به گزارش افکار نیوز به نقل از مهر، سردار اسماعیل احمدیمقدم صبح دوشنبه در بیست و هشتمین مراسم دانشآموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی با اشاره به اینکه آموزش بخشی از خدمت نیروهای پلیس است و افرادی که وارد خدمت میشوند باید آماده ایجاد نظم، امنیت و حفاظت از جامعه باشند اظهار داشت: پلیس باید در ماموریتهای خود دارای ظاهری خشن و مقتدر باشد و اقتدار و نرمش هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند. ماموران پلیس باید در برخورد با قانون شکنان با اقتدار برخورد کنند و در برابر مردم داری رحمت و رأفت باشند.

وی ادامه داد: پلیس باید الگو باشد چرا که اگر با مردم با نرمش برخورد شود پلیس کانون و پشتوانه مردم می‌شود. مظلومان و همه شهروندان باید پلیس را تکیه گاهی محکم در برابر حملات بدانند. اگر با مردم با مدارا برخورد نشود از ما فاصله می‌گیرند اما رضایت و اعتماد آنها شاخص بزرگی برای نیروی انتظامی است.

احمدی‌مقدم افزود: ممکن است فردی فریب بخورد یا در برابر ماموران پلیس عصبانی شود اما باید از او گذشت کرد و برایش طلب مغفرت کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی با اعلام اینکه پلیس ساز و کارهای اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است تاکید کرد: ‌ مرکز نظارت همگانی و افکارسنجی برای شناخت درست مطالبات مردم و پیشنهادات آنها راه اندازی شده است. باید بتوانیم نیازهای آنها را بدانیم تا پاسخ مناسبی به آنها بدهیم. پلیس نباید به جای مردم فکر کند چرا که مردم باهوش و عاقل هستند و ما باید سلایق و نیازهای آنها را بشنویم و به آنها پاسخ دهیم.

احمدی‌مقدم با اشاره به اینکه سنت‌ها تغییرناپذیر هستند، تاکید کرد: نیروی انتظامی همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند مجاهد فی‌سبیل‌الله است و قرآن‌ و اسلام الگوی آن است. نیروهای پلیس باید بدانند که بزرگترین الگوی عملی آنها پیامبر(ص) است.

وی با اشاره به رفتار پلیس کشورهای غربی با شهروندان گفت: ‌ وجه تمایز نیروی انتظامی با سایر پلیس‌ها دین و اخلاق است. هنگامی که در انگلیس عرصه بر پلیس این کشور در پی اعتراض‌های مردمی تنگ آمد آنها بدترین خشونت‌ها را اعمال کردند و با بی‌قانونی اقدام به تبعید شهروندان کردند. در این کشورها افکار عمومی رسانه‌ها را فریب می‌دهند در صورتی که پلیس ما مردمی و اجتماعی است.

احمدی مقدم پلیس را در اوج قدرت خود دانست و تصریح کرد: ‌ امروز توانسته‌ایم نسبت به ۳۳ سال گذشته در اوج قرار بگیریم ضمن اینکه براساس آمارهای دقیق امسال امن‌ترین سال جمهوری اسلامی است این در حالی است که تهدیدها بر علیه کشور در اوج خود قرار دارد.

وی با اعلام اینکه نوع تهدیدات نسبت به گذشته متفاوت است، اظهار داشت: تهدیدات امروز با گذشته تفاوت‌‌های بسیاری دارد و از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است. امروزه در عرصه سایبر و رسانه‌ها تحولات عظیمی رخ داده است که توانست دنیا را متحول کند. امروزه فریب افکار عمومی به شدت افزایش یافته است و منا باید متناسب با این تحولات پیش رویم در غیر این صورت قادر به نقش آفرینی نیستیم.

فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنانش دانشگاه را موتور محرک نیروی انتظامی دانست و تاکید کرد: دو عنصر تزکیه و تعلیم دو رکن اساسی در دانشگاه علوم انتظامی و در این دانشگاه انسان‌های خود ساخته، درستکار، ارزشی و فداکار که براساس تربیت اسلامی آماده شده‌اند دانش پلیسی و امنیتی را فرا می‌گیرند.

وی با بیان اینکه دانش امروزه متحول شده است، اظهار داشت: امروزه دانش و علوم متحول شده است و ما هم باید در این عرصه به روز باشیم و در تولید علم و مرجعیت علمی حرف اول را بزنیم. نیروهای پلیس باید قدرت شناخت و بصیرت داشته باشند و نسبت به اتفاقات پیرامونی خود و تهدیدات آشنایی داشته باشند.

احمدیمقدم با اعلام اینکه به دنبال حفاظت از نیروهای خود هستیم نه شهادت افزود: یکی از مراجع عظام تقلید در باب جهاد فرمودند که فردی که در جنگ تن به تن کشته شود شهید اصغر است اما اگر فردی که با دشمن روح و روان می جنگد جان خود را از دست بدهد شهید اوسط است. در نیروی انتظامی تلاش میکنیم که کسی شهید نشود اگرچه در گذشته شهادت افتخار بزرگی برای ما بود یکی از عناصری که امروزه آموزش داده میشود این است که در مواجهه با دشمن تلفات ندهیم اما همچنان آرمانهای شهادت طلبی و روحیه شهادت باید در نیروهای پلیس وجود داشته باشد.