رئیس جمهور در دور سوم سفرهای استانی خود پس از دیدار عمومی و سخنرانی در جمع مردم قزوین، به دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران استان قزوین شتافت. این دیدار ۲ ساعته حواشی زیادی داشت.

** از مجموع ۲ ساعت زمان این دیدار، رئیس جمهور کمتر از ۱۵ دقیقه سخنرانی کرد و اکثر وقت جلسه را به شنیدن سخنان و درد و دل های خانواده های شهدا و سایرین اختصاص داد.

** مراسم از ساعت ۱۹ شروع شد، اما خانواده معظم شهداء که اکثر آنها افراد سالخورده بودند، به همراه جانبازان سرافراز که برخی از آنها با ویلچر به داخل آمده بودند، از ساعت ۱۷ در سالن حضور داشتند.

** مهندس زریبافان، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم پیش از آغاز مراسم، در گوشه سالن همایش ایستاده و به بررسی مسائل و مشکلات خانواده شهدا و ایثارگران می‌پرداخت.

رخصت از دکتر احمدی‌نژاد

** همزمان با ورود رئیس جمهور در ساعت ۱۹، گروه ورزشکاران باستانی‌کار جانباز استان قزوین، پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی با کسب " رخصت از دکتر احمدی‌نژاد "، نمایش خود را شروع کردند که ۳ تن از جانبازان قطع نخاعی حرکت " میل‌گیری " و دو تن دیگر از جانبازان که هر دو، دست چپشان قطع شده بود، به اجرای " شنای باستانی " پرداختند.

** اجرای حرکات ورزشی توسط جانبازان سرافراز و پخش تصاویری از قهرمانی‌های این ورزشکاران، بینندگان و حضار را چنان به وجد آورده بود که با فرستادن صلوات‌های متعدد احساسات خود را ابراز می‌کردند.

** کثرت جمعیت ایستاده در سالن به قدری بود که مسئولان برگزاری مراسم را وادار کرد تا تعدادی صندلی برای نشستن افراد سرپا ایستاده به داخل سالن همایش بیاورند.

** پس از پایان اجرای حرکات نمایشی ورزشی توسط باستانی‌کاران جانباز استان قزوین، رئیس جمهور با حضور در جایگاه، با جانبازان روبوسی کرد و علاوه بر گرفتن عکس یادگاری، آنها را مورد محبت قرار داد.

همه حتی رئیس جمهور هم اشک ‌ریختند

** رقیه علی‌اکبری فرزند شهید علی‌اکبری، دومین نفری بود که به جایگاه رفت و با قرائت دکلمه ای‌، فضای روحانی خاصی به دیدار رئیس جمهور با خانواده شهدا و ایثارگران داد، تا جایی که از همان ابتدای دکلمه‌سرایی این فرزند شهید، همه حتی شخص رئیس جمهور هم اشک می‌ریخت.

** مهدی عباسی، دومین فرزند شهیدی بود که طی این مراسم به جایگاه رفت. مهدی عباسی که دستی هم در آوازخوانی دارد، قطعه آهنگی با عنوان «تو زنده‌ای» را اجرا کرد که پس از اجرای آهنگ خود، مورد دلجویی رئیس جمهور قرار گرفت.

تقدیر از " دلدادگی احمدی‌نژاد به صاحب‌الزمان "

** دکتر محمود رفیعی چوئیندری، جانباز سرشناس استان قزوین هم دیگر سخنران این محفل صمیمی بود. وی علاوه بر نقل خاطره ای از دوران جنگ، ابیات زیبایی را به بهانه آنچه " دلدادگی آقای دکتر احمدی‌نژاد به حضرت صاحب‌الزمان " دانست که همیشه در ابتدای سخنان خود دعای فرج را قرائت می کنند، تقدیم کرد.

** دکتر حاجی‌خانی مدیرکل امور اعطای نشان‌های دولتی که خود نیز قزوینی بود، در گزارشی به بیان روند اعطای نشان‌های دولتی و ملی به خانواده معزّز شهدا از زمان تصویب آن در هیئت دولت پرداخت. در میان صحبت‌های حاجی‌خانی، فرزند یکی از جانبازان و ایثارگران استان به سمت رئیس جمهور رفت و دکتر احمدی نژاد وی را در آغوش گرفت و بوسید.

** نزدیک به ساعت ۲۰/۸ بود که رئیس جمهور زمانی که قصد داشت به جایگاه برای سخنرانی برود، از خانواده این چهار شهید با اهدای نشان ملی ایثار و لوح، تقدیر کرد که خانم نوش‌آفرین محمدی، مادر شهیدان کبیری با کسب اجازه از دکتر احمدی‌نژاد، دقایقی از تریبون این محفل صمیمانه به سخنرانی پرداخت.

** این مادر شهید که شاعره نیز می‌باشد، ابیاتی را که در وصف دکتر احمدی‌نژاد سروده بود، قرائت و در ادامه سخنانش با اشاره به سخنرانی شجاعانه رئیس جمهور در سازمان ملل گفت: دکتر احمدی‌نژاد با شجاعت در سازمان ملل سخنرانی کردند و در حین صحبت‌های وی، روباه‌صفتان از مجلس سخنرانی ایشان گریختند.

** اشعار این مادر شهید به قدری جذاب و حماسی بود که بارها احساسات جمع را بر‌می‌انگیخت و حضار با سر دادن تکبیر، احساسات خودشان را بیان می‌کردند.

خاطره‌ای از سفر به نیویورک

** ساعت ۳۵/۸ بود که بالاخره نوبت به رئیس جمهور رسید که برای سخنرانی به جایگاه بیاید. دکتر احمدی‌نژاد در بخشی از سخنانش با اشاره به اینکه غرب و استکبار جهانی در حال سقوط هستند به ذکر خاطره‌ای از سفر یکی دو سال پیش خود به نیویورک پرداخت و بیان داشت: " یکی دو سال پیش که رفته بودیم نیویورک یک خبرنگار گفت آیا شما نمی‌خواهید یه کمکی کنید به این امریکایی‌ها در افغانستان و عراق بنده هم گفتم چرا ما می‌خواهیم کمک کنیم اما شرطش این است که یه عقلی اون طرف باشد. اینها مثل کسانی هستند که در ماشینی که ترمز بریده در پیچ و خم جاده و در سرازیری به سمت دره می‌روند و هر چه به آنها می‌گوییم دارید می‌رید ته دره به جای اینکه دنبال ترمز باشند بر روی پدال گاز فشار می‌دهند. اینها رو به سقوطند. "

اینجا قزوینه!

** دکتر احمدی‌نژاد در بخش پایانی سخنانش با تأکید بر اینکه شیطان که پشت سر همه این صحنه‌های فساد در عالم است ممکن است در ذهنش این امید را بپروراند که در ایران سستی و اهمال اتفاق بیفتد خطاب به دشمنان گفت: " من می‌خواهم به اونها بگم که چشماتونو باز کنید اینجا قزوینه! این عبارت رئیس‌جمهور خنده حضار را در پی داشت. "

** پس از اتمام سخنرانی رئیس‌جمهور و زمانی که وی قصد خروج از سالن را داشت عده‌ای از خانواده‌های شهداء و ایثارگران استان که در طبقه بالای سالن حضور داشتند با صدای بلند به عدم رسیدگی بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان به وضعیت خانواده شهداء و ایثارگران با صدای بلند اعتراض کردند که این اعتراض سبب شد دکتر احمدی نژاد یک بار دیگر پشت تریبون بیاید و قول مساعد رسیدگی به مشکلات آنها را بدهد.

حاشیه‌های دیدار رئیس جمهور با مدیران استان قزوین

ساعت ۱۰/۷ صبح بود که برای تهیه گزارش از جلسه دیدار رئیس جمهور با مدیران استان قزوین، به فرهنگسرای رئیس جمهور شهید، دکتر رجایی وارد شدیم که از همان ساعات اولیه صبح، سالن محل سخنرانی رئیس جمهور مملو از مدیران استان بود که به دلیل کثرت جمعیت و بنا به درخواست حاضرین، تعدادی صندلی در گوشه‌ خالی سالن برای مدیران قرار داده شد.

** اولین سخنران این جمع، مهندس عجم، استاندار استان بود. وی در بخشی از گزارش خود، عملی شدن ۷۶ درصد از مصوبات دولت در طول ۱۸ ماه را یک رکورد قابل توجه دانست.

** حبیبی، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، دومین سخنران جمع بود. پس از پایان سخنان وی و بنابر اعلام مجری قرار بود که آقای احمدی‌نژاد سخنرانی کند که پس از وقفه‌ای کوتاه و بنا بر درخواست رئیس جمهور، آیت‌الله باریک‌بین، امام جمعه قزوین با حضور در جایگاه، بیاناتی را درباره دهه اول ذیحجه واعمال آن ایراد فرمودند.

آرزو دارم یک لحظه در ایران نفس بکشم

** ساعت ۲۵/۸ بود که بالاخره رئیس جمهور به جایگاه رفت. وی با اشاره به اینکه برخی از مردم دنیا آرزوی نفس کشیدن در ایران را دارند بیان خاطره‌ای گفت: " با گوش خودم شنیدم که برخی از مردم دنیا آرزوی نفس کشیدن در ایران را دارند و فردی که متعلق به کشوری که با ما رابطه سیاسی نداشت، در یکی از سفرهای خارجی به من گفت: من آرزو دارم یک لحظه در ایران نفس بکشم. "

همهمه‌ای در بین مدیران

** رئیس جمهور زمانی که داشت عبارت «ساده‌ترین راه، بهترین راه است» را به کار می‌برد، به مسئله کمبود آب در دشت قزوین و ارائه طرح‌های مناسب برای این مسئله‌ اشاره کرد که در همین اثنا از مدیر جهاد کشاورزی استان خواست که گزارشی را در این خصوص ارائه کند اما مسئول فوق متأسفانه در جلسه حضور نداشت و دکتر احمدی نژاد پس از آن که احساس کرد ترس و همهمه‌ای در بین مدیران افتاده، گفت: " من می‌دانم ایشان الآن کجا هستند؛ سر مزرعه برای رسیدگی به امور کشاورزی به سر می‌برند! "

چند متر می‌خواهی لوله اضافی بکشی

** رئیس جمهور که درباره صرفه‌جویی در سرمایه‌های ملی صحبت می‌کرد، به بیان خاطره‌ای از گذشته پرداخت و اظهار داشت: " زمان گذشته که گاز به محله ما آمده بود، آقای لوله‌کش بدون مبنا و اصول کار، قصد لوله‌کشی گاز اضافه و گرفتن پول اضافه‌تر را داشت که من به وی گفتم چند متر می‌خواهی لوله اضافی بکشی من پول آن را به شما می‌دهم اما شما این سرمایه ملی را هدر ندهید و آن را برای پروژه دیگری هزینه کنید. "

روغن دنبه گوسفند

** استفاده از " روغن دنبه گوسفند " به جای روغن‌های موجود، حاشیه جالب سخنرانی دیروز رئیس جمهور در جمع مدیران بود. وی در این باره بیان داشت: مصرف بیش از حد روغن با ترانس بالا در شهرها و روستاها و عدم مصرف روغن دنبه گوسفند، سلامت مردم را تهدید کرده که هم اینک به اثبات رسیده که خوردن روغن دنبه از همه سالم‌تر است.

** دکتر احمدی‌نژاد در خلال صحبت‌های خود با اشاره به افتتاح برخی پروژه‌ها در استان، مدام از مدیران حاضر در استان آمارهای موجود در سفرهای قبلی و سفرهای فعلی را می‌پرسید. وی همچنین از استاندار، نماینده ولی فقیه و سایر مدیران تقاضا کرد که در خلال جلسات مختلف در استان به بررسی الگوی ایرانی و اسلامی برای توسعه بپردازند.

احمدی‌نژاد فعالیت مدیر برنامه‌ریزی را نامطلوب دانست

** دکتر احمدی‌نژاد زمانی که در میان سخنانش به موضوع ارائه طرح‌های مهم کشاورزی که موجب بهره‌وری برمبنای افزایش جمعیت می شد‌ می‌پرداخت، از مدیر برنامه‌ریزی استان خواست که آماری از میزان برداشت محصول از هر هکتار زمین در این استان ارائه کند که آمار ارائه شده از سوی این مدیر، مورد رضایت دکتر احمدی‌نژاد واقع نشد و وی از مدیران فعال در عرصه کشاورزی استان خواست که ضمن بهره‌برداری از زمین و استفاده از الگوی صحیح، میزان تولید و برداشت از هر هکتار زمین را افزایش دهند.

** سخنان رئیس جمهور در ساعت ۱۵/۹ به پایان رسید تا بتواند هر چه سریع‌تر خود را به جلسه دیدار با نخبگان و فرهیختگان استان برساند.

حاشیه‌های دیدار رئیس‌جمهور با جمعی از منتخبین

دیدار با جمعی از منتخبین و فرهیختگان استان قزوین آخرین دیدار عمومی رئیس‌جمهور در سفر هفتاد و هشتم بود که پس از اتمام آن دکتر احمدی‌نژاد قزوین را به مقصد تهران ترک کرد.

** در این مراسم که از ساعت ۱۰ صبح و در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی شهر قزوین برگزار شد در ابتدا حجت‌الاسلام محبی به نمایندگی از جمعیت طلاب استان قزوین درخواست‌هایی را از رئیس‌جمهور در رابطه با مسائل فرهنگی مطرح کرد و پس از آن محمدحسین ابوترابی، یکی از شاعران استان، ابیاتی را در وصف سفر دکتر احمدی‌نژاد به استان قزوین سرود. وی همچنین دو قطعه شعر با مضامین حج و امام زمان(عج)، تقدیم جمع حاضر کرد.

** در ادامه مراسم و با حضور رئیس‌جمهور از «ساز فرش» دستگاه موسیقی جدید که به دست هنرمندان استان قزوین ساخته شده بود رونمایی و قطعه آهنگی هم توسط اعضای این گروه با ساز فرش نواخته شد.

اولین وسیله صوتی ۱۰ نفره جهان است

** گفتنی است این ساز، اولین وسیله صوتی ۱۰ نفره جهان است که در واقع اولین ساز عمودی وافقی جهان محسوب می‌شود.

** همچنین توسط رئیس‌گروه سازنده این ساز، یک قطعه چنگ اصیل ایرانی که قدمت آن به ۶ هزار سال می‌رسید به دکتر احمدی‌نژاد اهدا شد.

عکس یادگاری با یک کودک

** در زمانی که خانم اعظم امامی، دانشجوی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) قزوین هم از دغدغه‌های دانشجویان این دانشگاه سخن می گفت، پسر بچه نونهالی نزد رئیس‌جمهور رفته و دکتر احمدی‌نژاد ضمن درآغوش کشیدن وی و ابراز محبت به این کودک خردسال با او عکس یادگاری گرفت.

** ساعت ۲۷/۱۱ دقیقه بود که بالاخره انتظارها به سر رسید و دکتر احمدی‌نژاد با حضور در جایگاه، اظهارات خود را مثل همیشه با عبارت «اللهم عجل‌لولیک الفرج» آغاز کرد و درباره موضوعات مختلفی سخن گفت.