به گزارش افکارنیوز،

احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سمینار تجاری‌سازی مالکیت معنوی برای دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و استارت‌آپ‌ها که امروز (یکشنبه 14 بهمن ماه) برگزارشد، اظهار کرد: امروزه دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان منبع اصلی و عمده تولید علم و فناوری به شمار می‌روند و آنچه مسلم است، اساس فعالیت این مراکز مبتنی بر دارایی‌های فکری اعم از اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری است که در مرحله اول باید دانش و فناوری این شرکت‌ها با استفاده از زیرساخت‌های حقوقی فراهم شده به ثبت برسد تا بتوانند از حمایت‌های قانونی بهره‌مند شوند.

وی افزود: در مرحله دوم با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی و تجاری‌سازی ایجاد شده اعم از انحصار، امکان اعطای مجوز‌های بهره‌برداری و قرارداد‌های تحت لیسانس باید نسبت به ایجاد ارزش افزوده از این گونه دارایی‌ها در فرآیند تجاری‌سازی استفاده کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این رابطه یکی از چرخه‌های مهم در فرآیند‌های خلاقیتی اختراعات و ابداعات، تبدیل اختراعات به محصولات قابل فروش است.

تویسرکانی تصریح کرد: تجاری‌سازی و بازاریابی اختراعات فرآیند پیچیده‌ای است که در بازار‌های بسیار رقابتی امروز نیازمند رویکردی حرفه‌ای و تخصصی است.

وی افزود: تجاری‌سازی و فرآیند تبدیل یک ایده به محصول، موجب ورود نتایج پژوهش‌ها و یافته‌های علمی به بازار و جامعه می‌شود تا ضمن ایجاد فضای رقابتی و حل مشکلات و نیاز‌های روزمره بشریت خصوصا در حوزه بهداشت، سلامت و درمان بیماری‌ها محصولات با کیفیت بیشتر به مردم ارائه شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در نگاهی دقیق‌تر به فرآیند نوآوری، اگرچه در هم تنیدگی، اشتراک و وابستگی مراحل از جمله خلق ایده تا مرحله تولید و بازاریابی اجتناب ناپذیر است، اما نقطه بحرانی و حیاتی آن مرحله بازاریابی محصول است.

تویسرکانی بیان کرد: زمانی که مشتریان و کاربران محصول و یا فرآیند جدید را بپذیرند، می‌توان گفت که هدف نهایی از اختراع به دست آمده است.

وی افزود: تجاری سازی اختراعات نیروی محرکه قوی برای تشویق صاحبان فکر و اندیشه است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تعاملات چند سویه بین عوامل تولید یک محصول از مرحله ایجاد یک محصول تا تجاری‌سازی، اهمیت زیادی دارد.

تویسرکانی تصریح کرد: از جمله مشکلات در تجاری‌سازی محصولات و ورود محصول به بازار، عدم تعیین تکلیف مالکانه یک دانشجو و یا هیئت علمی در فرآیند ایجاد تا تجاری سازی اختراع است.

وی افزود: خوشبختانه سازمان ثبت اسناد کشور به عنوان مسئول ثبت مالکیت‌های معنوی طی سال‌های گذشته در کنار سایر دستگاه‌های دیگر کار بازاریابی دارایی‌های فکری را در فرابورس با هدف توانمندسازی محیط مالکیت فکری با همکاری سازمان جهانی مالکیت فرهنگی در دست اجرا دارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سازمان ثبت با استفاده از اسناد بالا دستی از جمله سند چشم انداز با در نظر گرفتن اقتصاد مقاومتی توانسته است نسبت به ایجاد نظام ثبت و حمایت از مالکیت صنعتی گام‌های موثری بردارد.

تویسرکانی تصریح کرد: از جمله این اقدامات می‌توان به الکترونیکی شدن همه فرآیند‌های مرتبط با ثبت حقوق مالکیت صنعتی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و ارائه خدمات دو سویه الکترونیکی به منظور تسریع و تسهیل خدمات ثبت با ضریب اطمینان بالاتر اشاره کرد.

وی افزود: به روزرسانی قوانین و مقررات در زمینه ثبت و حمایت از حقوق مالکیت صنعتی که منطبق با استاندارد‌های تریپس است و الحاق به اکثر موافقت نامه‌ها و معاهدات موثر ثبت و حمایت بین المللی از مالکیت صنعتی از جمله موافقت نامه مادرید و غیره از جمله اقدامات در حوزه ایجاد زیرساخت‌های لازم حقوقی به منظور حمایت از مالکیت صنعتی است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این رابطه به منظور تکمیل و روزآمدتر کردن قوانین و مقررات مربوط پیش نویس طرح جامعه حمایت از مالکیت صنعتی در مسیر طی تشریقات تصویب نهایی در مجلس قرار دارد تا ضمن روزآمد‌تر شدن مقررات موضوع موجود مصادیق جدیدی از حمایت از مالکیت‌های صنعتی از جمله حمایت از اسرار تجاری، ثبت مدل مصرفی و جلوگیری از رقابت غیر منصفانه را به طور کامل پوشش دهد.

تویسرکانی تصریح کرد: این سازمان به منظور کمک به تجاری‌سازی محصولات و تولیدات داخلی نیز پروژه‌های متعددی را با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی در مراجع مرتبط داخلی در دست اجرا دارد. مثل پروژه حمایت از فرش دستباف ایرانی، پروژه تیسک (مراکز حمایت از فناوری و نوآوری) و پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی از جمله مهم‌ترین اقدامات است.