گروه اجتماعی- این پاها هستند که هر روز وزن ما را تحمل می کنند و ما را حرکت می دهند. با این وجود به قدر کافی به زیبایی و سلامت پاهایمان اهمیتی نمی دهیم و وقت بسیار کمی را برای مراقبت و حفظ زیبایی آن ها صرف می کنیم. این یک اشتباه است، چرا که نه فقط باید برای این عضو بدن ارزش زیادی قائل باشیم، بلکه اگر چندین نوع ماساژ ساده به آن ها بدهیم برای ما منشأ آسایش خواهند بود.

به گزارش افکارنیوز، اگر پاهای ما مدت زیادی در کفش بوده باشند، به آن ها فشار آمده باشد، خراش برداشته باشند، در زمستان یخ زده باشند یا در تابستان پرحرارت شده باشند در همه این حالت ها به آن ها درد و ناراحتی وارد می شود. گاهی هم قرمز می شوند، پینه می بندند یا پوسته پوسته می شوند. ولی اگر تصور کنیم که در یک روز زیبا با پاهای برهنه در میان چمن ها یا شن ها راه می رویم دیگر شاید تصمیم جدی بگیریم که به آن ها اهمیت بدهیم. در این جا به چند روش برای مراقبت روزانه از پاها اشاره خواهیم کرد.

۱- اندازه کفش را درست انتخاب کنید

یک مطالعه که ده سال پیش انجام شد، نشان داد که ۹۰% از زنان کفشهایشان سایز مناسبی ندارد و یک یا دو سایز کوچکتر از اندازه پایشان است. به نظر می رسد، بسیاری افراد تصور میکنند در سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی سایز پایشان همان اندازه ای است که در ۱۵ سالگی. پوشیدن بوتهای کوچکتر یا بزرگتر از اندازه پا باعث میشود تاندونها بیش از حدتحت فشار قرار بگیرند، در نتیجه درد زانو، کمر و پا به دنبال آن اتفاق می افتد. اگر میخواهید بوت مجلسی بپوشید که نوک آن باریک است، باید در جلوی کفش فضای بیشتری برای پنجه پا در نظر بگیرید به خصوص در صورتی که بد شکلی و یا آسیبی در پایتان دارید. برخی افراد مچ های بسیار باریکی دارند که باعث میشود پا زیاد به اطراف بلغزد و این امر باعث مشکلات تاندون آشیل، التهاب تاندون مچ پا یا التهاب کف پا میگردد. در صورتی که بونیون (انحراف شست پا)، انگشت چکشی یا نوروما (تومور عصبی) داشته باشید، هنگامی که کفش پنجه باریک می پوشید، باعث التهاب و فشرده شدن استخوانها می شود.

۲- نوع مناسب کفش را انتخاب کنید

اگر هوا سرد است و ۵۰ سانتیمتر برف روی زمین نشسته است، باید از بوتی استفاده کنید که از پای شما پشتیبانی خوبی داشته باشد. بوت ها پشتیبانی کفشهای طبی معمولی را ندارند، پا باید بیشتر تلاش کند تا تماس با زمین را بیشتر کرده و تعادل شما را حفظ کند و به همین علت بسیاری از افراد دچار مشکلات تاندونیت میشوند. بهتر است از بوت هایی که قوس بسیار مناسبی دارند، پاشنه آنها خوب است، خوب پا ها را نگه میدارند و پشتیبانی عالی از قوزک و پاشنه دارند، استفاده کنید. برخی بوت ها راحت هستند، اما در صورتی که نوع مناسبی کفی ارتوپدی (طبی) در بوت نداشته باشید، خطر آسیبهای ناشی از استفاده زیاد از بوت به خصوص در قوس پا، آشیل و زانو ایجاد میشود.

۳- پایتان را گرم و مرطوب نگه دارید

لوسیون بر روی پا، پاشنه، پشت پا و جلوی پا بمالید، همیشه پوست پای خود را هیدراته نگه دارید و نگذارید خشک شود تا لایه محافظ پوست سالم و قوی باشد و پوستتان کمتر در مقابل محرکهایی مانند عفونتها آسیب پذیر باشد. مواجهه در معرض هوای خیلی سرد باعث اسپاسم پا میشود. این وضعیت بر گردش خون در پا و دمای عضلات و رباطها تاثیر میگذارد. اگر پا بیش از حد و به مدت طولانی سرد بماند (مثلا چند ساعت طول بکشد)، احتمال التهاب تاندون افزایش می یابد. اگر کفشهای گرم و خزدار خود را در بیاورید و هیچ جورابی نپوشید، به راحتی دچار سرما زدگی پا میشوید.

۴- پای خود را دوست داشته باشید، جراحی آخرین راه چاره است

اگر به دلایل زیبایی قصد جراحی پا دارید، باید بدانید احتمال این که پایتان دیگر هرگز مثل سابق نشود، وجود دارد. پا بر خلاف بخشهای دیگر بدن مستقیما وزن را تحمل میکند. پا تنها بخشی از بدن است که میتوانید یک عمل کامل بر روی آن انجام دهید اما هیچ تضمینی وجود ندارد که نتیجه آن خوب باشد. اگر پایتان نیازی به اصلاح ندارد، آن را عمل نکنید. احتمالا با این کار یک پای خوب و سالم را تبدیل به پای مشکل دار میکنید، که نه تنها مچ پا، بلکه زانو و کمرتان را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

۵- پایتان را ورزش دهید

پیش از این که از خانه بیرون بروید، با استفاده از یک حوله حرکات کششی ساق پا را انجام دهید. کف پایتان را به عقب بکشید، آن را ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و رها کنید. این کار را دو تا سه مرتبه انجام دهید، تا انعطاف پذیری آن افزایش پیدا کند. با این کار هنگامی که میخواهید در معرض هوای سرد قرار بگیرید، احتمال آسیب پا را کمتر میکنید.

6-  حذف لایه های قدیمی و زائد ناخن

با گذشت زمان لایه های زائد اطراف ناخن وپوست اطراف ناخن را تمیز کنید وبگیرید .زوائد ناخن و اطراف آن را تمیز کنید وپس از آن از یک تقویت کننده ناخن استفاده کنید .

7-  اصلاح ناخن به طول مناسب

ناخن پا،شکسته وبلند نه تنها زشت است بلکه دردناک وآزار دهنده نیز می باشد .بهتر است ناخن ها را به طور منظم کوتاه وتمیز نگه دارید ولی بیش از حد کوتاه نکنید زیرا دردناک خواهد بود .