به گزارش افکار نیوز به نقل از روزنامه شرق،از سوي ديگر هكرهاي روسي در تلاشند تا شبكه امنيتي انتخابات پوتين را از كار بيندازند. اين دو شايد مهمترين رويدادهاي سياسي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات باشد كه پس از جنبش وال استريت قرار است به وقوع پيوندد.

با این حال «اف. بی. ‌آی» در تلاش برای مبارزه با برنامه مخربی است که رایانه‌های بیش از صد کشور را آلوده کرده و می‌تواند هشتم مارس اینترنت را خاموش کند. اما در مقابل هکرهای ناشناس قول داده‌اند که هر جمعه حمله‌ای جدید را علیه وب‌سایت‌های وابسته به دولت آمریکا انجام خواهند داد تا به گفته خود دست هر سیستم شرکتی و دولتی فاسد را از اینترنت کوتاه کنند.

بر اساس گزارش وایرد، «جری آیروین» یکی از اعضای واحد ضربت ملی امنیت سایبری آمریکا می‌گوید وقوع چنین حملاتی از این پس رواج بیشتری پیدا خواهد کرد. به اعتقاد وی این حملات از جانب ناشناس‌ها غیرقابل توقف هستند زیرا امنیت آنلاین در کشور از ضعف بالایی برخوردار است. در همین حال گروهی از هکرها تلاش داشتند تا شبکه‌ای وسیع از دوربین‌های آنلاین که ولادیمیر پوتین برای برگزاری انتخابات شفاف ریاست‌جمهوری روسیه در ماه مارس دستور راه‌اندازی آن را داده بود، هک کنند.

پوتین که پس از انتخابات پارلمانی به اتهام تقلب در انتخابات مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود دستور داد تا ۱۸۲ هزار دوربین را در ۹۱ هزار مرکز رای‌گیری نصب کنند. سال گذشته مقامات امنیتی در استونی شش مرد را به اتهام دست داشتن در ایجاد یک کد رایانه‌ای مخرب به نام «اسب تراوای DNSChanger» بازداشت کردند.

این برنامه مخرب به محض رها شدن در وب توانست رایانه‌های بیش از صد کشور را آلوده کند که از این تعداد ۵۰۰ هزار رایانه تنها در آمریکا بودند. DNSChanger یکی از شناخته‌شده‌ترین ویروس‌های دنیاست که به آرامی در رایانه‌های کاربران فریب‌خورده حرکت می‌کند و DNS(سیستم دامنه نام‌ها) را در محل «آدرس بار» وب مرورگر تغییر می‌دهد. به این ترتیب، کاربر وارد صفحاتی می‌شود که با آدرس نوشته‌شده تفاوت دارند و اغلب محتوای ویروس‌های دیگری هستند که در رایانه نصب می‌شوند و اطلاعات شخصی قربانی را سرقت می‌کنند. گروه هیات تجسس که همراه با کارشناسان Dcwg(کارگروه DNSChanger) همکاری می‌کند به دنبال راهی برای خروج از این موقعیت بحرانی و جلوگیری از خاموش کردن سرورها هستند اما تاکنون کسی هیچ اظهار نظر رسمی‌ای در این خصوص ارایه نکرده است.


خاموشی جهانی؛ واقعیت یا تهدید
هیات تجسس فدرال آمریکا به منظور محاصره کردن آسیب‌ها سرورهایی را که توسط DNSChanger استفاده شده بودند با سرورهای سالم جایگزین کرد و اکنون اعلام کرده است که این عملیات هشتم مارس پایان می‌یابد. اگر سیستم‌ها احیا نشوند سرورهای سالم در این روز باید خاموش شوند. با قطع شدن سرورها میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا دسترسی خود به اینترنت را از دست می‌دهند. اما این پایان ماجرای خاموشی اینترنت نیست چرا که اگر مسوولان امنیتی آمریکا موفق به پیش‌روی این ویروس شود، گروه هکرهای ناشناس یا افرادی که خود را وابسته به این گروه معرفی می‌کنند، تهدید کرده‌اند که به زودی حمله سایبری یکپارچه‌ای از جانب این گروه انجام گرفته و اینترنت در سرتاسر جهان از کار خواهد افتاد.

این تهدید که روی وب‌سایت میزبان اطلاعات به نام Pastebin منتشر شده اعلام می‌کند روز ۳۱ مارس ۲۰۱۲ گروه ناشناس، اینترنت را از کار خواهد انداخت؛ ماموریتی که آن را «ماموریت خاموشی جهانی» نامگذاری کرده‌اند. این ماموریت از پشتیبانان خود درخواست کرده تا ابزار ویژه بالا بردن ترافیک شبکه را دانلود کرده و با استفاده از آن ترافیک ۱۳ سرور نام دامنه اصلی یا DNS اینترنت را تا بیش از حد توانایی پردازش آنها بالا برده و منجر به از کار افتادن آن شوند. در صورتی که هکرها بتوانند این دفترچه تلفن را از کار بیندازند، نوشتن آدرس وب‌سایتی روی نوار آدرس مرورگر نتیجه‌ای جز نمایش پیام خطا را در بر نخواهد داشت. ناشناس‌ها اعلام کرده‌اند که این خاموشی یک ساعت یا بیشتر یا حتی چند روز ادامه خواهد داشت.

به گفته آنها این خاموشی هر چه باشد، قطعا جهانی خواهد بود. «کیم دیویس» از ICANN نیز می‌گوید: تنها ۱۳ سرور اصلی برای اینترنت وجود ندارد، صدها سرور اصلی در میان بیش از ۱۳۰ نقطه مختلف و در کشورهای مختلف وجود دارد و رقم ۱۳ تنها به معنی محدودیت تکنیکی طراحی شده و این به آن معناست که حداکثر ممکن تعداد ماموران رسمی شناخته شده که وظیفه انتقال داده‌ها در مناطق اصلی را به عهده دارند ۱۳ نفر باشد. بر اساس گزارش MSNBC، به گفته متخصصان شاید هکرهای ناشناس بتوانند حمله‌ای انجام دهند اما محدوده حمله آنها همان مکانی خواهد بود که دستگاه مهاجم در آن واقع شده است و شاید بتوانند روی چند DNS اثر بگذارند اما احتمال اینکه بتوانند تمامی آنها را برای یک روز از کار بیندازند بسیار کم و تقریبا غیرممکن است. در همین حال بر اساس گزارش فوربس، کمینسکی کارشناس امنیت معتقد است گروه هکرهای ناشناس نیازی ندارند تا در روز ۳۱ مارس کار ویژه‌ای انجام دهند، زیرا شدت تهدید به اندازه‌ای قوی است که افراد در گوشه و کنار جهان درباره آنها سخن گفته و این گروه را به یکدیگر معرفی کنند.


برنامه‌ای هفتگی برای مبارزه با پوتین
انتخابات مجلس روسیه که با مخالفت‌های گسترده‌ای از سوی مردم به دلیل آنچه تخلفات انتخاباتی نامیده می‌شد، همراه بود، موجب شد تا پوتین نخست‌وزیر این کشور را به این عمل وادارد که برای ایجاد اعتماد میان مردم از صحت انتخابات، دوربین‌هایی را در مراکز دریافت رای، برای انتخابات ریاست‌جمهوری نصب کنند. اما این اقدام نیز با مخالفت‌هایی از سوی فعالان عرصه فضای مجازی همراه بوده و واکنش‌هایی را از سوی آنها در پی داشته است. در تازه‌ترین این واکنش‌ها وزیر ارتباطات روسیه به تازگی اعلام کرده که این شبکه دوربین‌های آنلاین که تحت کنترل شرکتی دولتی به نام «Rostelecom» قرار دارد قربانی حمله سایبری مشهور به حملات DDOS شده است که به واسطه آن ترافیک سایت به شدت بالا رفته و شبکه از کار می‌افتد.

بر اساس گزارش رويترز، با اين همه آسيب واردشده به اين شبكه موقتي اعلام شده است. به گفته مقامات روسي اين حمله سايبري از داخل خود روسيه انجام گرفته است. روسيه قصد دارد براي شفافسازي انتخابات خود ۴۳۴ ميليون دلار را صرف راهاندازي اين شبكه از دوربينهاي آنلاين كند و تاكنون حدود ۵۴ هزار مركز راي به اين دوربينها مجهز شدهاند. با اين حال گروه هكرهاي ناشناس اين عمل را برنامه هفتگي خود اعلام كرده و گفتهاند اين تنها بخشي از مبارزات آنها در مقابل فعاليتهاي پوتين است.