به گزارش افکارنیوز،

در این مراسم که با حضور احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر، ولی الله شجاع پوریان، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری و جمعی از هنرمندان، تهران‌پژوهان و علاقمندان در کاخ گلستان برگزار شد، مرکز آمار و رصد شهری، جایزه ویژه مراکز پژوهشی این دوره از جشنواره را دریافت کرد.

در پنجمین جشنواره پژوهشی جایزه تهران همانند دوره‌های گذشته به پژوهش‌های برتر انجام‌شده در موضوعات فرهنگی، هنری، اجتماعی، تاریخی، میراث فرهنگی، شهر و شهرسازی، محیط زیست پرداخته شده بود. این جشنواره در حوزه‌های کتاب، فیلم، عکس، رسانه، تئاتر، پیشکسوتان، ناشر فعال، خبرنگار فعال، فعال میراث، فعال محیط زیست، پایان نامه‌های دانشگاهی، گردشگری برگزار شد.

رصدخانه شهری تهران محلی برای رصد آمار و اطلاعات، شاخص‌ها و بررسی و تحلیل تغییرات و موجودیت‌های شهر تهران است که امکان مشاهده آن‌ها در کنار یکدیگر را برای مدیریت بهتر شهر در اختیار تصمیم‌گیران قرار می‌دهد. شاخص‌هایی مانند کیفیت زندگی شهروندان، زیرساخت‌های شهری، اثرات تصمیم‌های مدیریتی بر پیکره شهر، وضعیت ساخت و ساز، کیفیت سازه‌ای، وضعیت حمل و نقل. پس می‌توان گفت: رصدخانه شهری نه به آسمان، بلکه به تهران و تمامی مؤلفه‌هایی که در این شهر موجود است، می‌نگرد.

رصدخانه علاوه بر ارائه وضعیت شهری، می‌تواند مرکزی برای هم‌اندیشی نخبگان مدیریت شهری باشد و بستری مناسب برای جمع آوری، ارائه و استفاده از اطلاعات یکپارچه سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف سهیم در حوزه مدیریت شهری است.