به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا آهنچیان درباره شرایط و ضوابط جذب ۸۵ درصد ورودی دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی بیان کرد: پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی محدودیت سنی ندارد و بازماندگان سال‌های قبل هم می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند.
وی در ادامه تاکید کرد: پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی فقط در دوره کارشناسی است و شامل سایر مقاطع نمی‌شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی وزارت علوم در ادامه افزود: رقابت بر سر ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها و رشته‌ها پر طرفدار که رقابت در نها زیاد است از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور بر اساس سوابق سال‌های گذشته مشخص می‌شود. این رقابت بیشتر بر سر رشته‌های پزشکی دندان پزشکی و ... است.

آهنچیان در ادامه اشاره کرد: متقاضاضیان برای ورود به دانشگاه می‌توانند از هر دو مسیر برای ورود به دانشگاه استفاده کنند به این صورت که هم می‌توانند در کنکور شرکت کنند و هم می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی رشته در رشته مدنظر خود تحصیل کنند.

آهنچیان در ادامه اظهار کرد: جنسیت در پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌ها اصلا مهم نیست جز رشته‌هایی که از گذشته هم فقط مرد جذب می‌کرده اند.

وی افزود: در سه سل آخر تحصیل باید بین دانش آموزان رقابت باشد نه در سال آخر و در هیچ کجای جهان چیزی شبیه کنکور که در کشور ما برگزار می‌شود وجود ندارد. کنکور از سال ۱۳۴۷ در کشور ما اجرایی شد و امسال پنجاهمین سال برگزاری کنکور را در کشور داشتیم.

وی مهمترین مشکل کنکور را حافظه پروری و تست زدن‌های متوالی دانست و بیان کرد: سال ۹۸ آغاز حذف کنکور است و پیش بینی می‌شود حذف کنکور ۵ سال طول بگشد.