به گزارش افکارنیوز،

فعالیت کاروان‌های غیرمجاز اعزام زائر به عتبات عالیات سالانه موجب بروز حوادث متعددی برای هموطنان می‌شود.

سفر به عتبات عالیات از جمله سفر‌هایی است که در مناسبت‌های خاص و حتی روز‌های عادی مشتاقان و علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و سالانه میلیون‌ها نفر از سراسر کشور به این سفرمعنوی می‌روند.

در حالی که بسیاری از هموطنان مسلمان نگاه خاصی به این سفر معنوی دارند، تعدادی از افراد سودجو با سوءاستفاده از این علاقه و دادن وعده‌ سفر ارزان قیمت مخاطبانی را برای خود جذب می‌کنند؛ اما بسیاری از این افراد نمی‌دانند که چرا هزینه‌های کاروان‌های آزاد  با کاروان‌های مجاز متفاوت و گاهی اوقات هم کمتر است!

از گذشته تا به امروز اخبار تلخ و ناگواری از حوادث تروریستی و شهدای زائران به گوش رسیده است و کاروان‌هایی که مجاز و تحت پوشش سازمان حج و زیارت نبوده‌اند، تحت تاثیر این حوادث قرار گرفته‌اند.

در روز‌های گذشته نیز حمله تروریستی به زائران ایرانی در عراق  ۹ نفر مجروح به جای گذاشت که سازمان حج و زیارت در این باره  اعلام کرد:کاروانی که مورد سوءقصد قرار گرفته  تحت حمایت و پوشش این سازمان نبوده است.

مرتضی آقایی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از همه زائران عتبات عالیات خواست که برای اعزام به این سفر تنها به دفاتر زیارتی مجاز مراجعه کنند.

وی گفت: مشتاقان سفر به عتبات عالیات برای برخورداری از پوشش‌های امنیتی و درمانی در دفاتر مجاز تحت پوشش سازمان حج و زیارت ثبت نام کنند.

 مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت همچنین یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های اعزام‌های سازمان حج و زیارت با اعزام‌های دفاتر غیرمجاز عتبات را داشتن بیمه سلامت و حتی بیمه فوت برای زائران حسینی دانست؛ در حالی که شرایط کاروان‌های غیرمجاز اینگونه نیست.

افراد سودجو نه تنها در بحث پوشش سلامت و امنیت زائران، بلکه برای کسب سود بیشتر در نحوه خدمات رسانی، اسکان، اغذیه و ... کم‌ترین‌ها را در نظر می‌گیرند؛ چنانچه برخی از زواری که گرفتار اینگونه تورهای زیارتی شده‌اند از وضعیت نامناسب و بهداشت اغذیه و محل اسکان کاروان‌های غیرمجاز گلایه داشته‌اند.

حمید محمدی رئیس سابق سازمان حج و زیارت درباره خدمات نامناسب کاروان‌های غیر مجاز می‌گوید: استاندارد خاصی در سازمان حج و زیارت در حوزه مسکن وجود دارد، به طوری که برای هر کاروان ۴۰ نفره باید ۱۷ اتاق تخصیص یابد در حالی که آزادبر‌ها برای کاهش هزینه‌شان این تعداد را به ۱۵ و یا ۱۳ اتاق کاهش می‌دهند.

وی با اشاره به پوشش بیمه‌ای زائران کاروان‌های مجاز تاکید می‌کند: بحث امنیت، بیمه و درمان برای سازمان حج و زیارت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این موضوع مورد توجه مجموعه‌های غیرمجاز نیست و متاسفانه کاروان‌های غیرمجاز خدمات درمانی خاصی ندارند.

محمدی خاطرنشان می‌کند: در سالهای گذشته بین سازمان حج و زیارت، دولت عراق و مسئولین امنیتی، قرارداد‌های ویژه‌ای با شرکت‌های امنیتی منعقد شده و این افراد کاروان‌های زیارتی سازمان حج و زیارت را مشایعت می‌کنند که این موضوع می‌تواند امنیت و آرامش زائر را در پی داشته باشد. در حالی که کاروان‌های غیرمجاز به هیچ وجه چنین خدمات امنیتی را ندارند.

با توجه به آنچه که درباره تفاوت‌های کاروان‌های غیرمجاز و مجاز ذکر شد، انتظار می‌رود تا مردم با آگاهی بیشتری برای این سفر اقدام کنند و فریب تبلیغات و کاهش هزینه‌ها را نخورند.

علاوه بر این مسئولان مربوطه نیز باید نظارت بیشتری بر کاروان‌های غیرمجاز و اعزام زوار آنان به عتبات عالیات داشته باشند تا شاهد عدم فعایت آنان و کمتر شدن حوادث تلخ باشیم.