به گزارش افکارنیوز،

فرج‌الله فتح‌الله پور معاون امور آموزش و پرورش عمومی و فنی‌وحرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور در این نشست اظهار کرد: اینکه توزیع منابع بر چه اساسی است باید بگویم ما یک نظام مسائل در کشور باید داشته باشیم که بر اساس آن اولویت‌بندی‌هایی انجام شود و توزیع منابع در بخش‌های مختلف کشور صورت گیرد.

وی ادامه داد: بودجه آموزش و پرورش حدود 10، 11 درصد بودجه عمومی کشور است و بلاخره منابع بودجه عمومی کشور هم محدود است و باید به سرعت به سمت اصلاح روش‌ها برویم و نباید تصور کرد اگر بودجه آموزش و پرورش دو برابر شود، مشکلات آموزش و پرورش حل خواهد شد.

* فرق پاداش پایان خدمت فرهنگیان با برخی دستگاه‌ها

فتح‌الله پور اضافه کرد: هم اکنون در کل کشور 720 منطقه آموزش و پرورش داریم و ببینید وضع هزینه‌های بالاسری نسبت به خدماتی که ارائه می‌شود، چقدر است؛ واقعاً مشکل صرفاً بحث اعتبار نیست بلکه باید اصلاح روش‌ها و فرایندها انجام شود.

وی افزود: خیلی جاها پرسنل دستگاه‌های مختلف پاداش پایان خدمت را با رقم‌های بالا به موقع دریافت می‌کنند ولی برای فرهنگیان با رقم‌های متوسط 40، 50 میلیون تومان و آن هم در بازه‌های چند ماهه انجام می‌شود.

معاون امور آموزش و پرورش عمومی و فنی‌وحرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه اگر می‌خواهیم اصلاح اساسی در آموزش و پرورش انجام شود، باید یک اصلاح ساختاری انجام شود، گفت: در تبصره 21 در بحث خرید خدمات آموزشی، ما در ماده 41 قانون الحاقی 2، بحث خرید خدمات آموزشی داریم هر چند در ماده 25 برنامه ششم، این را منع کرده است؛ بعضاً تصور این است که می‌خواهیم مدارس را به بخش خصوصی واگذار کنیم اما منظور مشارکت بخش خصوصی است.

فتح‌الله پور بیان کرد: در کل کشور چالش عظیم املاک مازاد را داریم که یکی از آنها آموزش و پرورش است البته ظرفیت املاک مازاد در شرکت‌های دولتی به مراتب بیشتر وزارتخانه‌هاست؛ مثلا بررسی کنید در آموزش و پرورش چه تعداد اردوگاه و کانون‌های فرهنگی داریم که استفاده بهینه از آنها نمی‌شود.

وی افزود: هم اکنون 107 هزار مدرسه در کل کشور داریم که 45 درصد مدارس کشور زیر 40 نفر جمعیت دارند و این چقدر در بحث اقتصاد آموزش و پرورش ضربه می‌زند و چقدر هزینه‌ در آموزش و پرورش ایجاد می‌‌کند. 

*  اگر تحولی بخواهد در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد، اصلاح ساختار و روش‌ها باید انجام شود

معاون امور آموزش و پرورش عمومی و فنی‌وحرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه با توجه به شرایط کشور و محدودیت منابع، باید بودجه را مدیریت کند و در چنین شرایطی از کدام بخش می‌توانیم اعتبار بکَنیم و به آموزش و پرورش اضافه کنیم؟

فتح‌الله پور اضافه کرد: معتقدم اگر تحولی بخواهد در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد، اصلاح ساختار و روش‌ها باید انجام شود؛ روش تأمین آموزش صرفاً این نیست که بخواهیم برای یک مکان دور افتاده مدرسه یک کلاسه بسازیم بلکه به شیوه‌های مختلف می‌توان کار را مدیریت کرد از جمله بحث روستا مرکزی و ارائه آموزش‌های مجازی است و خرید خدمات آموزشی هم یکی از این شیوه‌هاست.

وی ادامه داد: اگر بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنیم باید ببینیم اقتصاد مقاومتی در آموزش و پرورش چیست؛ آیا اصلاح ساختار و روش‌ در راستای اقتصاد مقاومتی نیست؟ هرچند ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد و برخی بگویند آموزش و پرورش به سمت خصوصی‌سازی حرکت می‌کند، اما این ذهنیت در مجموعه دولت وجود ندارد.

معاون امور آموزش و پرورش عمومی و فنی‌وحرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور عنوان کرد: قطعا آموزش و پرورش مشکل اعتباری دارد، اما صرف افزایش اعتبارات جهشی، مشکلات آموزش و پرورش حل نخواهد شد؛ نباید این تصور ایجاد شود که دولت و سازمان برنامه و بودجه مخالف آموزش و پرورش هستند.

فتح‌الله‌پور ادامه داد: از بسیاری از مناطق مختلف بازدید می‌کنیم و از نزدیک با مسائل آموزش و پرورش آشنا هستیم. یکی از دغدغه‌های ما این است که فضاهای آموزشی و پرورشی توسط دانش‌آموزان مورد استفاده قرار گیرد. در بازدیدهایی که در تهران انجام دادیم محرز شد سالن‌های ورزشی صبح‌ها به مدارس غیردولتی و عصرها به بخش خصوصی اجاره داده می‌شود در حالی که این سالن ورزشی برای استفاده دانش‌آموزان در بخش دولتی است.