به گزارش افکارنیوز،

حبیب‌الله مسعودی فرید درباره آخرین اقدامات سازمان بهزیستی برای اجباری شدن مشاوره‌های قبل از ازدواج گفت: هنوز مصوبه قانونی در این زمینه نداریم، اما اکنون آموزش‌های حین ازدواج تقریبا اجباری است و مدت زمانی که برای آن تعیین شده ۶ ساعت است. این مدت زمان قبلا دو ساعت بود که اکنون به ۶ ساعت تبدیل شده است.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: از ۶ ساعتی که برای مشاوره تعریف شده است، دو ساعت آموزش مسایل بهداشتی است که بر عهده وزارت بهدشت قرار دارد. دو ساعت موضوع‌های روانشناسی و ارتباط بین زوجین است که مسئولیت آموزش بر عهده سازمان بهزیستی قرار دارد و دو ساعت دیگر نیز مسایل اخلاق در خانواده و حقوق در خانواده است که بر عهده قوه قضاییه است.

او افزود: اجباری شدن مشاوره‌های حین ازدواج در استان البرز زودتر آغاز شده است. در شهر تهران نیز آغاز شده است و در سه استان دیگر هم در حال اجراست.

مسعودی فرید با بیان اینکه برنامه‌های بهزیستی در راستای کاهش طلاق در ۱۱ استان اولویت‌بندی شده است، گفت: استان‌های گیلان، مازنداران، خراسان رضوی، تهران، البرز، فارس، اصفهان، قم، مرکزی، کرمانشاه و خوزستان استان‌هایی هستند که آمار طلاق در آن‌ها بالاست و برنامه‌های بهزیستی در این استان‌ها اولویت دارد.

وی اضافه کرد: استان‌هایی که از آن‌ها به عنوان پرطلاق یاد شد، ۸۵ درصد جمعیت کشور را از لحاظ جمعیتی در بر می‌گیرد که اگر برنامه‌های کاهش و کنترل طلاق در این استان‌ها اجرا شود، توانسته‌ایم ۸۵ درصد جمعیت کشور را پوشش دهیم، علاوه بر این ۵ استان دیگر از جمله لرستان، سمنان، قزوین و ایلام نیز پس از ۱۱ استانی که ذکر شد در اولویت اجرای برنامه‌های کاهش طلاق هستند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی یادآور شد: سامانه الکترونیکی پیشگیری و مداخله برای کاهش طلاق در ۱۶ استان پرآسیب کشور راه‌اندازی شده است.