به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس؛ محمداسماعیل اکبری در حاشیه هفتمین کنگره بینالمللی سرطان پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: مهمترین دلیل شیوع سرطان در کشور افزایش سن است و با افزایش امید به زندگی در ایران ۷۰ درصد ابتلا به سرطان به دلیل افزایش سن بوده زیرا در گذشته سن زنان به طور میانگین ۵۶ سال بود ولی امروز به ۷۴ سال و نیم ارتقاع یافته است که این مسئله افزایش سرطان را نیز باعث شده است.

اکبری تصریح کرد: ۳۰ در ۱۰۰ هزار نفر از زنان ایران در سن ابتلا به سرطان سینه قرار دارند البته علت بالا بودن نرخ رشد سرطان پستان در ایران، افزایش آگاهی مردم درباره این بیماری و مراجعه به پزشکان و در دسترس بودن پزشکان در مناطق مختلف ایران است.

وی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده بقای ۵ ساله زنان مبتلا به سرطان پستان بر اثر درمان ۷۱ درصد است البته بر اساس برخی دیگر مطالعات مانند مطالعات مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این میزان حتی به ۸۴ درصد نیز می‌رسد.

وی با بیان اینکه سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بین زنان ایرانی است، تصریح کرد: سالانه ۱۰ هزار مورد جدید به تعداد مبتلایان به سرطان پستان در کشور افزوده می‌شود اما فقط ۸ هزار و ۵۰۰ مورد ثبت می‌شود.

اکبری با بیان اینکه ۳۰ درصد ابتلا به سرطان به عوامل خطر دیگری ارتباط دارد، بیان داشت: این بیماری پنجمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان ایرانی است که سال به سال بر تعداد آن افزوده می‌شود و ایران بالاترین شیوع سرطان پستان را در جهان دارد.

ایرانی ها ۵ سال زودتر به سرطان مبتلا می‌شوند

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: سن ابتلا به سرطان پستان در کشور ما ۵ سال جوان‌تر از دنیا است البته این ۵ سال جوانتر بودن نه به این معناست که عوامل خطر در جوانان بیشتر است بلکه جامعه ما جوان‌تر است و بنابراین برخورد ما با ماموگرافی در غربالگری در دنیا متفاوت است.

اشعه‌ها عامل سرطان‌های مغزی

وی همچنین به عوامل خطرزا در شیوع سرطان از جمله سیگار و قلیان که در زنان قبح آن از بین رفته است افزود: از عوامل خطر‌زا در این زمینه چربی‌ها و سموم است ولی اشعه‌ها نیز در این موارد بی‌تأثیر نیستند البته هنوز به طور قطع از نظر علمی و دقیق به اثبات نرسیده و تأثیر اشعه‌ها در سرطان پستان کمتر و بیشتر مربوط به سرطان در حوزه‌های مغز است.

اکبری در پاسخ به این پرسش که روش جدید رادیوتراپی در سرطان به چه صورت است گفت: در حال حاضر در ۱۰۰درصد درمان‌های کمکی بعد از جراحی سرطان از رادیوتراپی استفاده می‌شود که فرد باید در حدود یک ماه از درمان رادیوتراپی و برق استفاده کند در حالی که در روش جدید فرد بیمار تنها با یک جلسه در زمان جراحی می‌تواند با روش رادپو‌تراپی جدید به درمان خود بپردازد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در زمینه انتخابات پیش‌رو مجلس شورای اسلامی و انتظارات جامعه پزشکی از نمایندگان مجلس آینده افزود: به هر حال حوزه سلامت یکی از مؤلفه‌های مهم حکومتی است زیرا در هر حکومتی ۴ مؤلفه سلامت، آموزش، امنیت و محیط زیست مهم است و نمایندگان باید در این زمینه بیشترین اولویت فعالیت‌های خود را به مولفه سلامت قرار دهند.

برخی نمایندگان برای تبلیغات بیش از حقوق ۴ سالشان هزینه می کنند

اکبری خاطرنشان کرد: یک نماینده مجلس باید در رشته تخصصی خود آگاه و متخصص باشد تا با تصویب قوانین مناسب از هدر رفتن هزینهها جلوگیری کند و باید مردم بدانند نامزد مجلسی که برای انتخاب شدن بیشتر از حقوق ۴ دوره نمایندگی مجلس خود هزینه میکند مسلماً نماینده مجلس خوبی نخواهد شد.