به گزارش افکارنیوز،

علی باقرزاده در یادواره شهدای نهضت سواد آموزی قزوین افزود: در طول تاریخ سه موضوع فقر، جهل و جنگ انسان‌ها را مورد ازار قرار داده که هریک منشاء آن دیگری است به طوری که به عنوان مثال فقر می‌تواند موجب باز ماندن از تحصیل و علم شود.

وی با بیان اینکه محصول اولیه جنگ هم، نابودی زیرساخت‌ها از جمله مراکز آموزشی است، اضافه کرد: گرچه هر سه عامل خسارت‌های زیادی برای انسان دارند، اما خسارت جنگ بسیار بیش از بقیه است.

باقرزاده با اشاره به شهادت هزاران تن در هشت سال دفاع مقدس گفت: با شهادت همین رزمندگان و ایثارگران بود که ایران اسلامی در پایان این هشت سال حتی یک وجب از خاک خود را از دست نداد به گونه‌ای که در ۲۰۰ سال اخیر این تنها جنگی بود که ایران قطعه‌ای از خاک خود را به دشمن نداد.

وی گفت: در این برهه از زمان معلمان و نویسندگان ما باید حساس‌تر باشند و به این موضوع و انتقال چنین فرهنگ نابی که ترکیبی از اسلامیت و ایرانیت ما است بیش از پیش توجه کنند تا نسل جدید ما نیز با آن آشنا شوند.

باقرزاده افزود: این فرهنگ غنی و درخشان ما را در دنیا متمایز کرده و معلمان باید در جهت تقویت این فرهنگ بالنده تلاش کنند.

رییس سازمان نضت سواد آموزی افزود: یکی از برنامه‌های ما در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، برگزاری یادواره شهدای سواد آموزی است و بنا داریم این یادواره در همه استان‌های کشور برگزار شود. در بخشی از این مراسم از یادمان ۵۷ شهید فرهنگی قزوین رونمایی شد.