به گزارش افکارنیوز،

حسین پاکدامن روز پنجشنبه در یک نشست خبری که در انجمن صرع ایران برگزار شد افزود: صرع نوعب بیماری است که اگر به سرعت تشخیص داده شود، عوارض ناشی از آن کاهش می‌یابد و کیفیت زندگی بیمار افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در کشور‌های اروپایی و آمریکا هزینه زیادی صرف تحقیقات و درمان بیماران مبتلا به صرع می‌شود، اما در ایران توجه زیادی به تحقیقات برای تشخیص و درمان این بیماران نمی‌شود.
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران آمار بالای تصادفات رانندگی در کشور یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری صرع دانست و گفت: آمار مبتلایان به صرع در کشور ما دو تا سه برابر کشور‌های در حال پیشرفته است.
وی ادامه داد: ۱۵ میلیارد دلار هزینه تشخیص و درمان صرع می‌شود و در اروپا هزینه داروی بیماران مبتلا به صرع ۲۶۰۰ یورو و در ایران حدود ۶۰ دلار است.
رئیس پانزدهمین کنگره بین المللی صرع گفت: به زودی یک داروی صرع که مشابه خارجی آن وارد کشور می‌شود و به دلیل انتقال ارز واردات آن به کشور دچار مشکل شده بود، به تولید داخل می‌رسد و نمونه ایرانی آن با قیمت بسیار کمتر از مشابه خارجی و با همان کیفیت وارد بازار می‌شود.

** وابستگی بیماران صرع به دارو بسیار زیاد است
داریوش نسبی طهرانی موسس و مدیر عامل انجمن صرع ایران نیز در این نشست در خصوص وضعیت دارو‌های این بیماران توضیح داد: درمان بیماران مبتلا به صرع با یکدیگر متفاوت است، اما اصلی‌ترین روش درمان این بیماران روش‌های دارویی درمانی است؛ باید توجه داشته باشیم که بیمار مبتلا به صرعی که داروی خاصی از یک شرکت را مصرف می‌کند اگر دارویش تغییر کند، ممکن است که حملات ناشی از صرع دچار شود.
نسبی طهرانی با بیان اینکه در برخی از دارو‌های بیماران مبتلا به صرع با کمبود وجود دارد، گفت: باید توجه داشته باشیم که بیماران مبتلا به صرع شدیدترین وابستگی به دارو‌ها را دارند و اگر فردی یک ساعت دیرتر دارو مصرف کند، دچار تشنج خواهد شد.

** لزوم حمایت بیمه‌ها از خدمات درمانی بیماران مبتلا به صرع
مرجان اسداللهی متخصص مغز و اعصاب و دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی صرع نیز در این نشست اظهار داشت: بیماران مبتلا به صرع نیازمند حمایت بیمه‌ها هستند.
وی افزود: تعداد زیادی از افراد مبتلا به صرع به صورت واقعی به این بیماری مبتلا نیستند و بیماری آن‌ها منشاء روانی دارد به طوری که آمار‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد بیماران، صرع واقعی ندارند.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به بیماری صرع در زمان بارداری توضیح داد: بانوان مبتلا به صرع باید توجه داشته باشند که بیماری آن‌ها در زمان بارداری باید تحت کنترل قرار گیرد و سه ماهه قبل از بارداری از داروی اسید فولیک استفاده کنند؛ همچنین این افراد باید از استرس، بی‌خوابی و غذا خوردن دیر هنگام اجتناب کنند.
وی افزود: باید توجه داشته باشیم که برای کنترل بیماری صرع گروهی از متخصصان نظیر نورولوژیست‌ها، رادیولوژیست‌ها، جراح مغز و اعصاب و روانپزشک اقدام به کار‌های درمانی می‌کنند و معمولا یک سوم بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو هستند که با انجام روش‌های تشخیصی و درمانی محل تشنج آن‌ها مشخص شده و در صورت نیاز درمان‌های جراحی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به هزینه‌های بالای درمانی بیماران مبتلا به صرع گفت: لازم است در زمینه پوشش بیمه‌ای اقدامات درمانی و تشخیصی این بیماران اقدام جدی صورت گیرد.

** کمبود کاذب داروی بیماران صرع
کوروش قره‌گزلی متخصص مغز و اعصاب و رئیس هیات مدیره انجمن صرع ایران تشخیص زودهنگام بیماری صرع را یکی از اقدام‌های مهم برای کنترل این بیماران دانست و گفت: تشخیص زودهنگام کمک زیادی به بیماران مبتلا به صرع می‌کند تا بیماری آن‌ها سریع‌تر کنترل و درمان شود که این موضوع می‌تواند از تحمیل هزینه‌های سنگین به خانواده‌ها جلوگیری کند.
وی خاطرنشان کرد: اکنون دارو‌های بیماران مبتلا به صرع در دسترس قرار دارد و در مقطعی بیماران به دلیل نگرانی به دنبال خرید بیش از حد دارو رفتند و با کمبود کاذب دارو‌های بیماران صرعی مواجه شدیم که در خوشبختانه در شرایط فعلی میزان این دارو‌ها کم نیست و لازم است در این زمینه سیاه‌نمایی صورت نگیرد.
پانزدهمین کنگره بین المللی صرع سوم تا پنجم بهمن ماه امسال در کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.