به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا، بيماري لوگريگ يا تصلب جانبي آميوتروفيک، وضعيتي است که سلولهاي عصبي مغز و نخاع را که مسؤول کنترل حرکت ارادي ماهيچه هستند، تحت تأثير قرار ميدهد.

علت این بیماری رسیدن آسیب اکسیدی به سلول‌ها است که ناشی از حذف ناقص گونه‌های اکسیژنی واکنش‌پذیر(ROS) است.

«دینگ ما» از دانشگاه پکن و همکارانش یک نانوکامپوزیت آپوفریتین - سریا(CeO۲) ساختند که این گونه‌های اکسیژنی واکنش‌پذیر مضر را حذف می‌کند. آنها متوجه شدند که این نانوکامپوزیت از آنزیم آنتی اکسیدان طبیعی سوپراکسید دیسموتاز(SOD) که در تمام سلول‌ها موجود است، کارآمدتر است.

فرایند تشکیل نانوکامپوزیت آپوفریتین - سریا: شکستن پوسته نرم آپوفریتین برای کپسوله کردن نانوسریا جهت زیست‌سازگار کردن آن

این محققان تشخیص دادند که برای ساخت یک گندیده‌خوار ROS فعال و زیست‌سازگار، به ترکیب یک نمونه با خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالا با چیزی که به سهولت توسط سلول‌های هدف قابل پذیرش باشد، نیاز دارند. بنابراین، آنها نانوسریا آنتی‌اکسیدانی را در داخل قفسه‌های پروتئینی آپوفریتین(AFt) کپسوله کردند. این پژوهشگران طی فرایندی که آن را فرایند تجزیه - بازسازی نامیده‌اند، پوسته نرم آپوفریتین را شکسته و دور هسته‌های سخت نانوسریا پیچاندند.

در تست‌های انجام شده، این گونه‌های نانوکامپوزیتی قادر به حذف بیش از ۷۰ درصد ROS در نمونه بودند، در حالی‌که SOD فقط ۲۰ درصد و سریا به تنهایی هم فقط ۱۰ درصد را از بین می‌برند. این افزایش فعالیت AFt - CeO۲ ناشی از انتقال بار در سطح مشترک زیست آلی است که با توجه به اظهارات «دینگ ما»، منحصر به فردترین ویژگی گندیده‌خوار ROS است. AFt - CeO۲ همچنین نسبت به نانوسریای کپسوله نشده در تست‌های انجام شده روی سلول‌های سرطانی کبد بهتر است و جذب بیشتر و سمیت خیلی کمتری نشان می‌دهد.

با توجه به اظهارات «ویلیام شلف» که یک متخصص ذرات نانوسریا و استفاده از آنها به عنوان آنتی‌اکسیدان در دانشگاه کالج پزشکی فلوریدای مرکزی است، این زیست‌سازگاری در حکم یک نوید بزرگ برای کابردهای بالقوه در مبحثسلامت است.

«دینگ ما» متقاعد شده است که این ساختارها پتانسیل بزرگی در درمان بعضی انواع خاص بیماری‌های لاعلاج دارند.

اين پژوهشگران، جزئيات نتايج کار تحقيقاتي خود را تحت عنوان نانو - ترافل (truffle) آپوفريتين - سريا که فعاليت آنزيمي اکسايش - کاهش مصنوعي عالي دارد در مجله Chem. Commun. منتشر کردهاند.