به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه ByteLevel که در سال ۲۰۰۰ تاسیس شده، اولین شرکتی است که به صورت ویژه به علم و هنر جهانی شدن وب اختصاص یافته است. این پایگاه در هشتمین گزارش خود به وب سایتهایی پرداخته است که در زمینه جهانی شدن ارتقا پیدا کرده اند.

این تحقیق در میان وب سایتهای مختلف و بر روی طراحی وب سایتها، چگونگی اشتراک گذاری این طراحی ها در کشورهای مختلف و سکوهای موبایل، زبانهای استفاده شده در وب سایتها و برنامه جانبی موبایلها، و مطالعه بر روی محتوی محلی رسانه های اجتماعی و موقعیت یابی انجام گرفته است.

در گزارش امسال این پایگاه، وب سایت گوگل نسبت به شبکه اجتماعی فیس بوک وب سایت جهانی تری معرفی شده است و میزان زبانهای ارائه شده توسط برنامه جانبی شبکه گوگل پلاس بیشتر از زبانهای موجود در برنامه جانبی شبکه فیس بوک اعلام شده است.

بر اساس گزارش ZDnet، در گزارش سال ۲۰۱۲ این پایگاه، گوگل عنوان جهانی ترین وب سایت را به خود اختصاص داده است.

۲۵ وب سایت جهانی برتر

رتبه وب سایت
۱ Google
۲ Facebook
۳ CIsco
۴ Samsung
۵ Hotels
۶ ۳M
۷ Nivea
۸ Booking
۹ Philips
۱۰ Symantec
۱۱ Autodesk
۱۲ TripAdvisor
۱۳ Nikon
۱۴ Wikipedia
۱۵ HP
۱۶ American Express
۱۷ LG
۱۸ Avon
۱۹ Microsoft
۲۰ Coca - Cola
۲۱ Panasonic
۲۲ Deloitte Touche Tohmatsu
۲۳ Catrepillar
۲۴ Yahoo
۲۵ SAP

ByteLevel امسال ۱۰۵ وب سایت را به اضافه وب سایتهای موبایل و برنامه های جانبی موبایل مورد بررسی قرار داده است تا درک بهتری از چگونگی متعادل سازی استراتژی های جهانی و موبایلی شرکتها به دست آورد.

۲۵ وب سایت برتر در این گزارش به صورت متوسط از بیش از ۵۰ زبان پشتیبانی می کنند و بیشترین درجه همخوانی را با طراحی جهانی دارند. با وجود اینکه گوگل برای متناسب سازی سرویس موقعیت یاب جهانی اش در میان دیگر خدمات اینترنتی دشواری هایی دارد، این موتور جستجوی قدرتمند بر روی جهانی شدن نیز سرمایه گذاری کرده است.


نمودار بیشترین زبانهای اصلی کاربران اینترنت

گوگل اکنون از بیش از ۱۴۰ زبان در موتور جستجوی خود پشتیبانی می کند و برنامه موبایل گوگل پلاس نیز پشتیبان ۴۰ زبان مختلف است.

در این گزارش زبان تنها ۲۵ درصد از امتیاز وب سایتها را تشکیل می دهد و دیگر امتیازها عبارتند از عمق و وسعت محتوای محلی، پشتیبانی از زبان محلی برای شبکه های اجتماعی، تاثیرگذار بودن دروازه های جهانی و همخوانی جهانی با سکوهای رایانه و موبایل.

در این گزارش وب سایتهای مختلف جهان به واسطه چهار معیار دسترسی جهانی یا زبان، موقعیت یابی جهانی، معماری جهانی / موبایلی، بومی سازی و شبکه های اجتماعی ارزیابی شده اند و بر این اساس وب سایتهای گوگل، فیس بوک، Cisco، سامسونگ، Hotels و ۳M، نیوآ، Booking، فیلیپس و سایمنتک به عنوان ۱۰ وب سایت جهانی برتر معرفی شده اند.

برترینهای جهان از نظر تعداد زبانهای افزوده شده

در بخشی دیگر به اصلی ترین زبانهایی پرداخته شده که بیشتر از دیگر زبانها توسط ۲.۲ میلیارد کاربر اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین درصد در میان زبانهای مورد استفاده کاربران اینترنت چینی است و پس از آن زبان انگلیسی پرکاربردترین است.

بر اساس گزارش ByteLevel، همچنین در میان وب سایتهایی که از بیشترین تعداد زبانها پشتیبانی می کنند ویکیپدیا با ۲۸۳ زبان و گوگل با ۱۴۵ زبان به عنوان برترین وب سایتها معرفی شده اند.