به گزارش افکارنیوز،

علیرضا رئیسی در حاشیه مانور بهداشت محیط طرح سلامت نوروزی، گفت: در تعطیلات نوروز گذشته اقدامات بازرسان و مأموران بهداشت در حوزه نظارت نسبت به سال‌های قبل بی‌نظیر بود؛ من خودم از چندین استان بازدید کردم و حضور شما را حس می‌کردم. شما یک پشتوانه و مهر تأییدی هستید که مردم با خیال راحت‌تر از اماکن عمومی استفاده کنند.

وی افزود: در عین حال تجهیز حوزه بهداشت محیط به دستگاه‌های پرتابل نقطه عطفی در حوزه بهداشت محیط بود؛ چراکه در گذشته در بازرسی‌ها باید ابتدا نمونه‌گیری می‌شد و سپس نمونه مورد نظر به آزمایشگاه می‌رفت و در آنجا مشخص می‌شد که آیا نمونه آلوده است یا خیر. اما در حال حاضر در محل این اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر بهداشت، با بیان اینکه ضابطین قضایی و نیروی انتظامی در این حوزه کمک بسیاری می‌کنند و از آنها تشکر می‌کنیم، گفت: یکی از اولویت‌های برنامه نوروزی امسال، نظارت و بازرسی بهداشتی بر اماکن و مراکز حساس عمومی است. همچنین امسال کار سامانه ۱۹۰ که شکایات و گزارش‌های مردمی را ثبت می‌کند، تشدید می‌شود.

رئیسی ادامه داد: در عین حال امسال در حوزه بهداشت محیط از ظرفیت دفاتر خدمات سلامت نیز استفاده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که اولاً سلامت حق همه مردم است و دوم وزارت بهداشت متولی سلامت است و سیاست‌گذاری و نظارت می‌کند اما نکته سوم این است که سلامت تنها توسط وزارت بهداشت تضمین و تأمین نخواهد شد و همه سازمان‌ها و بخش‌ها باید به کمک ما آیند؛ بنابراین حتی از بخش خصوصی و مردم می‌خواهیم که ناظر ما باشند.

رئیسی با اشاره به آمار بازدیدهای سال گذشته در حوزه بهداشت محیط، افزود: در سال گذشته نزدیک به ۹۰۰ هزار بازدید بهداشتی انجام شد و ۲۲ هزار بازدید نیز از اماکن بین‌راهی انجام دادیم. همچنین ١١ هزار متخلف بهداشتی شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند که از این تعداد ۲۴۱۰ مرکز متخلف پلمب شدند؛ همچنین در سال گذشته ۲۰ هزار بازدید مشترک با تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌ها داشتیم که قابل افتخار است. در عین حال ۲۸۶ هزار مورد سنجش با دستگاه‌های پرتابل صورت گرفته و یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم مواد غذایی معدوم شد.

وی خطاب به به بازرسین بهداشت محیط، گفت: شما مرزبانان سلامت کشور هستید. در اربعین گذشته حتی یک مورد وبا در کشور نداشتیم و این نشان می‌دهد که شما کارتان را به خوبی انجام می‌دهید، باید توجه کرد که بحث اربعین فقط مرزهای غربی را شامل نمی‌شود بلکه باید در شرق کشور هم کنترل‌های لازم را انجام دهیم تا افرادی که از کشورهای همسایه وارد می‌شوند، مبتلا به بیماری نباشند.