گروه اجتماعی- یبوست نوعی عارضه است که در آن اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته روی می‌دهد و با علائم گوناگونی همراه است که در هر بیمار با توجه به عادت‌های روده‌ای، رژیم غذایی و سن تغییر می‌کند، علائم برای تجویز درمان یبوست مهم است.

به گزارش افکارنیوز ، در زمان روزه داری حرکات دودی روده کاهش می یابد و یبوست تشدید می شود. عدم آشامیدن آب و بعضی تغییرات در برنامه غذایی ماه مبارک رمضان نیز موجب پیدایش یبوست می گردد.

در طب سنتی برای رفع یبوست و پیشگیری از آن موارد زیر توصیه شده است:
۱.چنانچه فعالیت بدنی و نرمش و ورزش روزانه و مرتب داشته باشید، مزاج نرم و خود به خود بطور طبیعی کار میکند و نیازی به ملین ها و مسهل ها پیدا نمی شود، چون اینها سبب تنبلی روده می گردد.
بنابراین باید از خستگی فکری و توقف در یکجا خودداری نمود و حتی المقدور از هوای آزاد و ورزشهای ملایم مانند پیاده روی و دوچرخه سواری و .... در حد معتدل در فاصله سحر تا افطار بهره جست.

۲.باید کوشش گردد از تند خویی و عصبانیت خودداری شود که در تشدید یبوست بسیار موثر می باشد، که با توجه به برکات ماه مبارک رمضان دور از دسترس نیست.

۳.توجه به خواب منظم و سرشب ضروری است.

۴.بعد از پایان صرف غذا موج گاستروکولیک از معده به طرف روده بزرگ می رود، که بهترین زمان اقدام به اجابت مزاج است.

۵.رعایت آداب و نحوه صحیح غذا خوردن ضروری است.

۶.از حدود یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از خوردن سحری آشامیدن آب فاتر و مایعات کافی به رفع یبوست کمک می کند.

۷.مزمزه کردن کمی نمک قبل و بعد از غذا به پاکسازی بدن و جلوگیری از یبوست کمک می کند.
8. استفاده از انجیر و آلوی خیس شده در آب نیز برای درمان یبوست مفید است.
9. برای رفع یبوست باید از خوردن گرمیجات و مواد غذایی شور و سرخ کرده خودداری کرد.
10. مصرف سالاد و مخصوصا کاهو و خیار در وعده سحر علاوه بر اینکه ملین هستند، چون طبع سرد و تر دارند و در اصطلاح مزاجشان خنک و دارای رطوبت است و علاوه بر این از بروز تشنگی نیز جلوگیری می‌کند.
11. کم تحرکی به نوبه خود یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به یبوست است. ورزش با افزایش گردش خون در معده و روده، هضم و دفع غذا را تسهیل می‌کند.