آیتالله ناصر مكارم شیرازی چهارشنبه در خطبه نماز عید سعید قربان كه در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با گوشزد كردن نكاتی خطاب به مسئولان بیان داشت: مردم از دو چیز ناراحت هستند كه یكی از آنها مسائل فرهنگی و مفاسد اخلاقی است كه وضع بدی پیدا كرده است و طلاق و از هم پاشیدگی خانوادهها را به دنبال داشته و مفاسدی كه در مسیر جوانان قرارگرفته زیاد شده است.

وی با بیان اینکه مسأله دوم مربوط به مسائل اقتصادی و گرانی است که برای مردم ایجاد شده، ابراز داشت: شما اعلام کردید که چند قلم کالا را کنترل می‌کنید اما کالاهایی که بدون کنترل هستند به مردم فشار وارد کرده و طبقات پائین جامعه در زحمت‌ هستند.

استاد درس خارج فقه حوزه علیمه قم با تأکید بر اینکه مشکلات اقتصادی و اخلاقی مردم باید حل شود اظهار داشت: مردم در کنار شما هستند و موید شما خواهند بود.

وی در ادامه با بیان اینکه دعوای ما با غرب بر سر انرژی هسته‌ای و یا حقوق بشر نیست گفت: کشورهای غربی خود می‌دانند که اینها همه بهانه است و خصومت آنان با ما بر سر چیز دیگری است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه اولین دلیل خصومت کشورهای غربی با ایران اسلامی این است که ایران مانعی بر سر منافع نامشروع آنها در منطقه است اظهار داشت: آنها سال‌ها در این منطقه در حال غارتگری بودند اما با ظهور انقلاب اسلامی و شعار “نه شرقی و نه غربی “ منافع آنان به خطر افتاد و کار به جایی رسید که کشور لبنان که زمانی مرکز امنی برای آنان بود به مرکزی نا امن تبدیل شد و توانست اسرائیل را که نماینده کشورهای غربی در منطقه است را توسط حزب‌الله شکست دهد.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان اینکه دلیل دوم آنان عدم تسلیم ایران در برابر آنان است ابراز داشت: استکبارگران همواره خواهان آن هستند که همه کشورها تسلیم آنان باشند و تا هنگامی که این اتفاق رخ ندهد پیوسته به دنبال بهانه جویی و خصومت هستند.

وی تأکید کرد: کسانی که می‌گویند باید در مسأله هسته‌ای با سران استکبار کنار بیاییم افراد ساده اندیشی هستند که خیال می‌کنند آنان با چنین چیزهایی با ما کنار می‌آیند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه تشکیل حکومت در عراق را مورد اشاره قرار داد و گفت: ‌حکومت در عراق شکل گرفت و بالاخره اکثریت شیعیان توانستند در این حکومت نقش داشته باشند و اهل سنت نیز در این حکومت نقش دارند و ایادی استکبار نتوانستند به نقشه‌های شوم خود دست یابند که اینها همه از برکت انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: پیروزی حزب‌الله لبنان‏ و از دست دادن عراق و لبنان موجبات ناراحتی کشورهای غربی را فراهم کرده است و اخیرا ترکیه نیز دیگر حاضر نیست تسلیم خواسته آنان شود و منطقه در حال مستقل شدن است که این امر برای آنان بسیار ناراحت کننده است و اگر ما قلب‌هایمان را به یکدیگر نزدیک کنیم و اختلافات و امراض شخصی را کنار گذاشته و با توکل بر خدا پیش برویم هیچکس نمی‌تواند مزاحمتی براری نظام و جامعه ما ایجاد کند.

وی در ادامه با دعوت همه به رعایت تقوای الهی بیان کرد: تقوا کلید ورود به بهشت است و شاخه‌های بسیاری دارد که تقوای اعضا و جوارح و پرهیز از غیبت و دروغ و تهمت از جمله آن است.

مکارم‌شیرازی بیان داشت: تقوا در مسئولیت نیز یکی دیگر از شاخه‌های تقوا است که انسان باید در هر مسئولیتی که به وی واگذار می‌شود قبل از آنکه به دنبال مقام ‏و پست و مال باشد رضای خدا را در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه تقوا در کسب و کار و معاشرت نیز از دیگر موارد تقوا است ابراز داشت: تقوای رسانه نیز از دیگر شاخه‌های تقوا است که درآن رسانه‌ها باید از اشاعه شایعه، دروغ و تهمت پرهیز کنند.

این مرجع تقلید در ادامه تأکید کرد: تا زمانی‌که تقوا در جامعه بشری زنده نشود تجاوز، کشت و کشتار، ظلم و ستم و غصب حقوق دیگران در جامعه رواج خواهد داشت.

وی در ابتدای خطبه‌ها نیز با اشاره به اینکه عید قربان و عید فطر دو عید بزرگ در اسلام هستند که بعد از عبادات عظیم برگزار می‌شوند ابراز داشت: عید فطر بعد از یک ماه روزه‌داری و عبادت، و عید قربان نیز پس از اینکه حجاج اعمال حج را انجام دادند برگزار می‌شود.

آیتالله مكارمشیرازی با بیان اینكه كنگره حج باعث عظمت جهان اسلام است گفت: عید فطر و عید قربان هر دو به عنوان ضیافت الهی معرفی شدهاند.