به گزارش افکارنیوز،
آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، پیشاپیش میلاد باسعادت دخت گرامی امیرالمؤمنین(ع) حضرت زینب(س) را تبریک گفت و تصریح کرد: حضرت زینب(س)، قهرمان آزمایش بزرگ کربلا و حوادث پس از کربلاست. از خداوند می‌خواهیم که شخصیت والای آن حضرت و اوصاف شریفه و الهی ایشان را الگویی برای همه زنان مسلمان خصوصاً شیعیان قرار دهد و زنان کشورمان و سایر سرزمین‌های اسلامی را در مسیر تعالی و تقرب به حق تعالی به‌نحوی پیرو آن بانوی بزرگوار قرار دهد تا بتوانند سهمی از آن اوصاف عالیه را در خود متجلی کنند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم ترویج مسیر الهی اهل‌بیت(ع) در سطح جامعه و خانواده، روز پرستار را نیز گرامی داشت و با تبریک این روز به همه پرستاران که ایثارگرانه و در شرایط دشوار به مردم خدمت می‌کنند، سلامتی، بهروزی و سعادت آنان را از درگاه حق متعال خواستار شد.

اتکای مردم به ارزش‌ها و همبستگی ملی مهم‌ترین ارکان حیات نظام است

آملی لاریجانی در ادامه، «اتکای مردم به ارزش‌های الهی» و «همبستگی ملی» را دو مقوله مهم و مؤثّر در طول حیات 40ساله نظام جمهوری اسلامی دانست و افزود: ارتباط حضرت امام (قدّس اللّه نفسه الزکیه) با مردم، یک ارتباط معمولی یا به‌مثابه ارتباط حکام و سلاطین با مردم نبود. ایشان حتی در یکی از سخنرانیهای خود، قریب به این مضمون فرمودند که «من از این لفظ سلطان اصلاً خوشم نمی‌آید؛ حتی برای حضرت صاحب‌الامر(عج)»، این یعنی ارتباط امام راحل با مردم، یک ارتباط دینی، معنوی و اعتقادی بود. در مورد مقام معظم رهبری (حفظه الله) هم مطلب همین‌گونه است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: آحاد مردم نیز در نظام جمهوری اسلامی براساس همین ارتباط قوی ایمانی و دینی و اعتقادی با یکدیگر مرتبط بوده‌اند و به‌خوبی مشاهده می‌کنیم که در دورانهایی نظیر دفاع مقدس، همین ارزشها تجلی یافت و مردم با تمسک به ارزشهای الهی توانستند از کشور خود و نظامشان حمایت کنند.

آملی لاریجانی با اشاره به چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: بحمدالله رؤیای از بین بردن این نظام که از چهل سال پیش تاکنون در سر کشورهای غربی خصوصاً آمریکاییها و اذناب منطقه‌ای‌شان پرورانده می‌شود، باطل شده و نظام جمهوری اسلامی قویتر از هر زمان دیگر در صحنه حضور دارد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دشمن دست از دشمنی خود برنداشته و با ابزارهای جدیدتر و تلاش بسیار گسترده‌تر برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی به میدان آمده است، خاطرنشان کرد: «تهاجم فرهنگی» و «ناامیدسازی مردم»، دو پروژه مهم دشمن است که آن را با ابزار گوناگون دنبال می‌کند. البته این دو پروژه از اول پیروزی انقلاب مطرح بوده است. مقام معظم رهبری در سالهای دور، مسئله تهاجم فرهنگی را به مسئولان هشدار دادند؛ البته متأسفانه این اخطار و هشدار در دورانی جدی گرفته نشد و حتی عده‌ای در داخل با این پروژه دشمن همراهی کردند.

مدعیان روشنفکری دینی در حال زدودن ریشه‌های تفکر دینی بودند

آملی لاریجانی با یادآوری اقدامات مدعیان روشنفکری دینی و به صحنه آمدن آنان با پشتیبانی‌های گسترده تبلیغاتی تصریح کرد: این افراد کاملاً در حال زدودن ریشه‌های تفکر دینی بودند و تمام تشکیکات ممکن را از سراسر عالم جمع می‌کردند و در دامن جوانان ما می‌ریختند چون می‌دانستند که این نظام، مبتنی بر یک مکتب اعتقادی، معنوی و دینی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه عمده این فعالیتها در پوششهایی نظیر «دیالوگ»، «بحث آزاد» و «نشست علمی» مقالات تحقیقی صورت می‌گرفت، یادآور شد: این در حالی بود که چنین افرادی به هیچ وجه اهل تدقیق مدرسی و دانشگاهی نبودند و رفتار و گفتارشان مشحون از جنبه‌های تبلیغاتی بود. کنار این موارد، شاهد ترویج فیلمها و ترجمه رمانهایی بودیم که با اهداف تهاجم فرهنگی سازگار بود و در این میان، کانال‌های ماهوارهای نیز در حال توسعه بودند. همچنین مزدوران قلم به دستی را داخل کشور به‌کار گرفتند و با استفاده از ابزارهایی مانند انواع سایت‌ها و... تهاجم فرهنگی گسترده را در دستور کار قرار دادند.

آملی لاریجانی با ابراز اینکه همچنان این پروژه در صدر سیاست‌های دشمن قرار دارد، به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: در همین موضوع حجاب و عفاف نگاه کنید که به‌چه‌نحو با این مسئله دینی و اعتقادی مردم مقابله می‌کنند و هر کسی را هم که از این ارزش دفاع می‌کند به‌شکلی متهم می‌سازند. شخصی در گوشه‌ای کشف حجاب کرده که البته با توجه به تلاش‌ها و ابزار دشمن، چنین کاری غیرطبیعی نبوده است. به‌محض وقوع این اتفاق، دفاع گسترده از این شخص را آغاز کردند، این در حالی است که قوانین ما از جمله قانون مربوط به ممنوعیت کشف حجاب از سوی نمایندگانی به‌تصویب رسیده که با رأی مردم بر سر کار آمده‌اند و در همه کشورها نیز قوانین داخلی از احترام برخوردارند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل انواع کمپین‌های حقوق بشری برای دفاع از نقض قانون در ایران، اظهار کرد: دشمنان ما از کوچکترین حادثه در کشور برای رسیدن به اهداف خود بهره‌برداری می‌کنند و در جهت تحریک مردم گام برمی‌دارند اما همین کمپین‌های حقوق بشری در برابر جنایاتی که امروز در یمن، عراق، لبنان، فلسطین و... رخ می‌دهد سکوت کرده‌اند.

در دوره‌ای از پیاده‌نظام تهاجم فرهنگی دشمن حمایت رسمی می‌شد

آملی لاریجانی با اظهار اینکه متأسفانه در دوره‌ای از مدعیان روشنفکری که پیاده‌نظام تهاجم فرهنگی دشمن بودند، حمایت‌های رسمی داخل کشور صورت می‌گرفت، به پروژه ناامید ساختن مردم اشاره کرد و گفت: در همین چند ماه اخیر برای ناامیدسازی مردم انواع تلاش‌ها و ابزارها را به‌کار گرفتند و تمام رسانه‌هایشان به‌صورت شبانه‌روزی مشغول بمباران تبلیغاتی و ایجاد یأس در جامعه ما هستند. از هرآنچه به دستشان می‌رسد به‌نحوی برای تخریب نظام استفاده می‌کنند و متأسفانه ما هم در تبیین دستاوردها و مقابله با این هجوم رسانه‌ای موفق نبوده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه با ابراز تعجب از انکار و نادیده گرفتن این پروژه‌های دشمن از سوی برخی افراد داخل در حالی که دستگاههای امنیتی، تبلیغاتی و تسلیحاتی غرب به اجرای این توطئه‌ها اذعان دارند، خاطرنشان کرد: یکی از مظلومیت‌های نظام جمهوری اسلامی همین عدم تبیین و اطلاع‌رسانی درست در مورد خدمات و دستاوردهای آن است. در این زمینه، دولت، صداوسیما و همه دلسوزان و قوای کشور مسئولیت دارند. البته گاهی برنامه‌های بسیار خوبی از صداوسیما پخش می‌شود که در آنها آماری بسیار قابل توجه از میزان توسعه کشور به اطلاع مردم می‌رسد اما این کافی نیست.

آملی لاریجانی با اشاره به پیشرفت‌های علمی و راهبردی کشور طی چهار دهه گذشته و خدمات‌رسانی به مردم در اقصی نقاط ایران با وجود همه شداید، تحریم‌ها، تهدیدها و سنگ‌اندازی‌های دشمن، گفت: دشمنان ما با نفاق هرچه تمامتر همه اینها را نادیده می‌گیرند و ضعف‌هایی را برجسته می‌کنند که بخش عمده آن ناشی از اقدامات خودشان است. بخش کوچکی از این اقدامات، تحریم‌های خلاف قانون و ظالمانه آنهاست که به‌واسطه آن مردم کشورمان را تحت فشار قرار می‌دهند و در مقابل، ابراز دلسوزی هم می‌کنند!

وجه تمایز ما با سایر نظامها پیوند معنوی مردم و ولایت فقیه است

رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی به‌فضل الهی با پشت سر گذاشتن گردنه‌های دشوار تاریخی در نقطه فعلی ایستاده و همگی باید با نگاهی به گذشته، چشم به آینده داشته باشیم و مسیرهای نفوذ دشمن را مسدود کنیم. نباید فراموش کنیم که وقتی اعتقاد مردم تزلزل پیدا کند، در واقع رشته‌ای که همه را به هم پیوند داده تهدید می‌شود زیرا هیچ‌گاه اقتدار جمهوری اسلامی، صرفاً مبتنی بر اقتدار اقتصادی و تسلیحاتی نبوده بلکه اصلی‌ترین رکن و وجه تمایز نظام ما با سایر نظامات، همان پیوند معنوی و انسانی بین مردم با یکدیگر و بین ولی فقیه و مردم بوده است.

آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم بهره‌مندی از همه امکانات برای گرامیداشت 40سالگی انقلاب اسلامی، گفت: این گرامیداشت باید توأم با فهمی دقیق از گذشته و حال و تحلیل درست اقدامات آتی دشمنان باشد، علاوه بر این باید تبیین دقیق خدمات و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در دستور کار قرار گیرد و همه توجه داشته باشیم که در این زمینه مسئولیت داریم.

رئیس قوه قضاییه همچنین ابراز امیدواری کرد که مسئولان محترم دولت و وزرا همه تلاششان را معطوف به حل مشکلات اقتصادی مردم و ایجاد اشتغال کنند تا بستر ناامیدسازی مردم نیز از بین برود.

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به انتشار برخی شایعات و ادعاها مبنی بر شکنجه یکی از کارگران بازداشتی کارخانه نیشکر هفت‌تپه تأکید کرد: به دادستان محترم کل کشور دستور می‌دهم که همین امروز با تشکیل هیئتی مستقل و اعزام این هیئت به منطقه، موضوع را مورد بررسی قرار دهند و هرچه سریع‌تر نتیجه بررسی‌ها را به اطلاع اینجانب و مردم عزیزمان برسانند.

تخلف احتمالی یک بازجو را نباید به حساب یک مجموعه گذاشت

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: چنین مسائلی برای ما بسیار مهم است زیرا هیچ‌گاه بنای جمهوری اسلامی، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی چنین تخلفاتی نبوده و ما آن را به‌لحاظ شرعی و قانونی ممنوع می‌دانیم. ممکن است کارگری متخلف باشد اما به هیچ عنوان برخورد خلاف قانون با او پذیرفته نیست. البته تخلف احتمالی یک بازجو هم نباید به حساب یک مجموعه گذاشته شود؛ گرچه خود دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نیز موظفند از طریق بازرسی‌ها‌ و سایر سازوکارهای نظارتی از وقوع تخلفات جلوگیری کنند اما به هر حال متهم کردن کل یک دستگاه به‌دلیل اقدام احتمالی یک فرد، شایسته نیست.

آملی لاریجانی با بیان اینکه گاهی نیز ادعاهایی به‌دلیل عدم اطلاع از حقوق قانونی مطرح می‌شود یا زندانی تصور می‌کند محیط زندان باید برایش مانند هتل باشد، به وجه دیگر انتشار این اخبار اشاره کرد و یادآور شد: مجموع برخوردهایی که در رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های دشمن با این موضوع صورت می‌گیرد، حاکی از امارات و قرائنی است که نشان می‌دهد این ماجرا می‌تواند در ادامه پروژه‌های پی‌درپی و تخریبی دشمن علیه نظام باشد. البته ابعاد مختلف این موضوع باید بررسی شود و ما پیش از بررسی‌ها هیچ‌کس را تخطئه و تکذیب نمی‌کنیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: اظهارات و واکنش‌های دشمن در این قبیل موارد، در داخل کشور نیز مشتریان خاص خود را دارد. اکنون نیز برخی روزنامه‌ها و رسانه‌ها دفاع‌های نامعقول از افراد می‌کنند و به شایعات علیه نظام دامن می‌زنند. آیا اگر دشمن یک موضوع را در بوق و کرنا کرد، مقتضای امنیت ملی این است که دنباله‌روی او شویم؟

وقتی آمران به معروف، شهید و مجروح شدند صدایی از مدعیان نشنیدیم

آملی لاریجانی با اظهار اینکه برخی از این قبیل اتفاقات برای متهم ساختن نهادها و تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی استفاده می‌کنند، به جنایات آمریکا در زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو اشاره کرد و گفت: تظلم‌خواهی، حق هر شهروندی است و ما به این حق احترام می‌گزاریم اما اینکه دستگاه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی دشمن در برابر آن‌دست جنایات سکوت می‌کنند و در برابر اتفاقات و ادعاها در کشور ما، بوق‌های رسمی انگلیس، آمریکا و اذناب منطقه‌ای آنها این‌گونه به میدان می‌آیند و عده‌ای هم با آنها همنوایی می‌کنند، نشان می‌دهد که بحث تسویه حسابهای شخصی و سیاسی در میان است، نه مصالح مردم زیرا در همین کشور، بارها روحانیان و دیگر آمران به معروف شهید و مجروح شده‌اند اما هیچ صدایی بلند نشده است!

رئیس قوه قضاییه با تأکید مجدد بر لزوم پیگیری حقوق شهروندان، ابراز امیدواری کرد که افراد و رسانه‌های مروّج شایعات نیز پیش از آنکه مورد برخورد قرار بگیرند، بصیرت لازم را به‌خرج دهند و از همصدایی با دشمن خودداری کنند.

براساس این گزارش، بحث و بررسی پیرامون «دستورالعمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در جلسه امروز مسئولان قضایی پایان یافت.