رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد کشور گفت: طي بخشنامهاي به مساجد کشور اعلام شده که هرگونه قمهزني و برهنگي در مساجد و استفاده از مداحاني که با شيوه نامتعارف و بدون منبع ذکر مصيبت ميکنند، ممنوع است.

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور، با اشاره به نزدیکی ماه محرم اظهار داشت: بخشنامه‌ای را به مساجد کل کشور ارسال کرده و تذکراتی را در خصوص ماه محرم ارائه کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه طبق این بخشنامه ورود تمامی مداحانی که سابقه استفاده از سبک‌های نامناسب را برای مداحی داشته و سرودهای غیرشایسته در وصف اهل بیت خوانده‌ بودند به مساجد ممنوع شده است.

به گزارش افکار ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که آیا این بخش‌ها شامل هیئات می‌شود یا نه، اظهار کرد: هیئاتی که در داخل مساجد مراسم دارند، باید از این بخشنامه تبعیت کنند اما هیئت‌هایی که بیرون از مساجد اقامه عزا می‌کنند زیر نظر مرکز رسیدگی به امور مساجد نیستند و باید سازمان تبلیغات در مورد آنها اعلام نظر کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور در پاسخ به سؤالی در خصوص برهنه شدن برخی عزاداران هنگام سینه‌زنی گفت: انجام این کار مثل قمه‌زنی در مساجد غیرقانونی است و موجب وهن دین می‌شود؛ اگر گزارشی به مرکز رسیدگی به امور مساجد برسد، قطعا با آن برخورد خواهیم کرد.

ابراهیمی همچنین در خصوص نصب شمایل برخی از ائمه اطهار در مساجد گفت: به هیئت امنای مساجد نسبت به نصب هر گونه شمایل ائمه اطهار(ع) تذکر داده و تأکید کرده‌ایم که اجازه ندهند تا شمایل ائمه در مساجد نصب شود.

وی همچنین تأکید کرد: ‌ در آخرین بخشنامه مرکز رسیدگی به مساجد به هیئت امنای مساجد کشور اعلام شده است که بیشترین همکاری را با جوانان بسیجی انجام دهند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تحریف واقعه عاشورا از سوی برخی مداحان گفت: تمامی مداحانی که در مساجد ذکر مصیبت می‌کنند باید حتی‌الامکان مقتل بخوانند و در صورت روضه‌خوانی منابع آن را به هیئت امنای مساجد ارائه کنند.

ابراهيمي در پاسخ به سؤال ديگر مبني بر اينکه آيا توصيهاي به سخنرانهاي ماه محرم امسال داريد يا نه، گفت: به همه مساجد اعلام کردهايم که ائمه جماعات و سخنرانهاي ويژه ماه محرم بايد از کتاب حماسه حسيني شهيد مطهري براي سخنراني استفاده کنند. البته مداحان نيز بايد اين کتاب را مطالعه کنند.