به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک,وکیل خانوادههای کشتهشدگان از مشهد انتخاب شده و آنان گفتهاند در صورت نیاز به وکیل محلی، وکیل سوم را نیز انتخاب خواهند کرد. نوفرستی، برادر یکی از کشتهشدگان حادثه با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر با همکاری وکلای خود اقدام به تنظیم شکایت کردیم و آن را ارائه خواهیم کرد.

به گفته او هنوز هیچ یک از خانواده‌ها برای رسیدگی پرونده به دادسرای استان هرمزگان مراجعه نکرده‌اند و قصد دارند همگی خانواده‌ها با هماهنگی و به همراه وکیل خود رسیدگی به این پرونده را پیش ببرند و درحال حاضر همچنان مشغول برگزاری مراسم و انجام امور اداری مربوط به انحصار وراثت هستند. نوفرستی در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه آیا از ناخدای کشتی نیز شکایت کرده‌اند، گفت: «خیر، ما شکایتی از ناخدای کشتی نداریم و تقصیر او در این مساله از نظر ما تنها تمام شدن بنزین کشتی اوست، اما چیزی که موجب کشته‌شدن خانواده‌های ما شده، نحوه امدادرسانی و برخورد کشتی گروه امداد به کشتی مسافربری بوده است.»

این درحالی است که معاون امور دریایی سازمان بنادر پس از این حادثه اعلام کرد کمیسیون بررسی سوانح سازمان بنادر و دریانوردی در حال بررسی علت بروز این حادثه است.

سعید ایزدیان از بازداشت ناخدای این کشتی خبر داد و با اشاره به اینکه‌ در آن روز به دلیل توفان در دریا، حرکت شناور‌ها و اتوبوس‌های دریایی ممنوع شده بود، گفت: «ناخدای این شناور اجازه نداشته است اسکله را به دلیل بروز توفان، ترک کند.»


او تاکید کرد: «قطعا در راستای امداد و نجات نیروهای ما به بهترین وجه عمل کردند، اما سوال اصلی اینجاست که به چه دلیل مسوولان ذی‌ربط شناور‌ها در اسکله هرمز اجازه داده‌اند که این شناور حرکت کند؟ در حالی که از بندرعباس نیز اعلام شده بود که در آن روز تمامی ترددها باید تعطیل باشد.» ایزدیان درباره بازداشت ناخدا نیز توضیح داد: «وی برای تفهیم اتهام به دادسرا منتقل شده است چون نباید در آن شرایط اقدام به حرکت می‌کرد ضمن آنکه دستور عدم تردد شناور‌ها هم صادر شده بود.»

در شرایطی که معاون امور دریایی سازمان بنادر از «فعالیت به‌موقع و سریع تیم امداد و نجات اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان» صحبت کرده است، خانواده‌های قربانیان این حادثه می‌گویند کشتی گروه امداد در زمان رسیدن به کشتی مسافربری با آن برخورد کرده و شرایط امدادرسانی به قربانیان حادثه موجب مرگ آنان شده است.

ناخدای این کشتی از نخستین نفراتی بود که در این سانحه نجات داده شده است. او با وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به دستور قاضی این پرونده و از سوی مدعی‌العموم در بازداشت است.

عصر روز شنبه اول بهمن‌ماه در پی بروز سانحه‌یی دریایی، تعداد ۱۶ نفر از ۲۲ سرنشین یک شناور اتوبوس دریایی مسیر بندرعباس - جزیره هرمز، غرق شده و جان خود را از دست دادند.

رسیدگی به این پرونده در شعبه دوم بازپرسی دادسرای استان هرمزگان همچنان ادامه دارد و تاکنون چند جلسه از بازپرسیهای این پرونده انجام شده است و خانواده ۱۶ قربانی حادثه نیز در حال طرح شکایت خود هستند. تاکنون هیچگونه دستور قضایی یا حکمی از سوی دادسرای قضات این پرونده صادر نشده است.