به گزارش افکارنیوز،

فریدون محمدی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر آمار رسیده به این ستاد را اعلام کرد و گفت: به هر حال با توجه به اینکه الان موج پایانی سفر‌های نوروزی است، از ۲۸ اسفند سال ۹۷ تا به امروز از نظر مقاصد و مبادی به خاطر تغییرات آب و هوایی و وقوع سیل‌ها تغییر و تحولات زیادی در روند سفر‌ها پیش آمد؛ به عنوان مثال استان گلستان که استان آماده‌ای برای مسافرت‌های نوروزی بود و پیش بینی می‌شد که یکی از مقاصد اصلی  باشد، به دلیل وقوع سیل در برخی از مواقع به عنوان مقصد گردشگری انتخاب نشد.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ادامه داد: به طبع بخش زیادی از مسافران که قصد سفر به استان گلستان را داشتند به سمت استان‌های دیگری می‌رفتند که قبلا پیشبینی نشده بود. با همه این اوصاف در مدت ذکر شده بیشتر سفر‌ها به استان‌های مازندران، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، خراسان رضوی، گیلان، فارس و اصفهان بوده است و کمترین سفر‌ها نیز در همین مدت به استان‌های البرز، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، اردبیل و زنجان بوده است.

وی افزود: نکته دیگر در ارتباط با استان‌های کمتر شناخته شده است که ما ۱۰ استان را از اول عید به عنوان مقاصد کمتر شناخته شده تعیین کردیم و تحولاتشان را بررسی کردیم تا ببینیم که میزان استقبال مسافران از این استان‌ها چگونه است؟ بالاترین تا پایین‌ترین رتبه این ۱۰ استان به این شکل است که هم‌اکنون اعلام می‌کنم. براساس آمار ارائه شده خراسان جنوبی در رتبه اول قرار گرفته و ایلام رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. در رتبه‌های دیگر نیز به ترتیب نام استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، آذربایجان غربی و زنجان دیده می‌شود.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: نکته دیگر این است که تعداد بازدید از مراکز تاریخی، تفریحی و طبیعی از ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۷ تا به امروز ۹ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۶۶۰ مورد بوده است که از این تعداد ۲ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۲۰ مورد بازدید از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بوده و ۳ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۲۹۹ مورد بازدید از جاذبه‌های طبیعی بوده است.۳ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۳۴۱ مورد نیز بازدید از سایر جاذبه‌ها بوده است.

محمدی تصریح کرد: ما از ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۷ تا به امروز ۵۱۶۰ مورد بازدید نظارتی داشتیم و ۲۵۰ مورد تذکر و اخطار و تعلیق داده شده است.

وی ادامه داد: برخی از آمار‌ها نیز از دستگاه‌های عضو ستاد به دست ما رسیده‌اند که براساس آن‌ها جمع کل سفر‌های حمل و نقل عمومی جاده‌ای از تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ تا به امروز ۶ میلیون و ۷ هزار و ۷۴۳ سفر بوده است. جمع کل مسافرانی که در حمل و نقل جاده‌ای جا به جا شده‌اند ۳۶ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۳۰۴ نفربوده است. جمع تردد‌های ورودی از پایانه‌های مرزی ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۷۰۲ بوده است. ۳ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۳۲۸ نفر نیز از پایانه‌ها خروج کرده‌اند. متوسط پرواز‌های داخلی و بین‌المللی ۱۳۳ هزار و ۱۹۶ مورد پرواز بوده است. اعزام و پذیرش در فرودگاه‌های داخلی و خارجی نیز در مدت ذکر شده ۱۶ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۵۸۳ نفر بوده و جمع کل مسافر‌های راه‌آهن از ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۷ تا به امروز ۹ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۳۳۰ نفر بوده است. جمع کل سفر‌های ریلی نیز ۲۲ هزار و ۴۸۲ مورد بوده است.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر تصریح کرد: در مدت ذکر شده سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ۳ هزار و ۸۰ عملیات امداد و نجات داشته و ۱۲۲۸ نفر مصدوم منتقل کرده و ۱۵۶۹ نفر را نجات داده است. این سازمان از ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۷ تا به امروز به ۳۴ هزار و ۶۴۵ نفر نیز اسکان اضطراری داده و در همین مدت ۱۴ هزار و ۲۰۰ پایگاه ثابت و سیار داشته است. تعداد کل مأموریت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از تاریخ ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ تا به امروز ۱۲۴ هزار و ۳۵۴ مورد بوده و تعداد کل مأموریت‌هایی که برای تصادفات بوده ۲۵ هزار و ۱۸ مورد بوده و تعداد کل مأموریت‌های غیر تصادفی ۹۹ هزار و ۳۰۰ مورد بوده است. تعداد موارد تصادفی اعزام به بیمارستان ۲۲ هزار و ۲۶۳ نفر و موارد غیر تصادفی اعزام به بیمارستان ۳۹ هزار و ۸۴۹ نفر بوده است. در این مدت ۳ هزار ۶ نفر نیز در محل تصادف درمان شده‌اند.۳۰ هزار و ۲۶۲ نفر نیز در محل غیر تصادف درمان شده‌اند.

وی اظهار کرد: سازمان تعزیرات حکومتی از ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ تا به امروز ۴ هزار و ۳۱۰ پرونده رسیدگی را برای تخلفات تشکیل داده است.۱۹ هزار و ۵۴۸ بازرسی را با دستگاه‌های دیگر انجام داده و میزان محکومیت‌ها به ریال در این مدت ۵۱۶ میلیارد و ۵۷۱ میلیون و ۵۹ هزار و ۷۸۲ ریال بوده است. وزارت آموزش و پرورش نیز در مدت ذکر شده ۸۸۵ هزار و ۸۱۵ خانوار فرهنگی را اسکان داده است و این آمار شامل ۳ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۲۰۷ نفر بوده است. کانون اتومبیل رانی وجهانگردی نیز از ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۷ تا به امروز ۱۶ هزار و ۷۴۱ مورد ارائه اطلاعات هواشناسی داشته و ۱۷ هزار و ۱۵۱ مورد ارائه اطلاعات راه‌ها داشته است.۱۱ هزار و ۴۰۸ مورد نیز ارائه اطلاعات جاذبه‌های گردشگری داشته است. این کانون ۷ هزار و ۵۴۴ مورد نیز امداد خودرو داشته است.