با رعايت يک رژيم غذايي سالم، کنترل وزن، کاهش ميزان نمک مصرفي و انجام فعاليت هاي ورزشي مي توان از ابتلا به فشار خون جلوگيري کرد.

به گزارش افکار به نقل از ایسنا، پرفشاری خون یا هایپر تانسیون یک وضعیت تهدید کننده در زندگی افراد است که به قاتل آرام و بی صدا نیز خوانده می شود چرا که اغلب بدون هیچ علامتی بروز می کند.

طبق آمار واحد پیشگیری و آموزش همگانی مرکز قلب دانشگاه علوم پزشکی تهران از هر چهار فرد بالای ۱۸ سال یک نفر به این عارضه دچار می شود.

هر کسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود اما ابتلا به این بیماری با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد به نحوی که در افراد مسن شایع تر است.

علاوه بر سن، ابتلا به بیماری های نظیر دیابت و چاقی احتمال ایجاد آن را افزایش می دهند. به همین دلیل با انجام برخی اقدامات زودهنگام می توان از این بیماری پیشگیری کرد.

پرفشاری خون می تواند منجر به بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی باشد، همچنین این عارضه به تنهایی یکی از علل اصلی ایجاد عوارض حاملگی است.

نکته مهم در فشار خون قابل پیشگیری بودن آن است که با کنترل وزن، استفاده از رژیم غذایی سالم، انجام فعالیت های ورزشی، کاهش میزان نمک و سدیم مصرفی، ترک سیگار و عدم مصرف الکل می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

همچنين کساني به اين بيماري دچار شده اند نيز مي توانند با رعايت تمام موارد ذکر شده، مصرف داروهاي تجويز شده توسط پزشک معالج خود و کنترل منظم فشار خون توسط دستگاه فشار سنج تا حد زيادي اين عارضه را کنترل و درمان کنند.