به گزارش افکارنیوز،

عیسی کلانتری در مراسم رونمایی از ناوگان فروشگاه مجازی شهروند با تشکر از سرمایه گذار این کار گفت: باید از بخش خصوصی که این کار را با همکاری شهروند انجام می‌دهد و همچنین مدیرعامل شهروند برای این کار تشکر کرد. سرمایه گذاری در این بخش در شرایط فعلی اقدامی قابل تقدیر است و می‌تواند باعث شود که شهر تهران روز‌های سالم بیشتری داشته باشد.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون در مقایسه با سال قبل ۲۸ روز بیشتر هوای سالم داشتیم که این به دلیل رعایت استاندارد جدید ازن در هواست که اگر آن را نادیده بگیریم تعداد روز‌های سالم ما ۳۶ روز بیشتر از سال قبل خواهد بود.
کلانتری افزود: امسال تاکنون مدارس هیچ روزی را به خاطر آلودگی هوا تعطیل نشدند در حالی که در زمان مشابه در سال گذشته مدارس ۱۰ روز به خاطر آلودگی هوا تعطیل شدند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کلانشهر‌های ما همگی به دلیل مصرف ناقص سوخت توسط خودرو‌ها با مشکل آلودگی مواجه هستند و خوشحالم که شهردار تهران به دنبال اقدامات عملی برای مقابله با آلودگی است.

وی به ناوگان حمل و نقل فروشگاه مجازی شهروند اشاره و عنوان کرد: ما در شرایط فعلی هر هفته به خرید می‌رویم که این باعث از بین رفتن بخشی از مواد غذایی مصرفی می‌شود و این یعنی هدر رفتن منابع ما. برای هر کیلو سیب زمینی ۳۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود و تصور کنید که این سیب زمینی وقتی از بین می‌رود چقدر آب شیرین از بین می‌رود که امروز با کمبود آن مواجه ایم. با این فروشگاه‌های مجازی می‌توان در هفته وقت بیشتری برای خرید گذاشت و در نتیجه مواد کمتری مصرف می‌شود.

کلانتری ادامه داد: در صورت گسترش، ناوگان فروشگاه مجازی می‌تواند ۳ الی ۴ درصد از ضایعات مواد غذایی در کشور بکاهد که این معادل یک میلیارد متر مکعب صرفه جویی در آب است که به اندازه ۴ برابر سد کرج می‌شود.

وی همچنین با انتقاد از آلاینده‌های بزرگ هوای تهران گفت: در زمستان دو سوم آلودگی هوای تهران را ۶۰ هزار خودروی دیزلی ایجاد می‌کنند که برخی از آن‌ها قدمت شان به جنگ جهانی دوم می‌رسد و شب‌ها در تهران تردد می‌کنند.

کلانتری در پایان با ابراز امیدواری کرد که با اقدامات جدید شهرداری تهران آلودگی هوا بهتر شود.