یک پایگاه خبری آمریکایی اقدام به انتشار جزئیاتی از دستورالعمل جدید اداره امنیت حمل و نقل آمریکا برای لمس اندامهای تناسلی بدن مسافران و تصویربرداری از بدن عریان آنها پرداخت و آن را سوءاستفاده جنسی رسمی دولت آمریکا دانست.

بعد از آنکه تصویب استفاده از دستگاه‌های اسکن عریان بدن مسافرین هوایی در فرودگاه‌های آمریکا، با اعتراضات بسیاری از گروه‌های حامی حقوق بشر روبرو شد، هم‌اکنون اداره امنیت حمل و نقل ایالات متحده آمریکا دستورالعمل جدیدی را برای ماموران خود صادر کرده است که بر اساس آن‌، ماموران امنیتی می‌توانند از " کف دست و انگشتان " خود برای بازرسی بدن مسافرین استفاده کنند.

پایگاه خبری " کامن دریمز " با بیان این خبر نوشت: این دستورالعمل بدان معناست کهمامورین اداره امنیت حمل و نقل آمریکا می‌توانند اندام‌های تناسلی، سینه‌ها و دیگر اعضای حساس بدن مسافرین را لمس کنند که در واقع اقدامی بسیار توهین‌آمیز بوده و زمینه را برای سوءاستفاده جنسی ماموران آمریکایی فراهم می‌کند.

به نوشته این پایگاه خبری، استفاده از روش جدید بازرسی مسافرین که در آمریکا آن را " دستمالی " کردن مسافرین می‌نامند، هفته گذشته در حالی بطور رسمی از سوی اداره امنیت حمل و نقل اعلام شد کهقرار است هزار دستگاه اسکن عریان بدن نیز تا سال ۲۰۱۱ در فرودگاه‌های آمریکا به کار گرفته شود.

این گزارش با تاکید بر آنکه طرح‌های جدید اداره امنیت حمل و نقل آمریکا در واقع این معنا را دارد که آن‌ها می‌خواهند بدن عریان مسافرین را " ببینند " و با دستانشان " لمس " کنند می‌نویسد:این دستورالعمل جدید حتی صدای خلبان‌ها را نیز درآورده است.بطوریکه شبکه تلویزیونی " ای. بی. سی " آمریکا نهم نوامبر، گزارشی از یک خلبان آمریکایی پخش کرد که از اجرای روش جدید بازرسی با دست بر روی خود ابراز ناراحتی کرده و آن را " سوءاستفاده جنسی " خوانده بود.
این گزارش می‌افزاید: گذشته از آنکه دستورالعمل‌های جدید اداره امنیت حمل و نقل آمریکا نقض فاحش حقوق مطرح شده در متمم چهارم قانون اساسی این کشور است، این اقدامات تحقیر و توهین عمدی به مسافرین هوایی محسوب می‌شود.

از سوی دیگر اداره امنیت حمل و نقل با تصویربرداری از بدن عریان مسافرین در واقع در بسیاری از موارد می‌تواند متهم به سوءاستفاده‌های جنسی شود.
کامن دریمز با ارایه مثالی در این زمینه می‌نویسد: برای مثال اگر نگهبان یک فروشگاه، اعضای بدن یک کودک را با دستان خود لمس کند و یا از مشتریان فروشگاه توسط دستگاه اسکن عریان بدن، تصویربرداری کند، می‌توان وی را به جرم سوءاستفاده و تجاوز جنسی دستگیر کرد.

این پایگاه خبری آمریکایی می‌افزاید: حال چرا باید اجازه دهیم که دولت فدرال خود جرایم جنسی را علیه ما مرتکب شود. این در حالی است که رفتارهایی که انجام آن از سوی شهروندان عادی تجاوز جنسی محسوب می‌شود، بسیار ساده‌تر از اقداماتی هستند که اداره امنیت حمل و نقل با مسافرین هوایی انجام می‌دهد.

این گزارش با بیان آنکه پنج سال پیش حتی تصور استفاده از دستگاه اسکن عریان بدن و یا مجاز بودن لمس اعضای بدن مسافرین توسط مامورین امنیتی فرودگاه‌های آمریکا غیرممکن بود می‌نویسد: اما امروز آن‌ها از بدن عریان شما تصویر می‌گیرند و اندام‌هایتان را لمس می‌کنند. حال شاید پنج سال دیگر نیز مامورین امنیت حمل و نقل آمریکا قادر باشند تا لباس‌های مسافرین را درآورده و در اتاق‌های اختصاصی بازرسی، با لمس بدن مسافران به دنبال سلاح بگردند!

این گزارش در ادامه هشدار می‌دهد:اگر مردم آمریکا شروع به مخالفت با چنین بازرسی‌های غیرقانونی و توهین‌آمیز نکنند، هیچ پایانی بر اقدامات اداره امنیت حمل و نقل نخواهد بود.

کامن دریمز با تاکید بر آنکه هیچ یک از تدابیر جدید بازرسی کمکی به امنیت پرواز نخواهند کرد می‌نویسد: به نظر می‌رسد که همه این دستورالعمل‌ها با هدف سوءاستفاده و تحقیر حداکثری مسافرین هوایی آمریکا وضع شده است که همزمان با آن، دولت و رسانه‌ها نیز با امنیتی جلوه دادن شرایط، مردم را از لحاظ ذهنی آماده پذیرش چنین اقداماتی می‌کنند.

نویسنده گزارش در انتها مینویسد: این آمریکای جدید است. حقوق تعریف شده شما از پنجره به بیرون پرتاب شده و هیچ استثنایی وجود ندارد که با شما به عنوان یک شهروند مطیع قانون، با احترام برخورد کنند. اکنون با شما به عنوان یک "شهروند برده" رفتار میشود و دولت آمریکا معتقد است که میتواند هر زمانی که خواست جنایات جنسی را علیه شما و فرزندان شما مرتکب شود.