در هفته ای كه گذشت(از ۱۸ تا ۲۵ آبان ۸۹) بازی لیلا اوتادی در فیلم پایان نامه و در نقش ندا آقاسلطان، مشكلات نبود پل در روستای گاودانه و قطع انگشتان اهالی این روستا، اعلام نظر آیت الله جنتی در نماز جمعه در مورد دستگیری مهدی هاشمی، اخبار و اعلام برنامه ها در مورد هدفمندی یارانه ها، واكنش پلیس به جنایت سعادت آباد و اظهار نظر عمومی در خصوص این واقعه، تصمیم مجلس در مورد نحوه اداره بانك مركزی، استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس در افتتاحیه گوانجو و همچنین تحلیل ها در مورد سریال قهوه تلخ، عمده موضوعاتی بودند كه در محیط سایبری به آنها پرداخته شد.

آینده نیوز، به تحلیل محتوا و واکنش های وب فارسی به این اخبار، از نظر کمی پرداخته است. در این گزارش، نسبت هر یک از ۸ موضوع خبری مذکور نسبت به تمام هشت موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. این پژوهش از یک سو نوع نگاه کاربران جامعه مجازی به موضوعات و از سوی دیگر جایگاه و تفاوتهای اعضا و مخاطبان این سایتها(اعم از فیلترشده و فیلترنشده) را روشن تر می کند.

سایت کلوب به عنوان بزرگترین جامعه مجازی فیلترنشده در ایران، سایت بالاترین به عنوان یکی از سایت های مورد توجه لینک پراکنی، سایت فیس بوک به عنوان یکی از برجسته ترین شبکه های اجتماعی فارسی زبان و سایت های بلاگفا و پرشین بلاگ، به عنوان سرویس دهنده های اصلی وبلاگ و سایت های بلاگر و وردپرس به عنوان دو سرویس دهنده عمده وبلاگ فارسی غیر ایرانی در این گزارش مورد توجه قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش، بازی لیلا اوتادی در نقش ندا آقا سلطان، در اکثر سایت های فیلترشده مورد بررسی این گزارش، در صدر موضوعات مورد توجه کاربران اینترنت قرار دارد و در عوض شبکه های فیلترنشده بیشتر به سریال غیر تلویزیونی قهوه تلخ علی رغم غیر خبری بودن، پرداخته اند و جالب این که پس از این دو موضوع، خطبه های آیت الله جنتی درباره برخورد با مهدی هاشمی و تحلیل و بررسی آن تقریبا در مکان سوم قرار دارد.

همچنین، سریال قهوه تلخ موضوع دیگری است، کههمچنان مورد توجه کاربران اینترنتی قرار گرفته است.

کلوب


سایت کلوب به عنوان پرمخاطب ترین جامعه مجازی ایرانی است که به تیغ فیلتر نیز دچار نشده، هفتمین سایت پربازدید ایرانی است و سه رتبه بالاتر از سایت تابناک قرار دارد. در هفته ای که گذشت، واکنش پلیس به فاجعه سعادت آباد با ۶۰ درصد، بازی لیلا اوتادی در نقش آقا سلطان با ۱۴ درصد، اظهارات جنتی با ۱۲ درصد، نبود پل در گاودانه با ۶ درصد، قهوه تلخ با ۴درصد، تصمیم مجلس در مورد بانک مرکزی با ۳درصد، توهین به ایران در افتتاحیه گوانجو با یک درصد و هدفمندی یارانه ها با کمتر از یک درصد، مهمترین موضوعاتی بودند که مورد توجه کاربران قرار گرفتند.

بالاترین


سایت بالاترین از موثرترین سایت های لینک پراکنی به شمار می رود که البته با فروکش کردن التهابات سال گذشته، به نظر می رسد از میزان مراجعات و تاثیرگذاریش کاسته شده است. در این سایت، طی دوره زمانی مورد بررسی، موضوع بازی لیلا اوتادی در فیلم پایان نامه با ۴۰ درصد(۱۹۵ لینک) از بیشترین اهمیت برخوردار بوده است. پس از آن، به ترتیب موضوعات: آخرین تحولات و تحلیل ها در مورد هدفمندی یارانه ها(۱۳ درصد و ۶۴ لینک)، نبود پل در گاودانه(۱۱درصد و ۵۴ لینک)، بازی های گوانجو(۱۲درصد و ۵۸ لینک) فاجعه سعادت آباد(۸درصد و۴۱ لینک)، تصمیم مجلس در مورد مدیریت بانک مرکزی(۸درصد و ۳۷ لینک)، سریال قهوه تلخ(۵درصد و ۲۶ لینک) و اظهارات آیت الله احمد جنتی در نماز جمعه علیه مهدی هاشمی(۳ درصد و ۱۶ لینک) مورد توجه کاربران قرار گرفته است.فیس بوک


در سایت فیس بوک، بزرگترین جامعه مجازی، بازی اوتادی در نقش ندا آقاسلطان بالاترین واکنش کاربران را با ۸۸ درصد برانگیخت. پس از این موضوع، با اختلاف بسیار زیاد، موضع هدفمندی یارانه ها با ۵ درصد، اظهارات جنتی در نماز جمعه با ۴درصد، سریال قهوه تلخ با ۲ درصد، واکنش پلیس به فاجعه سعادت آباد با یک درصد و معضل پل در گاودانه، تصمیم مجلس در مورد بانک مرکزی، توهین به ایران در گوانجو همگی با کمتر از یک درصد، در رتبه های بعدی قرار دارند.


بلاگر


سایت بلاگر به عنوان یکی از بزرگترین میزبانان وبلاگ های فارسی زبان و قدیمی ترین میزبان وبلاگ در بین بلاگر های فارسی زبان از اهمیت بالایی برخوردار است.
در هفته ای که گذشت، از بین ۸ موضوع خبری مورد بررسی در اینجا، کاربران این سایت به ترتیب نسبت به: بازی لیلا اوتادی در پایان نامه(۴۱درصد)، سریال قهوه تلخ(۳۱درصد)، تحولات در مورد هدفمندی یارانه ها(۸درصد)، نبود پل در گاودانه(۸درصد)، اعلام نظر جنتی در مورد مهدی هاشمی(۵درصد)، واکنش پلیس به فاجعه سعادت آباد(۴درصد)، تصمیم مجلس در مورد بانک مرکزی(۲درصد) و توهین به ایرانیان در گوانجو با یک درصد واکنش نشان داده و به نقل یا تحلیل اخبار پرداختند.


وردپرس

ورد پرس نیز از جایگاهی مشابه بلاگر در بین وبلاگرهای ایرانی برخوردار است، با این تفاوت که خیلی جدیدتر از بلاگر است! این سایت به دلیل برخورداری از امکانات بیشتر، علاوه بر وبلاگر های عادی، مورد توجه مراکز و شرکت ها و … نیز قرار می گیرد.
در هفته ای که گذشت، کاربران این سایت به ترتیب در مورد: خطبه های نماز جمعه احمد جنتی(۲۹درصد)، بازی لیلا اوتادی در نقش ندا(۲۶درصد)، سریال قهوه تلخ(۱۹درصد)، اخبار و اظهارات مربوط به هدفمندی یارانه ها(۱۱درصد)، واکنش پلیس به فاجعه سعادت آباد(۷درصد)، مشکلات نبود پل در گاودانه(۵درصد)، تصمیم مجلس در مورد بانک مرکزی(۲درصد) و توهین به ایران در بازی های گوآنجو با یک درصد به ارایه تحلیل یا نقل اخبار پرداختند.


پرشین بلاگ


در دو سایت پرشین بلاگ و بلاگفا، دو سرویس دهنده وبلاگ داخلی، موضوع به کلی متفاوت است. به دلیل نظارت های مستقیم روی عملکرد این دو سایت، برخی از کاربرانی که به دلیل فعالیت های سیاسی و… وبلاگشان مسدود و اطلاعاتشان توسط مدیریت این سایت ها حذف شده است، به سمت سرویس دهندگان خارجی رفتند.
به هر تقدیر، در هفته ای که گذشت، سریال قهوه تلخ، با ۷۶ درصد مهمترین موضوعی بود که کاربران این سایت درباره آن اقدام به انتشار پست کردند. پس از آن به ترتیب: خطبه های احمد جنتی(۱۰درصد)، تحولات هدفمندی یارانه ها(۵درصد)، توهین به ایران در افتتاحیه گوانجو(با ۳درصد)، فاجعه سعادت آباد، بازی لیلا اوتادی در نقش ندا آقاسلطان و مشکلات اهالی روستانه گاودانه(هرکدام با حدود ۲ درصد) و تصمیم مجلس در مورد بانک مرکزی با کمتر از یک درصد، موضوعاتی بودند که واکنش کاربران سایت پرشین بلاگ را در بر داشته است.


بلاگفا


سایت بلاگفا، به عنوان پر مخاطب ترین سایت ارایه دهنده سرویس وبلاگ فیلتر نشده در کشور و سومین سایت پر مخاطب از ایران(پس از گوگل و یاهو) از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیار از وبلاگر های غیر سیاسی در کشور، در این سایت اقدام به تاسیس وبلاگ کرده اند.
قهوه تلخ در اینجا هم صاحب اولین رتبه است، مجموعه اظهار نظرها و تحلیل ها در مورد این سریال با ۶۲ درصد، در صدر موضوعات مورد علاقه کاربران ایرانی در بلاگفا قرار دارد.
پس از آن و با اختلاف بسیار زیاد، اظهارات جنتی در خطبه های نماز جمعه(با۱۴ درصد)، اظهار نظرها در مورد تعیین تکلیف یارانه ها(با۱۰درصد)، بازی لیلا اوتادی(با بیش از ۵درصد)، واکنش پلیس به فاجعه سعادت آباد(با ۵ درصد)، مشکلات نبود پل در گاودانه(با دو درصد)، توهین به ایران در بازی های گوانجو(با بیش از ۱درصد) و تصمیم مجلس در خصوص بانک مرکزی(با۱درصد) موضوعاتی بودند که در هفته اخیر، کاربران این سایت سرویس دهنده وبلاگ فارسی را به خود مشغول کردند.


در پایان یادآور می شود در این گزارش، واكنش كاربران به ۸ موضوع فوق الذكر (نسبت به هم) مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفته و ممكن است آمار مذكور همپوشانی داشته باشند. همچنین این موضوعات كه به نوعی فصل مشترك شبكه های مجازی بود، به عنوان سوژه تحلیل مورد نظر قرار گرفت و طبعا ممكن است موضوعاتی باشد كه در برخی از این شبكه ها مورد توجه بوده و در دیگران نبوده كه از آن عبور شده است.