به گزارش افکارنیوز،

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، برآورد اولیه خسارت سیل اخیر به زمین‌های کشاورزی خوزستان را ۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال بیان کرد و گفت:گزارش وزارت جهاد کشاورزی از خسارت سیل خوزستان در ۲ روز آینده به ستاد بحران کشور اعلام می‌شود.

سید محمد موسوی عصر یکشنبه در نشست خبری در سرسرای سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، با اشاره به دستور وزیر جهاد کشاورزی برای اعزام نماینده به خوزستان و بازدید از مناطق سیل زده، بیان کرد:گزارش‌های مربوط به خسارت‌های سیل توسط جهاد کشاورزی خوزستان جمع آوری شده، اما با تاکید وزیر جهاد کشاورزی در منطقه حضور یافتیم و با کشاورزان جلسه‌ای برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه سطح گسترده‌ای از زمین‌های کشاورزی دچارخسارت شده افزود: بر اساس گزارش‌ها ۹۹.۵ میلیمتر بارندگی در ۲۴ ساعت منتهی به ۹ بهمن داشتیم که هفت تا ۱۳ درصد از بارندگی سالانه برخی از ایستگاه‌ها بوده و منجر به خسارت شده است.

موسوی گفت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه متولی، گزارش جمع بندی و پیشنهادات تکمیلی را از طریق وزیر جهاد به وزیر کشور، رییس ستاد بحران و معاون اول رییس جمهوری ارایه می‌کند و پیگیری لازم برای اخذ مجوز از هیات وزیران برای پشتیبانی مالی و جبران عرصه‌های خسارت دیده را در حد توان دولت انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: فرمانداران، استانداری و وزارت کشور نیز در حال جمع بندی گزارش‌ها و اعلام آن به وزارت کشور هستند.

وی اضافه کرد: مسئولیت ساخت و نگهداری از سیل بند‌ها با وزارت کشور و مسئولیت ساماندهی رودخانه‌ها با وزارت نیروست و تنها وظیفه جهاد کشاورزی در زمان سیل، برآورد خسارت و پشتیبانی از سیل زدگان و ارایه پیشنهادات است.

وی همچنین درباره جبران خسارت خشکسالی خوزستان گفت: یکی از اساسی‌ترین اهرم‌ها و ظرفیت‌های قانونی برای پشتیبانی در این شرایط، اجرای بند خ. ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه است که شامل بخشودگی سود، کارمزد، جرایم و دیرکرد تسهیلات بانکی کشاورزان و استمهال سه ساله وام هاست که بار مالی سنگینی دارد.

موسوی با اشاره به مصوبه ۲۰ هزار میلیارد ریالی امسال دولت از محل ماده ۱۰ و ۱۲ ستاد بحران کشور، بیان کرد: یک هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال از این اعتبار مربوط به خوزستان بوده که به استمهال سه ساله تسهیلات بانکی اختصاص داده شده است.