرقی، آسیای میانه نه تنها با سرعت بیشتری در حال افزایش، بلکه در بعضی از آن‌ها از حد هشدار گذشته است.

وی ادامه داد: اگر میخواهیم جامعه‌ای ایمن داشته باشیم حتما باید به سمت پیشگیری برویم، علی رغم اینکه میزان ابتلا ٣٦درصد کمتر شده، اما HIV در بعضی از کشور‌ها رو به افزایش است، درسال ٢٠١٧، ٩٤٠ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند و در حال حاضر در دنیا ٥٢درصد بالغین تحت درمان قرار گرفتند.

60 هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: 80 درصد مادران باردار، ٤٢ درصد کودکان مبتلا به HIV تحت درمان قرار گرفتند، ٦٠ هزار نفر مبتلا در کشور وجود دارند که کمتر از نصف آن‌ها شناسایی شد‌ه‌اند.

رئیسی ادامه داد: افرادی که تحت پوشش درمانHIV قرار گرفتند ١٤ هزار نفر بودند، سنجش باروری  برای پنج هزار و ٧٠٠ نفر انجام شده است؛ پس حتما باید به سراغ بیماریابی برویم.

برنامه وزارت بهداشت برای پیشگیری از گسترش ایدز در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات مهم در راستای پیشگیری از ایدز، گفت: مراکز تشخیص سریعHIV از سال ٩٦ به ٨٢٧١ مرکز توسعه پیدا کرده است؛ افزایش دسترسی برای انجام تست‌های تشخیص HIV، در سه سطح قابل انجام است و حتما نیاز است تست‌ها در اختیار افراد قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور در حوزه HIV چند کار مهم انجام شده است، افزود: همکاری خوبی با ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده است که ظرف یک سال آینده اتفاق بزرگی خواهد بود؛ باید به سراغ افرادی برویم که رفتار پرخطر دارند و آنها را شناسایی کنیم، در برنامه  ٩٠ -٩٠ -٩٠ بر اساس دستور العمل، افراد مبتلا را جستجو و درمان می‌کنیم.

رئیسی گفت: برای اولین بار در کشور پروتکل selftest را در داروخانه ها عرضه می‌کنیم و برای بیماریابیHIV پاداش در نظر گرفته‌ایم.