به گزارش افکار نیوز به نقل از آفتاب ،دانشگاهی در استرالیا تحقیقی درازمدت دربارهی تاثیر وزن پدر بر وزن فرزند انجام داده است. نتیجهی تحقیق این است که وزن پدر تاثیر بزرگی بر وزن فرزند دارد. حال آنکه وزن مادر در اینباره نقشی بازی نمیکند.

محققان دانشگاه نیوکاسل واقع در شمال شهر سیدنی استرالیا، در تحقیقی جدید اضافه وزن کودکان و نوجوانان را مورد بررسی قرار داده‌اند. آن‌ها در این تحقیق وزن کودکان از ۳۰۰۰ خانواده‌ی مختلف و همچنین والدین آن‌ها را هر چهار سال یک بار، در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ اندازه‌گیری و سپس نتایج مربوطه را ارزیابی کرده‌اند. کودکان مورد نظر در این سالها ۴ و ۸ ساله بودند.

بر اساس نتایج این تحقیق اگر پدر چاق باشد، فرزند او نیز چاق می‌شود؛ حتی اگر مادر بچه وزن مناسبی داشته باشد. افزون بر این، تحقیق نشان داد که رابطه‌ی بالعکس آن وجود ندارد؛ به این معنا که اگر مادر چاق باشد و پدر باریک اندام، ریسک اینکه فرزند هم اضافه وزن داشته باشد، کم خواهد بود.

فیلیپ مورگان پروفسور رشته‌ی فعالیت فیزیکی و تغذیه از دانشگاه نیو کاسل در این‌باره می‌گوید: «این داده‌ها بسیار آموزنده هستند. پدران می‌توانند تاثیر بزرگی بر وزن کودکانشان داشته باشند. تحقیق ما نخستین تحقیقی است که این را نشان می‌دهد».

حال سوال این است که چرا وزن پدر بر وزن کودک تاثیر می‌گذارد، اما وزن مادر نه؟ به گفته‌ی فیلیپ مورگان این پدیده نشات گرفته از تحولات اجتماعی است. او می‌گوید: «زمانه عوض شده است. امروزه معمولا هم پدر شاغل است و هم مادر. پدرها با فرزندانشان بیشتر وقت می‌گذرانند و به همین خاطر تاثیر بیشتری بر تغذیه‌ی کودکان خود دارند. همچنین پدرهای فعال کودکان را وادار به حرکت می‌کنند؛ کاری که پدرهای غیر فعال نمی‌توانند. من معتقدم که اگر این تحقیق را بیست سال پیش انجام می‌دادیم، نتایج دیگری کسب می‌کردیم».

درست است که این تحقیق در کشور استرالیا انجام شده است، اما به عقیده‌ی فیلیپ مورگان می‌تواند اعتبار بین المللی داشته باشد. در همه جای دنیا این امر مهم است که پدرها به فرزندانشان شیوه‌ی زندگی‌ سالم را تعلیم دهند.

در کشور استرالیا اکنون پروژه‌ای در این‌باره به راه افتاده است به نام " پدران سالم، فرزندان سالم ". این پروژه که مخصوص پدرها با اضافه وزن است، آنها را مجبور می‌کند که در طول سه ماه ورزش‌هایی مربوط به بدنسازی انجام دهند. آنها علاوه بر این در طی این پروژه درباره‌ی تغذیه‌ی سالم نیز تعلیم داده می‌شوند.

به گفته‌ی فیلیپ مورگان این پروژه نتایج مطلوبی به بار آورده است، طوری که هم وزن پدرها کاهش پیدا کرده و هم اینکه فرزندانشان پس از آن تغذیه‌ی سالم‌تری داشته‌اند. فیلیپ مورگان می‌گوید: «فعالیت بدنی پدر بر کل فامیل تاثیر می‌گذارد و می‌تواند کلیدی برای تحولات باشد».
به گزارش دویچهوله، مورگان معتقد است که چنین پروژههایی باید در کشورهای دیگر نیز به راه بیفتند. این بیشتر خانمها هستند که در کلاسهای مربوط به کاهش وزن شرکت میکنند. مردها معمولا از این کلاسها بهرهبرداری نمیکنند. تغییر این امر میتواند باعث کاهش اضافه وزن و چاقی در میان کودکان شود.